Novosti Sport Događanja

Velikogorički SDP nezadovoljan radovima na aglomeraciji, kritizirali i rad VG Čistoće te uslugu sakupljanja komunalnog otpada

05.11.2021. / Redakcija

Velikogorički SDP nastavio je s konferencijama za medije na temu točaka dnevnog reda nedavno održane sjednice Gradskog vijeća koju su napustili, a ovog puta referirali su se na projekt aglomeracije te na odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Velike Gorice.

Govoreći o projektu aglomeracije kao financijski najvećem projektu koji se dogodio u Velikoj Gorici otkako ima status grada, pressicu je otvorio Ivo Jelušić koji je istaknuo da je zbog načina kako HDZ-ova vlast radi, projekt postao najveća sramota za ovaj grad te je izazvao nepravdu.

-Kada govorim o nepravdi mislim na to da se propustila prilika da se svim ljudima omogući odvodnja što je šteta s obzirom da je projekt većinom financiran EU sredstvima dok Grad sudjeluje u projektu s 9 %. Imamo niz ulica i naselja koje su ostale izvan projekta. Dakle, to je nepravda prema ljudima da jedni imaju, a drugi nemaju i bojim se da će to dugo ostati tako jer Grad sam neće imati sredstava da to kasnije riješi. Što se tiče sramote, Grad Velika Gorica prošle godine bio je najpoznatiji u Hrvatskoj, ali ne po dobrim osobinama nego zbog ozbiljnih sumnji na kriminal i korupciju što je danas predmet istraga i poništenog natječaja- poručio je Jelušić.

Taj poništeni natječaj, dodao je SDP-ov gradski vijećnik, rezultirao je time da cijeli projekt kasni. Pročistač je već trebao biti napola izveden, a tek za danas je planirano otvaranje ponuda. Brine ga, kaže, i veliko poskupljenje u odnosu na ugovorene troškove projekta.

-To znači da će se cijeli projekt jako kasniti za više od dvije godine. Sve je trebalo biti gotovo koncem 2022. godine, eventualno 2023., međutim sada po ovome vidimo da će tek biti gotovi početkom 2026. godine, Kasni se u mnogim fazama, pogotovo s izgradnjom pročistača. Vidimo i enormna poskupljenja u odnosu na ugovorene cijene. Iz nama dostupne dokumentacije vidimo da su aneksi ugovora već sada u vrijednosti 55 milijuna kuna i to na području Gorice i okolnih naselja- naglasio je Jelušić.

"Upitna kvaliteta radova"

Kao sljedeću primjedbu naveo je lošu kvalitetu izvedenih radova, a za primjer je uzeo naselje Lukavec čije je Vijeće iznijelo niz ozbiljnih primjedbi na kvalitetu i način izvođenja radova.

-Od toga da je materijal od iskopa ponovno korišten za nasipanje što se ne smije raditi, pa zatim da su na par mjesta šahtovi izdignuti za više centimetara iznad kolnika, da je izvođač napravio ilegalan deponij, da je u nizu ulica kolnik uži nego što je bio prije projekta aglomeracije. Niz je ulica u kojima je provedena odvodnja i kanalizacija nasuto, ali nije asfaltirano. Pa ne misle valjda da će sve te ulice čekati onaj krajnji rok. Ne vidimo razlog zašto se ulica po ulica i dio po dio asfaltiraju nego se čeka- završio je Jelušić.

SDP-ov gradski vijećnik Marijo Zdelar komentirao je Izvješće o radu davatelja javne usluge- VG Čistoća, te Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Velike Gorice.

Istaknuo je da je puno stavki i izviješća neusklađeno s novom uredbom i postojećim zakonima i pravilima. Kako je kazao, nije usklađen ni ugovor s Fondom o davanju mogućnosti da građani mogu predati otpadnu ambalažu na reciklažnim dvorištima, na odlagalište u Mraclinskoj Dubravi u 2020. godini odloženo je 20.412 tona komunalnog otpada, stopa odvojenog sakupljanja u 2020. godini iznosi nam 13,4 %, a trebalo bi biti 50 % sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom. Prigovorio je i zbog spore podjele kanti i dodao da je Grad u 2020. godini platio kaznu u visini od 746 tisuća kuna za odlaganje prekomjerne količine otpada.

- Iz izviješća se može vidjeti da VG Čistoća ima 155 zaposlenih, da ima prihode 25,7 milijuna kuna u 2020. godini, da 55 % ukupnih prihoda ide na plaće zaposlenih, da samo 10 % ide na troškove goriva i održavanje vozila i ostale opreme, obzirom da su svi ti strojevi zastarjeli pa su troškovi održavanja veći nego što bi trebalo biti. Iz svega toga proizlazi da je hitno potrebna bolja organizacija VG Čistoće i da je potrebno organizirati rad javne usluge na način da način da se prestane zapošljavati po stranačkom ključu i ljude koji su podobni, a ne sposobni- rekao je Zdelar.

"Onečišćivač NE plaća"

Standard gospodarenja otpadom, dodao je, može se sažeti u dvije riječi, a to je onečišćivač plaća, no to kod nas nije slučaj.

-Koliko komunalnog otpada proizvedeš toliko moraš i platiti s naglaskom na uspostavu odvojenog prikupljanja biorazgradivog i reciklabilnog otpada poput plastike, metala i biootpada. U izvješću ravnatelja javne usluge iz njega se može iščitati da onečišćivač sigurno ne plaća. Ovaj sustav ni na koji način ne motivira korisnika za smanjenje količine otpada koji stvara obzirom da je unaprijed određen volumen spremnika od 120 litara. Prijedlog sukladno zakonu je takav da minimalna jedinična cijena pokriva apsolutno sve troškove sustava što znači da komunalno poduzeće u načelu sve troškove koje ima podijeli na broj stanovnika koji su korisnici, dođe do jedne prosječne cijene i to je nama generalna i zadnja cijena. Jedino što nije uračunato unutra je zbrinjavanje one količine otpada kojega odvojeno prikupiš, to vam je u razini oko 20 % ukupne cijene, što nije stimulativno- zaključio je Zdelar.

Podijeli