Novosti Sport Događanja

Na Gradskom vijeću o radu gradonačelnika, izvršenju proračuna, financiranju sanacije prometnica: „Projekti se nastavljaju, Grad je financijski stabilan“

28.04.2022. / Redakcija

Gradsko vijeće Grada Velike Gorice sastalo se na svojoj 6. sjednici na kojoj je bilo 13. točaka dnevnog reda. Sjednica je, po običaju bila maratonska, počela je ujutro i trajala do večernjih sati. Izvješća o radu gradonačelnika, Izvršenje proračuna bile su neke od točaka, no najveću je raspravu izazvala točka o novom zaduženju Grada od 31 milijun kuna. 

Prva točka šeste sjednice Gradskog vijeća bila je Izvješće o radu gradonačelnika za razdoblje lipanj – prosinac 2021.godine. Pred vijećnike je stao gradonačelnik Krešimir Ačkar kojem je to bilo prvo izvješće u ulozi gradonačelnika Velike Gorice. Istaknuvši kako ovu svoju dužnost od samog početka nastoji obavljati odgovorno, otvoreno i s ciljem prosperiteta naših sugrađana, Ačkar je kazao kako je u fokusu njegova djelovanja dosad bilo kontinuirano uređenje komunalne i društvene infrastrukture, od ulica i nogostupa, pa do povećanja predškolskih kapaciteta, ulaganja u školske objekte vatrogasne domove, igrališta i dječjih parkova, a osvrnuo se i na pitanje javnog prijevoza koji je potrebno poboljšati.

-Zbog utvrđivanja trenutnog stanja izgrađena je Studija javnoga prijevoza putnika na području grada, donijela nam je nove perspektive i mogućnosti. Potpisan je aneks ugovora za obavljanje javnog prijevoza sa ZET-om koji je porastao na 3,6 milijuna kuna, a od Grada Zagreba je traženo 4, 5 milijuna kuna, na što nismo željeli pristati niti smo dozvolili da karta našim sugrađanima poraste-podsjetio je Ačkar.

Uređeni su nogostupi, kolnici, nastavljen je najveći projekt u gradu Aglomeracija koja ide svojim tijekom. Ulaže se u zonu Meridijan 16 te se planira njezino proširenje, kazao je gradonačelnik i dodao kako je Gorica i sjedište velikih tvrtki kao što je Lidl, a uskoro i Eurospin. Nabrojio je i neke ključne projekte kao što su izgradnja vrtića u Selnici, otvaranje prostora vrtića u Lukavcu i Maloj Buni, osiguravanje radnih bilježnica, stipendija za srednjoškolce, uskrsnica i božićnica za umirovljenike koje su najveće u Hrvatskoj. U spomenutom razdoblju potpisano je i 7 ugovora za projekte koji se financiraju iz EU fondova.

Tu su i pomoći nakon potresa stanovnicima koji su ostali bez svojih domova, a započet je i projekt izgradnje PŠ Dubranec, koja je srušena. Krajem godine izglasan je i najveći proračun do sad, 633 570 milijuna kuna.

-Najveći dio proračuna bit će za komunalnu infrastrukturu, za socijalnu zaštitu, poboljšanje predškolskoga i školskoga odgoja, za komunalnu infrastrukturu jer interes grada Velike Gorice je zadržati titulu najuspješnijega grada po ulaganju u demografiju, obrazovanje demografiju i mlade – kazao je gradonačelnik.

Oporba je očekivano imala primjedbe na gradonačelnikovo Izvješće. Ivo Jelušić (SDP) nezadovoljan je što se o Izvješću ne može dati ocjena, podržati ga ili ne, već se samo prima na znanje. Damir Slojšek iz MOST-a kazao je kako razvojne aktivnosti grada koje su stavljene kao prioritet nije primijetio, a problema oko sanacije nakon potresa ima u stanovima u samom centru grada. Spomenuo je i nezadovoljstvo što se ranije nije apliciralo na EU fondove za dječje vrtiće.

HDZ-ova Marjana Kuliš, Izvješće je pohvalila istaknuvši da je isto trebala učiniti i oporba jer je iza nas vrijeme teških i posebnih okolnosti izazvanim pandemijskom krizom i potresima.

-Upravljanje s gradom od izbora nastavilo se kontinuiranim ulaganjem u projekte. Ne smijemo zaboraviti da je 2021. godina godina u kojoj je bilo potrebno sanirati posljedice pandemije i potresa. Trebamo biti realni i poslati lijepu sliku našim građanima. Bilo je to vrijeme u kojem je potrebno živjeti u presloženim uvjetima. Bila bih sretnija da je i oporba prepoznala da je gradonačelnik ispunio obećanje koje je dao i da od najavljenih projekata nije bio niti jedan koji je obustavljen i od kojeg se odustalo. I to je trebalo pohvaliti. Način na koji se grad vodio što je u skladu s izvješćem uspio popraviti spomenute negativne okolnosti s kojima smo živjeli – kazala je Kuliš.

