Gorički 'ratnici' gotovo napravili nemoguće, Rijeka vodila četiri razlike i zamalo ostala bez pobjede

03.04.2021. / Damir Žbulj

Malo je nedostajalo da Gorica ostvari najveći povratak u povijesti hrvatskog prvoligaškog nogometa. Nažalost, Rijeka je u jednom trenutku do vrha napunila mrežu domaćina, sredinom nastavka je na semaforu bilo pomalo nestvarnih 0:4, ali su hrabri i borbeni Goričani gotovo uspjeli nadoknaditi zaostatak u završnih 15-ak minuta...

Šteta.

Riječani su u ovaj važan dvoboj ušli sa spoznajom kako u prvenstvu još nisu slavili na Gradskom stadionu, kako su Goricu jedini put dobili prije točno 980 dana na Rujevici, na samom početku goričkog prvoligaškog puta. Vidjelo se u otvaranju susreta kako ih je trener Tomić dobro pripremio i motivirao i kako su gosti otvorenog garda i željni nadigravanja ušli u utakmicu.

Trener Oreščanin je pak u ovaj derbi ušao bez ozlijeđenog Joeyja Suka, važne karike sredine terena, bez suspendiranih Muse i Dvornekovića, ali i bez Kristijana Lovrića, koji je zbog manjih problema s ozljedom nakon reprezentativnog okupljanja ipak na početku završio na klupi.

Špikić i Krizmanić, Babec prije nekoliko dana bili su dio povijesnog uspjeha hrvatske mlade reprezentacije na U-21 Europskom prvenstvu i sasvim sigurno kako je i to ostavilo traga na momčadi.

Riječani su bili rastrčaniji, opasniji, a već osmoj minuti Robert Murić je krenuo sam na Banića, no, kad je zaobišao domaćeg vratara zapucao je loptu u vanjski dio mreže.

Gorica je odgovorila dobrim dalekometnim pokušajem Hamada, međutim, samo nekoliko minuta kasnije već je bila dva pogotka u zaostatku. Prvo je Franko Andrijašević dobio dobru loptu u prostor i nakon toga smireno poentirao kroz noge goričke 'jedinice', dok je prednost povećao Josip Drmić, poslije ubačaja s desne strane.

Morao je Oreščanin na poluvremenu uvesti Lovrića, teren je napustio neraspoloženi Špikić, ali umjesto smanjenja zaostatka - novi šok.

Murić je pucao, a Jovičić skrenuo loptu u mrežu.

Strateg Gorice ponovno je reagirao, ušli su Pršir i Nimely, izašli Junior i Kalik, ali ponovno je po loptu u mrežu morao Banić. Čerin je s ruba kaznenog prostora odlično pogodio i u tom trenutku je izgledalo kako je utakmica gotova.pak, nogometaši turopoljskog prvoligaša nisu mislili tako.

Oreščanin je sve karte bacio u napad, napokon su na travnjaku i Ognjen Mudrinski i Josip Mitrović, dok Matar i Hamad sele na klupu.

I tada se otvorilo...

Prvo je Mudrinski pogodio okvir gola, a Mitrović u nastavku akcije loptu zakucao u mrežu. Bilo je to u 74. minuti i još uvijek su gosti mislili kako će lako provesti ovaj dvoboj svome kraju.

Mudrinski je u 83. minuti namjestio nišanske sprave i sjajno poentirao glavom, dok je dvije minute kasnije Nino Galović svladao vratara Nevistića i autogolom u potpunosti zakomplicirao stanje na travnjaku.

Krenula je tada 'ludnica', pokušali su Goričani doći do povratka za pamćenje, zabiti još jednom, ali ipak nije bilo dovoljno vremena, a nije pomogao niti crveni karton Nimelyja...

Međutim, kako su prije početka utakmice dali podršku svom ozlijeđenom suigraču Suku, porukom 'Veel sterkte, strijder' ili 'Sretno, ratniče', tako su i oni ratnički pokušali izvući barem bod, nisu se predavali i sasvim je malo nedostajalo da iz bezizlazne situacije dođu do senzacionalnog remija.

Posted by HNK Gorica on Saturday, April 3, 2021

Ovako je Rijeka smanjila zaostatak za trećeplasiranom Goricom na samo šest bodova i sada opasno prijeti u toj borbi za mjesto koje vodi u Europu.

Nakon prvenstvenih remija s Osijekom i Hajdukom, plasmana u polufinale Kupa, ali i poraza od Dinama i Rijeke, Gorica je sada već četvrtu utakmicu bez prvenstvene pobjede i okršaj 10. travnja s Varaždinom mora se dobiti na bilo koji način. Riječani u idućem kolu gostuju kod Šibenika, koji je ove subote šokirao Dinamo i odigrao 1:1.

HT PRVA LIGA; 27. KOLO:
HNK Gorica - NK Rijeka 3:4 (0:2)
STRIJELCI: 0-1 Andrijašević (11), 0-2 Drmić (13), 0-3 Drmić (50), 0-4 Gnezda Čerin (64), 1-4 Mitrović (74), 2-4 Mudrinski (83), 3-4 Galović (85-ag)

HNK GORICA: Banić - Doka, Steenvoorden, Jovičić, Krizmanić - Babec, Junior (od 55. Pršir) - Hamad (od 71. Mitrović), Kalik (od 55. Nimely), Špikić (od 46. Lovrić) - Matar (od 71. Mudrinski). Trener Siniša Oreščanin.
NK RIJEKA: Nevistić - Tomečak, Galović, Capan, Štefulj - Gnezda Čerin (od 75. Mudražija), Lončar - Murić (od 89. Liber), Andrijašević, Menalo (od 89. Pavičić) - Drmić (od 71. Kulenović). Trener Goran Tomić.