Novosti Sport Događanja

ALOHA program mentalne aritmetike dostupan i u Gorici: Mentalnim treninzima i pametnim igrama do jačanja mozga i razvoja inteligencije

25.09.2021. / Redakcija

ALOHA je najstariji međunarodni program mentalnog i intelektualnog razvoja za djecu, a od ove je godine dostupan i u Velikoj Gorici. U Helen Doron English Centru, u ulici Matice Hrvatske 3 vaši će mališani moći razvijati svoje moždane vijuge i jačati mozak mentalnom aritmetikom. Dokazani benefiti ovog programa vrijednost su za čitav život jer se ALOHA učenjem povećava kapacitet kratkoročnog i dugoročnog pamćenja, kvocijent inteligencije, poboljšava prostorna orijentacije te brojne druge koristi.

Temelj ovog programa su znanstvena istraživanja o mozgu, a glavni cilj je stvoriti jači mozak pomoću abakusa i “mentalnog računanja”. Mentalna aritmetika je izvođenje numeričkih operacija u glavi – pomoću vizualizacije abakusa i istovremene aktivacije obje moždane polutke. Program je namijenjen djeci od 4 do 13 godina, a jedini je uvjet da poznaju brojeve od 0 do 9.

Kako izgraditi jači mozak?

ALOHA mnoge asocira na poznati havajski pozdrav, no to je i kratica za “abacus learning of higher arithmetic.“ No ne radi se ovdje samo o matematici i računanju te korištenju drevne naprave s kuglicama, početni i krajnji cilj ALOHA programa je odgovoriti na pitanje “Kako djeci pomoći izgraditi jači mozak?”

Prvo otkriće koje je oblikovalo ALOHA program dolazi iz područja psihologije i poduke. Znanstvenici su dokazali da se najveći i najbitniji dio sinaptogeneze (stvaranja neuronskih veza u mozgu) odvija upravo u periodu od rođenja do navršenih 18 godina. Jer upravo dječji mozak lakše savladava određene vještine poput učenja stranog jezika te lakše i brže upija informacije od mozga odrasla čovjeka. Zbog toga je sve kasnije u životu sve teže učiti.

Polaznici ALOHA programa uče kako jednako trenirati desnu i lijevu polutku mozga. Voditelji programa ističu kako je prilikom izvršavanja analitičkih zadataka poput računanja ili planiranja aktivnija lijeva polutka dok ćemo desnu aktivirati kada radimo nešto kreativno – crtamo, pišemo priče, maštamo, ili vizualiziramo. Danas je obrazovanje u školama pretežito orijentirano analitici i lijevoj polutci mozga, a desna je zapostavljena. Upravo to ispravlja se i „trenira“ pomoću abakusa.

-Abakus je za nas alat pomoću kojeg možemo aktivirati obje polutke istovremeno. To je naprava za računanje, a prva inačica abakusa pojavila se prije otprilike 4500 godina. Kako su stoljeća prolazila, tako su ljudi abakus počeli prilagođavati raznim potrebama. Izvorna svrha abakusa bila je računanje prilikom trgovine, a danas ga nazivamo i najstarijim kompjuterom.U ALOHA Mentalnoj aritmetici koristimo japansku inačicu abakusa, ili soroban abakus-ističu treneri ALOHA programa.

Stvaranje „mentalnih abakusa“

Prava vrijednost programa skriva se upravo u riječima “mentalna aritmetika”. Na svakom stupnju djeca nauče izvoditi neke nove operacije na abakusu i provedu puno vremena vježbajući te operacije.

-Umjesto da koriste svoje drvene abakuse, naši ALOHA mališani su već toliko puta izveli neke operacije da ih mogu zamisliti na svojim mentalnim abakusima. Vizualiziraju abakus i izvode otprije usvojene pokrete i formule kako bi riješili sve kompleksnije zadatke bez pomoći drvenog abakusa. Na taj način u isto vrijeme aktiviraju obje polutke mozga – lijevu (analitičku) za izvođenje samog zadatka, a desnu (kreativnu) za vizualizaciju abakusa i pomicanje zamišljenih kuglica. Zato kažemo kako nam je abakus samo alat u programu. ALOHA nije tečaj abakusa, već trening za mozak-kažu treneri.