Izvršenje proračuna za 2021. godinu

Gradsko vijeće primilo je na znanje Izvještaj o radu gradonačelnika te se krenulo na iduće točke, a sljedeća je bila Prijedlog Godišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna Grada Velike Gorice za 2021. godinu. 

Kao predlagatelj, gradonačelnik Krešimir Ačkar istaknuo je da su prihodi i primici 481,8 milijuna kuna, 83, 40% godišnjeg plana, a rashodi i izdaci 493,2 milijuna kuna, odnosno 87,90 % godišnjega plana. Proizlazi da je ostvaren manjak prihoda od 11,3 milijuna kuna. Uz manjak od 2020. to čini ukupan manjak prihoda od 38,4 milijuna kuna, a manjak samog grada je 29 milijuna kuna, a korisnika 8,7 milijuna kuna.

-Iza nas je zahtjevna godina, puna izazova za jedan grad. Nosili smo se s posljedicama pandemije, razornoga potresa, ali i povećanja troškova u pojedinim segmentima. Najveće povećanje troškova odnosi se na subvenciju javnog prijevoza koja je prije bila nešto ispod milijun kuna, a sada je 3,6 milijuna svaki mjesec. Naravno da bih ja kao gradonačelnik bio sretniji da je ostvaren višak u proračunu. Ali kada se u obzir uzmu svi navedeni izazovi, kada uzmemo u obzir da su svi razvojni i socijalni programi nastavljeni bez zastoja mislim da ipak možemo biti zadovoljni rezultatima- zaključio je gradonačelnik.

Pročelnica za financije Žaneta Štefanić kazala je kako su najveći prihodi Grada zatim prihodi proračunskih korisnika dok je 4% nepodmirenih obveza. To, istaknula je pročelnica, ukazuje na jednu ne pretešku situaciju, no s obzirom da smo imali tešku situaciju nakon potresa, oko 7 milijuna kuna je uloženo za pomoć građanima, a iz države i županije raspoređeno je 1,600 000 kuna. 

Izvršenjem proračuna za 2021. godinu nije bio zadovoljan Ivo Jelušić (SDP) koji je u ime Kluba vijećnika naglasio da je prilikom rasprave o ovom proračunu upozoravao da neke stvari nisu realne i izvedive.

-S obzirom da mi kad donosimo proračun amandmanima ne možemo dirati prihodovnu stranu već samo rashodovnu ja sam i tada najviše govorio o prihodima. Manjak je 44,7 milijuna. Tako piše. Ne možete potrošiti onoliko koliko niste imali prihoda, to ćete morati vratiti kad tad. Vi ste ostvarili manjak od 44,7 milijuna kuna. Treba realno sagledati stvari. Rekao sam da je nestručno, neodgovorno i nerealno, to se vidi da sam bio u pravu – poručio je Jelušić.

U ime Kluba vijećnika MOST-a i HSP-a, Ivan Bekavac za govornicom je istaknuo da su nam prihodi 20 % manji od planiranih, prihodi od poreza 50 % manji, rashodi su 15 % veći od planiranih bez obzira na pomoć države od 100 milijuna kuna.

-2021. godina završena je s 44 milijuna kuna manjka. Troškovi su porasli, zatezne kamate smo platili, Grad je dignuo 10 milijuna kuna kredita. 8 % proračuna odlazi na subvenciju ZET-a... Iz proračuna se troši 250 milijuna kuna na plaće korisnika i zaposlenika, stavka rashodi za usluge iznosi 200 milijuna kuna. Iz toga je jasno vidljivo da nema dovoljno za kapitalne investicije i razvoj i zašto dolazi do potrebe za povećanje kreditnog zaduženja. Sve to skupa ne čini dobro proračunu našeg grada, vodi nas u smjeru kamo ne bi trebali ići, naši rashodi su veći od onog što bi trebali platiti, Grad nema za kapitalna investiranja i na žalost ovakvu sliku izvršenja proračuna našeg grada klub vijećnika MOST-a i HSP-a neće podržati- završio je Bekavac.

"Grad ostao financijski stabilan"

U obranu izvršenja proračuna za prošlu godinu vijećnica Marijana Kuliš (HDZ) kazala je da neki nisu vjerovali da će Grad ostati financijski stabilan, a pokazalo se potpuno točnim da je ova gradska uprava proračun ostvarila u dobroj i zadanoj mjeri.

