Novosti Sport Događanja

U slučaju katastrofe oni su prvi na terenu: Na VVG-u održana prva edukacija povjerenika Civilne zaštite

01.10.2022. / Anes Šuvalić

O važnosti Civilne zaštite za svako društvo najbolje govore nedavne prirodne nepogode koje su nas pogodile. I kad su poplave i kad su potresi oni su uvijek tu za svoje sugrađane. Razvoj ovog sustava izrazito je važan radi što bolje koordinacije svih službi na terenu, jer u izvanrednim situacijama jako je važno napraviti procjenu situacije, složiti listu prioriteta i poslati ljude i opremu na teren. Upravo na tom tragu je i današnje predavanje na Veleučilištu Velika Gorica „Uloga povjerenika (zamjenika) Civilne zaštite u izvanrednim događanjima“.

- Stožer Civilne zaštite grada Velike Gorice pokriva jako veliko područje i na njemu živi oko 60 tisuća stanovnika, pedeset je gradskih četvrti i mjesnih odbora, a svaki povjerenik pokriva jednu četvrt ili odbor. Oni najbolje poznaju svoj prostor i ljude. Ako se dogodi bilo kakva krizna situacija znat će tko treba pomoć i kavu pomoć, te kako sve to iskoordinirati s vatrogascima, policijom ,hitnom medicinom i svim ostalim sudionicima akcije – rekao nam Igor Milić, voditelj Centra za stručno obrazovanje i usavršavanje na Veleučilištu Velika Gorica.

Ovo je tek prva u nizu edukacija za pripadnike sustava Civilne zaštite. Prvi su na redu povjerenici i njihovi zamjenici, a oni će kroz nekoliko predavanja naučiti koja je njihova uloga u Civilnoj zaštiti, koja su njihova prava i obveze te kako se ponašati i djelovati u slučaju izvanrednih situacija.

Iako su stalno tu kad je potrebno, rad i dostignuća Civilne zaštite nisu prepoznata u domaćoj javnosti. Kako smo doznali u razgovoru Petrom Vitasom višim predavačem na Veleučilištu Velika Gorice i bivšim zamjenikom zapovjednika Civilne zaštite RH, njihov rad i stručnost prepoznati su i izvan naših granica. Tako često sudjeluju na međunarodnim vježbama, a pozivani su i na vježbe u kojima su sudjelovale zemlje članice NATO-a prije nego što je Hrvatska postala članica saveza.

- Prije Veleučilišta, 20 godina radio sam u Civilnoj zaštiti i nama je ona uvijek bila važan dio našeg života te smo znali njezinu važnost. To smo komunicirali našim partnerima vatrogascima, HGSS-u, Crvenom križu, policiji i vojsci, no to možda nije bilo vidljivo u javnosti. Nažalost, ove situacije od poplava 2014. godine, migrantske krize 2015. i 2016. godine pa ova zadnja dva potresa i pandemija pokazale su kako je Civilna zaštiti jako bitan dio sustava nacionalne sigurnosti. Ona je prisutna u svakom gradu, općini i županiji, imate stožere, povjerenike, planove i procijene, jedan sveobuhvatan i kompleksan sustav – nadodao je Milić.

U sklopu Dana kriznog upravljanja koji se održavaju od 22. do 27. listopada u organizaciji Veleučilišta Velika Gorica, održat će se pokazna vježba POTRES VG 2022“ u kojoj će sudjelovati operativne snage civilne zaštite, svi povjerenici i zamjenici povjerenika civilne zaštite s područja Grada Velike Gorice.

Podijeli