Novosti Sport Događanja

Plaćaju li Velikogoričani najskuplju vodu?

21.01.2022. / Redakcija

Nizu povećanja cijena proizvoda i usluga, što kao posljedica inflacije ili povećanja cijena sirovina i energenata, ovih se dana pridružila i VG Vodoopskrba zadužena za opskrbu pitkom vodom Velike Gorice te općina Pokupsko, Kravarsko i Orle.

Korisnici javnog sustava vodoopskrbe i odvodnje na svojem sljedećem računu primijetit će povećanje cijena, u prosjeku od oko 17%. Za ovaj potez stiglo je pojašnjenje da je nužno zbog povećanja cijene električne energije poslovnim subjektima, a koje očekuje i kućanstva u travnju, te drugih troškova koji su rasli u posljednjih 10 godina kada je zadnji puta mijenjan cjenik vodnih usluga.

Što plaćamo?

Iz cjenika vodnih usluga vidljivo je da ukupan račun za pitku vodu te odvodnju i pročišćavanje čini niz stavki od kojih je cijena same pitke vode zapravo tek manji dio. Visinu računa korisnika sustava javne vodoopskrbe i odvodnje određuju dvije komponente – fiksni i varijabilni dio. Fiksni dio minimalna je cijena javne usluge koja garantira održivost sustava opskrbe, prikupljanja i pročišćavanja voda, a plaćaju je svi korisnici sustava bez obzira na količinu potrošnje vode. Korisnici koji su spojeni na sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda fiksni dio plaćaju mjesečno 31,33 kuna dok oni bez kanalizacije plaćaju 18,76 kuna te se ovi iznosi nisu mijenjali u novome cjeniku koji vrijedi od prvog dana ove godine.

Varijabilni dio cijene, odnosno cijena kubika potrošene pitke vode, sadrži cijeli niz stavaka. U cijeni prostornog metra(kubika) vode s odvodnjom od 14,01 kune tek 3,95 kuna je zapravo cijena kubika pitke vode. U Osijeku je 5,09 kn, Slavonskom Brodu 4,52 kn, Zagrebu 4,21 kn, Karlovcu 3,98 kn, Splitu 3,50 kn, … No, vratimo se Velikoj Gorici. Odvodnju i pročišćavanje za taj potrošeni kubik pitke vode platit ćete 3,35 kune, a državi ćete platiti dodatnih 0,95 kuna za PDV. Po kubiku potrošene vode Hrvatskim vodama platit ćete 2,85 kuna, a njima odlazi i 1,35 kuna za zaštitu voda ukoliko nemate kanalizaciju odnosno 0,41 ukoliko imate. Dodatnih 2,50 kuna prihod je VG Vodoopskrbe kao naknada za razvoj sustava vodoopskrbe i odvodnje. Sve zajedno iznosi navedenih 14,01 kuna za kubik vode s odvodnjom odnosno 11,16 za one koji nisu spojeni na kanalizacijski sustav.

Koliki su računi u drugim gradovima?

Velika Gorica nakon Karlovca ima najveći iznos fiksnog dijela računa dok kubik vode s odvodnjom je ostao treći najjeftiniji. Kako bi mogli što vjernije prikazati odnose u iznosima računa za istu količinu vode uzeli smo primjer domaćinstva koje mjesečno troši 15 kubika vode te je spojeno na odvodnju i pročišćavanje voda, a što je prosjek potrošnje četveročlanog domaćinstva. Prije podizanja cijene s 1.1.2022. godine račun VG Vodoopskrbe iznosio bi 206,23 kune dok bi po novome cjeniku iznosio 241,48 kunu odnosno 35 kuna više. Radi se upravo o povećanju računa od 17%.

Gledajući deset najvećih gradova u Hrvatskoj, prema cjenicima njihovih javnih poduzeća vodoopskrbe, najmanje račune za vodu sada imaju u Slavonskom Brodu (177,06 kn) i Splitu (196,60 kn) dok je voda najskuplja u Karlovcu (281,44kn) i Puli (271,40). S novim cjenikom Velika Gorica je skliznula s trećeg na šesto mjesto po iznosima računa odnosno za istu uslugu višu cijenu plaćaju stanovnici Zagreba, Osijeka, Pule i Karlovca. No, i to će se vjerojatno promijeniti jer je VG Vodoopskrba prva uvela povećanje cijena te je sasvim izgledno da i ostali gradovi svoje cjenike, većinom korigirane 2015.godine, promijene s istim objašnjenjem. A odgovor na naslovno pitanje pogledajte u grafu.

Podijeli