-Manjak na prvu ne izgleda dobro, ali minus našeg grada u 2021. je smanjen te iznosi 11,35 milijuna kuna. Dug nije zanemariv i malen, ali treba situaciju sagledati sa svih kutova, a ovakvim načinom gospodarenja sredstvima naših građana osigurava se realizacija velikog broja projekata. Treba se osvrnuti na sve ono što je napravljeno. Grad je sve svoje obveze podmirio i nije nikome ostao dužan. Drugi su gradovi imali rezanje programa, smanjenje izdataka, dok je kod nas bilo drugačije-rekla je Kuliš podsjetivši na projekte.

Vijećnik Zvonko Kunić ocijenio je da su proračun i izvješće vrlo stručno i transparentno sastavljeni što je vidljivo iz 110 stranica izvješća, no ipak je izrazio zabrinutost zbog proračunskog minusa, ali i nekih drugih otvorenih pitanja.

-Što će biti s novim pritiscima poput cijene plina koje nas očekuju i potreba sa svih strana. Aneks ugovora s izvođačem radova na aglomeraciji sigurno nosi novi trošak. Kako sve to skupa premostiti to je pitanje koje nas čeka. Ovakva situacija bez obzira na optimizam iziskuje jedan pristup koji na neki način bi značio neki sanacijski program, hitnu intervenciju koja bi stabilizirala gradske financije. Ne treba podcijeniti taj problem. Vjerujem da će gradska uprava biti dovoljno kreativna za rebalans- optimistično je zaključio Kunić.

S 14 glasova za i šest glasova protiv, prihvaćen je i Prijedlog Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu davatelja javne usluge tijekom 2021. godine – VG Čistoća.

Prometnice će se sanirati dodatnim sredstvima

Sljedeći na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća bio je Prijedlog Odluke za dugoročno zaduživanje u 2022. godini. U proračunu za 2022. godinu planom je predviđeno kreditno zaduženje u visini od 31 milijun kuna čime se planira financirati rekonstrukcija i nadogradnja dječjeg vrtića Žirek u visini od 9 milijuna kuna i uređenje prometne infrastrukture od 22 milijuna kuna.

-Hrvatska poštanska banka ponudila je najpovoljnije uvjete, a to su efektivna  kamatna stopa od 0,23 %. Ovaj kredit prema otplatnom planu Grad će koštati ukupno 261.414 kuna, a uzima se u otplatu na sedam godina u 28 jednakih rata. Namjera nam je kredit iskoristiti do kraja godine i završiti što je predviđeno planom- pojasnila je detalje zaduženja pročelnica Žaneta Štefančić.

Novo kreditno zaduženje očekivano je potaknulo raspravu među vijećnicima. Oporba je bila protiv dizanja kredita.

-To nije rješenje za prevelike rashode i rastrošnost. Nakon katastrofalnih izvođenja Aglomeracije to treba rješavati rebalansom a ne zaduživanjem. S obzirom da nismo za to da se zadužujemo za sanacije cesta što izvođač nije napravio to što je trebao, klub MOST-a i HSP-a neće to podržati – rekao je Zoran Lovrić.

S kreditom se ne slaže niti SDP, ističući kako nisu protiv obnove vrtića, ali su protiv načina na koji se to radi jer postoje drugi izvori financiranja poput EU fondova. Ivo Jelušić kaže kako su uvjeti kredita dobri i povoljni, no stalna zaduživanja nisu dobra.

-Ako se tako nastavi nakon četverogodišnjeg mandata to će biti veliko zaduženje. Koliko ćemo dugova ostaviti narednim generacijama iza nas? Bit ćemo protiv dodatnog zaduženja jer nema osnove realne za to. Jesam za prosperitet ovog grada i da se grad razvija, ali nemojmo staviti prevelika zaduženja jer ne piše nam se dobro – kazao je Jelušić postavivši pitanje koju razinu zaduženja želimo za ovaj grad.

Pozicija je novo zaduženje branila. Vijećnik Juraj Odrčić rekao je da razlozi zašto se dižu krediti leže u tome zato što to želimo sada. Ne želimo čekati da prikupljamo sredstva da dođemo do ukupnog iznosa da bi nešto ostvarili, istaknuo je.

-Da ovdje u stolicama ispred sebe imamo sve gradonačelnike u Hrvatskoj i pitamo ih tko nema kredita nitko ne bi digao ruku. Koliko vas koji ćete glasati protiv ovog kredita može reći da nema kreditnu karticu, da nema kredit za stan, auto ili hladnjak. Za Grad je najvažnije da je likvidan i da može financirati i isplatiti sve svoje obaveze- smatra Odrčić.

Pojasnio je potom vijećnicima zašto su krediti koji ukupno iznose oko 100 milijuna kuna svih ovih godina uopće bili podizani. Spomenuo je tako dječji vrtić u Velikoj Mlaki za koji ćemo kredit otplatiti tek ove godine i sportsku dvoranu u Novom Čiču koju smo otplatili u prosincu 2021. godine.