ALOHA super-moći

Kako im računanje ne bi dosadilo, za djecu su pripremili i knjige s drugim aktivnostima koje služe kao predah od matematike. Te knjige koriste se za razvijanje dodatnih vještina koje zovu super-moćima. One su pune zabavnih aktivnosti koje su djeci istovremeno vrlo korisne.

Tako će na prva dva stupnja imati knjigu punu zabavnih “zadataka” čiji je cilj pojačati pažnju i koncentraciju. Rješavat će razne labirinte, tražiti razlike između slika, precrtavati crteže i svaki put raditi nešto novo. Na iduća dva stupnja radi se na moći prostorne orijentacije, a zatim se razvija fotografsko pamćenje. Svaki zadatak u knjigama dodatnih vještina smišljen je da bi djeci bio istovremeno i zabavan i koristan.

Pametne igre

Ponekad djeci jednostavno treba predah od knjiga i učenja. Zato su osmišljene razne igre pomoću kojih se djeca mogu zabaviti i malo predahnuti, ali istovremeno razvijati svoj mozak. Baš kao i knjige dodatnih vještina, svaka igra ima svoju svrhu kod razvijanja vještina.

-Kroz zabavu treniramo mozak i uvijek pomičemo njegove granice. Da nam nikad ne bi bilo dosadno, u ALOHA programu imamo 65 različitih igara, mnoge od kojih imaju više inačica. Svake godine popisu dodajemo nove igre i proširujemo ga. Ako se pak umorimo, imamo i brojne druge aktivnosti poput brain break i mindfulness vježbi za vraćanje koncentracije-ističu iz ALOHA-e.

Program se grana na dvije odvojene cjeline, ovisno o dobi djece prilikom upisa: Tiny Tots za predškolce od navršene četiri godine i Kids za školarce. Bitno je napomenuti i da je glavna razlika između Tiny Tots i Kids programa pristup poduci, koji je u potpunosti prilagođen dobi djece.

Tiny Tots dio programa namijenjen je najmlađima. Djeca vrtićke dobi već s navršene četiri godine i razumijevanjem brojeva od 0 do 9 mogu se priključiti ALOHA programu i kroz igru savladati aritmetičke operacije, te trenirati svoj mozak da ostvari više. Ovaj dio programa prilagođen je mlađima i omogućuje im da se naviknu na razredno okruženje, te da porade na svojoj pažnji i koncentraciji prije nego što krenu u školu.

-U programu je predviđen i niz didaktičkih i edukativnih igara za najmlađe kako bi trenirali njihove mentalne sposobnosti u što više područja, pa smo za njih pripremili igre koje poboljšavaju pamćenje, primjećivanje, prostornu orijentaciju te niz drugih vještina-istaknuli su voditelji programa.

Tiny Tots program nije preduvjet za upis u Kids, već način da se ranije krene trenirati mozak. Kada djeca krenu u školu, prebacuju se u Kids program prilagođen djeci do navršenih 13 godina. Razlog tome je kako bi iskoristili puni potencijal programa prije završetka perioda intentzivne sinaptogeneze, a on završava otprilike kada napunimo 18 godina. Kids program podijeljen je u dva ciklusa, a jedan ciklus se sastoji od 4 stupnja i traje dvije godine.

- Školarci su već upoznati s konceptom nastave i njihova koncentracija funkcionira drugačije nego kod djece vrtićke dobi. Zato Kids polaznici mogu riješiti više zadataka u jednom satu. Te činjenice smo ukalkulirali u kreiranje programa i prilagodili nastavu njima. Za Kids polaznike također imamo pripremljene posebne igre i aktivnosti koje, uz računanje, pomažu i raznim drugim vještinama-istaknuli su.

I Kids i Tiny Tots programi održavaju se jednom tjedno po 2 sata ili dva puta tjedno po 1 sat. Jedan stupanj traje 14 tjedana (28 radnih sati). Nakon što se obradi gradivo stupnja, slijedi ponavljanje i završni ispit te dodjela diploma uz proslavu s grickalicama i slatkišima

Program se većinom provodi kao tjedni blok sat od 120 minuta. Ukupno traje 4 godine, a može se završiti u 8 razina ili polugodišta. Upisi traju do kraja rujna, a sve informacije kao i postupak prijave nalaze se ovdje .

(sponzorirani članak)

 

Podijeli