Novosti Sport Događanja

Perunfest uzburkao duhove knjigovodstva

09.12.2020. / Juraj Odrčić

Zbog sumnje u povredu proračunskih načela, konkretno načela jedinstva i točnosti, te načela transparentnosti, vijećnik Alanmilan Šembera podnio je Ministarstvu financija zahtjev za proračunskim nadzorom Izmjena i dopuna Proračuna Grada Velike Gorice za 2020. godinu koje su u ponedjeljak izglasane na Gradskom vijeću. Već na ovoj sjednici razvila se rasprava po dva pitanja – kako su proračunski porezni prihodi tako optimistični te prije godinu dana tako „dobro pogođeni“ kao i što se dogodilo sa sredstvima manifestacije Perunfest.

- Prema rebalansu proračuna za 2020. godinu, Grad Velika Gorica prikupio je u lipu planirane prihode od poreza, koji su planirani u studenom 2019. godine. Iz toga proizlazi, da unatoč padu BDPa od 9%, svim gospodarskim problemima, lockdownu, gubitku radnih mjesta Grad Velika Gorica nije izgubio niti lipu, ali, nevjerojatno, nije niti zaradio lipu više od planiranih prihoda, i to planiranih 3 mjeseca prije pojave COVID19 okolnosti – pojašnjava u prijavi Šembera kako Grad u 2021. očekuje porast prihoda od poreza od 14,2%, a tvrdi i da postoje nepravilnosti oko proračunskih stavaka manifestacije Perunfest koji organizira proračunski korisnik Muzej Turopolja.

- Iz dokumenta rebalansa proračuna Grada Velike Gorice za 2020. godinu vidi se da je na manifestaciju Perunfest potrošeno nakon rebalansa 322.000,00 kuna, a po kontu Muzeja Turopolje vidljivo je da je sav trošak otpisan, budući da je Perunfest otkazan – tvrdi Šembera kako su rebalans i proračun „falsifikati“.

Prozvani: Vijećnik ne razumije

Njegove tvrdnje oštro su demantirale prozvane strane odgovorne za kreiranje ovih proračunskih stavaka – pročelnica za financije Žaneta Štefančić te ravnateljica Muzeja Turopolja Margareta Čurla Biškupić. Zajednička je jedna misao – vijećnik Šembera ne razumije!

- Na dostavljena pitanja koje su potaknuta komentarima vijećnika opozicije nije moguće dati suvisle odgovore budući da postavljena pitanja nisu suvisla, odnosno ista proizlaze iz činjenice da se ista ne temelje na poznavanju propisa kojima je definirana metodologija planiranja i izvršavanja proračuna – započela je svoju „obranu“ pročelnica Štefančić. 

Ulazeći u problematiku pročelnica nam je odgovorila kako je proračun Grada pripremljen prema Zakonu o proračunu uvažavajući načelo uravnoteženosti zbog čega su rebalansom i korigirane stavke prihoda i rashoda.  Ističe sljedeće...

- Rebalansom proračuna ne mogu se prikupljati prihodi od poreza , već isti predstavljaju kategoriju prihoda koji se planiraju u odnosu na očekivano izvršenje – kaže Štefančić kako iz komentara i pitanja vijećnika je nedvojbeno da Šembera brka pojmove planiranja i izvršavanja proračuna.

Za objašnjenje, pojednostavljeno do kraja, a to znači ne uvažavajući stvarne zakonske okvire, plan proračuna je iskaz očekivanih želja da se prihodi ostvare u nekoj visini, a izvršenje je stvaran uprihođeni novac koji je realiziran na rashodovnoj strani. Rebalans je također plan, dakle želja. To su različiti dokumenti. Stoga su i planovi proračuna uvijek za vladajuće ambiciozni i razvojni, a za oporbu nerealni i predizborni.

Prihodi od poreza rastu zbog izmjena Zakona

Optimizam oko većih očekivanja prihoda od poreza Grad Velika Gorica očekuje zbog izmjena Zakona o financiranju  jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koji će financijski ići u korist gradova, županija i općina, pojašnjava Štefančić dodavši kako je u konačni račun uključena i kompenzacija zbog novog Zakona o porezu na dohodak koji će s druge strane smanjiti dio ove prihodovne stavke.

- Indeks rasta  BDP-a (3,5 %) nije indikator za procjenu rasta poreznih prihoda. Porezni prihodi Grada 2021. godini prvenstveno su planirani  temeljem predloženih izmjena  Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave kojim se mijenja udio raspodjele u porezu na dohodak kojim se udio grada povećava sa 60 na 74 % , a što predstavlja rast od 23% posto u odnosu na raspodjelu poreznih prihoda po trenutno važećim propisima. Kod procjene poreznih prihoda osim ovih promjena u obzir su uzete i  predložene izmjene Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak kojima se predlaže smanjenje poreznih stopa sa 24% na 20%,  odnosno 36% na 30%, te  povećanje osobnog odbitka i ostale izmjene oporezivanja dohotka , tako da su temeljem prethodno navedenih predloženih izmjena planirani porezni prihodi sa rastom od 14,2 % - objašnjava pročelnica kojoj u prilog poznavanju ove problematike ide ne samo radno iskustvo već i redovite porezne revizije koje češljaju gradsku riznicu.