-Dakle, da smo mi čekali da se prikupe ta sredstva mi bi ga tek ove godine počeli graditi, a ovako on radi već od 2015. godine, a isto se odnosi i na sportsku dvoranu u Novom Čiču. Osim toga, tu je i vrtić u Cvjetnom naselju, Gradski bazen, oproštajna građevina u Kušancu, rasvjeta na Gradskom stadionu, Spomen dom 153. brigade, obnova vrtića Ciciban i osnovne škole Nikole Hribara- nabrojao je Odrčić projekte zbog kojih se zadnjih godina išlo u kreditna zaduženja.

Drugačijeg stava i razmišljanja bio je Ozren Robić (SDP) koji je poručio da ne bismo trebali živjeti preko vlastitih mogućnosti.

-Ja nemam kredit, ali na primjer vozim auto koji vozim. A bi li htio voziti najnoviji Lamborghini, bi, ali si to ne mogu priuštiti. I tu se možda naš način razmišljanja razilazi. Tisuće ljudi digle su kredite u „švicarcima“, svi su htjeli imati stanove pa su im na kraju te stanove uzeli. Razlika između osobnog i gradskog zaduživanja je dosta velika. Odgovornost za grad je ipak puno veća stvar. Ja ne mogu reći da sam protiv kredita načelno, ali nisam za tendenciju povećavanja zaduženja, a s druge strane je upitno što smo tim novcem dobili i jesmo li to dobili po najpovoljnijim iznosima. Groblje Kušanec vuče se već dugo vremena tako da ne možemo reći da je to uspjeh- smatra Robić.

Odrčiću su replicirali i drugi vijećnici kazavši kako se od nekih stvari treba odustati, a ne željeti sve "sad i odmah". On im je odgovorio kako kanalizaciju ne možemo uspoređivati s Lamborghinijem jer je to stvarna potreba naših građana te zaključio kako se u ovom slučaju razilaze mišljenja, a njegovo je da "ovo ipak treba biti sad i odmah".

Nakon duže rasprave Odluka o zaduženju prihvaćena je sa 14 glasova za i 7 protiv.

Darivateljice krvi će brže do povlaštene parkirne karte

Vijećnici su podržali odluku o izmjeni načina naplate parkiranja u Velikoj Gorici kojom se darivateljicama omogućuje da pravo na povlaštenu parkirnu kartu ostvare već nakon 30. puta darivanja krvi, a ne nakon 40 kao što je to bilo do sad. Više o tome pisali smo ovdje.

Izglasan je i Etički kodeks članova ponašanja gradskog vijeća, a potom se ponovo rasprava razvila oko točke koja se odnosi na aneks ugovora o financiranju troškova sanacije prometnica obuhvaćenih aglomeracijom. Oporba je kritizirala izvođače radova, štete na prometnicama, upozoravala na potrebu boljeg nadzora nad radovima, tražili hodogram aktivnosti i radova. 

-Povjerenje polažemo struci koja je za to plaćena, no nadzor i kontrole trebaju postojati. Treba inzistirati da se poslovi izvedu čestito jer mi ćemo platiti čvrstom valutom-rekao je Zvonko Kunić.

Izglasavanju je prethodila duža rasprava, a točka je nakon toga izglasana većinom glasova.

Do kraja sjednice vijećnici su izglasali i Prijedlog Etičkog kodeksa ponašanja članova Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, Prijedlog Zaključka o davanju ovlaštenja gradonačelniku Grada Velike Gorice za potpisivanje I. dodatka Ugovora o financiranju troškova sanacije prometnica za potrebe EU projekta Velika Gorica „ Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda Aglomeracije Velika Gorica“ te Prijedlog Zaključka o davanju ovlaštenja gradonačelniku Grada Velike Gorice za potpisivanje Ugovora o kupoprodaji nekretnina.

Potvrdili su i Prijedlog Zaključka o oslobađanju plaćana korištenja sportskih objekata kojima upravlja Ustanova za upravljanje ŠRC-om Velika Gorica za 2022. godinu, Prijedlog Odluke o izboru najpovoljnijih ponuda na natječaju za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Velike Gorice od 16. studenog 2021. godine, Prijedlog Zaključka o potpisivanju Ugovora o upravljanju Odlagalištem neopasnog (komunalnog) otpada Mraclinska Dubrava između Grada Velike Gorice i VG Čistoće d.o.o. te Prijedlog Zaključka o davanju mišljenja na nacrt Komunikacijske strategije i komunikacijskog akcijskog plana Strategije razvoja Urbane aglomeracije Zagreb za razdoblje do 2027. godine, a na zadnjoj točki dnevnog reda primili su i informacije o projektu Aglomeracija.

Podijeli