Za kraj je ponovila kako vijećniku Šemberi, koji je samouvjereno „održao predavanje“ pročelnici i ravnateljici o financijskom poslovanju, nije jasna razlika u metodologiji proračunskog planiranja, a koja je očigledno znatna u vrstama posla kojima se tri strane u ovoj raspravi bave.

- Dokument Rebalans proračuna nije dokument u kojem se izvještava o utrošku sredstava već dokument u kojem se iskazuju planirane vrijednosti za provedbu programa/projekata ili aktivnosti, iz čega je također vidljivo da gradski vijećnik brka pojmove plana i izvršenja – poručila je Štefančić koja je na sjednici Gradskoga vijeća prozvala vijećnike da su bili nezainteresirani za edukaciju o proračunu koja bi im pomogla u razumijevanju proračuna i pripremi amandmana.

Tvrdnja  vijećnika da su utrošena sredstva za manifestaciju Perunfesta je netočna. Do danas nije utrošena niti jedna kuna za ovu manifestaciju, završila je odgovor na naš upit pročelnica Žaneta Štefančić, a na tu temu smo nastavili razgovor s ravnateljicom Muzeja Turopolja.

Perunfest je planiran, nije izvršen

Ravnateljici Margareti Čurli Biškupić također ide u prilog dugi niz godina pripreme financijskih dokumenata svoje ustanove, a prva rečenica bila je jednaka onoj pročelnice Štefančić.

- Ne razumije razliku između plana proračuna i realizacije proračuna, a sada je pomiješao još rebalans i našu realizaciju. Sve je krivo iščitao – rekla nam je ravnateljica te započela pojašnjavati problem.

U ovom dijelu priče s postotaka prelazimo na konkretne iznose. Perunfest, koji se dijeli na proljetne i zimske aktivnosti, imao je prvotno planirani iznos od 405 tisuća kuna. A tih 405 tisuća kuna dolazi iz pretpostavke da će se taj iznos uprihodovati iz četiri izvora. Prvi izvor su Opći prihodi i primici, a to je gradski novac koji se planira upravo gradskim Proračunom, nazovimo ih „sigurni prihodi“ koji su na razini 190 tisuća kuna. Ostala tri izvora do 405 tisuća kuna su zapravo predviđanja. Vlastiti prihodi samog Muzeja Turopolja, zatim Pomoći koje se mogu ostvariti po programskim natječajima tijela poput Ministarstva kulture ili Zagrebačke županije, a tu su i moguće Donacije od sponzorstava ili drugog. Pogledamo li održani Perunfest od prošle 2019. godine vidimo da je bilo planirano proračunom 310 tisuća kuna, no realiziran je s 246 tisuća kuna. Novac između ova dva broja, dakle 64 tisuće kuna nikada nije postojao, nego je on bio optimistična mogućnost da Perunfest bude još veći ako novaca bude, a 246 tisuća kuna je ono što smo vidjeli. 

- Mi možemo uplanirati 2 milijuna, no ne možemo potrošiti dok nismo to stvarno uprihodovali, to je sve planirani iznos. Mi to optimistično planiramo više od realnog i kada bi stvorili sve te prihode dobijemo iznos od 405 tisuća kuna koji je maksimum koji bi potrošili da ih ostvarimo i možemo trošiti isključivo na Perunfest – priča nam ravnateljica Margareta.

- Da bi ih mogli potrošiti, prvo moramo ostvariti prihode da „fizički sjednu“ na naš odjeljak u gradskoj riznici. Da bi mogli ostvarene prihode trošiti moramo ih prije imati u planu. Ako ih nemamo u planu, a ostvarimo ih, ne možemo ih trošiti. U našoj realizaciji se vidi ostvareni trošak da je 0,00 kuna što znači da je potrošeno nula kuna na Perunfest. On krivo iščitava, novci nisu potrošeni na manifestaciju koja se nije dogodila. Nije ništa otpisano kada ništa nije niti potrošeno… To možda se njemu čini logičnije da se sve svelo na nulu, no kad dođe 1.1. i krene raditi financijski izvještaj onda će se to svesti na nulu, ali koliko god mi bili u planu dok to nije potrošeno mi nismo u nikakvom prekršaju – kaže Biškupić Čurla na prozivku da su potrošili novce Perunfesta da to jednostavno nije istina i to dokumenti pokazuju: "Grad Velika Gorica nije potrošio (rebalansiranih) 322.000,00 kuna niti ih je knjižio kao potrošene nego ih je ostavio točno tamo gdje su i bile od početka godine, na stavci Muzeja Turopolja".

Cijela rasprava se ubrzo proširila i na društvene mreže gdje je vijećnik Alanmilan Šembera još jednom prozvao ravnateljicu za nepoznavanje financija, aludirajući i da je novac nestao.

- Meni su brojke profesija, i od njih živim. Posebno financijski izvještaji. Na nesreću mnogih precizno ih čitam, odlično ih razumijem, a čitam i između redaka – poručio je Šembera ravnateljici Biškupić dodavši kako joj treba tečaj iz čitanja financijskih izvještaja.

Tko je u pravu, utvrdit će proračunski nadzor.

Podijeli