Novosti Sport Događanja

Šembera: Čiče je nekontrolirana golema rupa koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja

04.01.2021. / Petar Brnada

Potres koji je u utorak uzdrmao središnju Hrvatsku prouzročio je odrone na jezeru Čiče.

Na dijelu jezera Čiče iza Lidla prije potresa su se nalazile dvije improvizirane ribarske kućice. Uslijed potresa jedna je potopljena, a druga je ostala oštećena te i njoj prijeti potapanje. Fotografije s jezera objavio je jedan od članova ŠRU Odra odakle su nam potvrdili da je došlo do urušavanja iako nemaju konkretnih informacija koliko metara obale je nestalo pod vodom.

Potaknuti odronima nastalim uslijed potresa na jezerima Čiče i Vukovina, te velikom potencijalnom opasnosti po grad Veliku Goricu, okolna naselja, stanovnike i imovinu, Alan Šembera u ime Udruge Jezero Čiče- Turopoljsko more uputio je otvoreno pismo v.d. gradonačelniku Krešimiru Ačkaru sa zahtjevom za hitnu reakciju.

-Prema priloženim slikama i svjedočanstvima sa jezera Čiče, odronilo se preko 30 metara obale te je na dnu završila i ribarska kućica. Odron se desio na sjeverozapadnom dijelu jezera iza Lidla. Udruga Jezero Čiče – Turopoljsko more već je nekoliko puta ukazivala na problematiku nekontrolirane eksploatacije jezera Čiče, a u zadnje vrijeme i Vukovinskog jezera, te potrebu sanacije iskopa, koja unatoč zakonskoj obavezi koncesionara – na području koje je eksploatirao Velkom u stečaju - nije odrađena! Razne neprovjerene informacije govore o dubinama i od preko 50-tak metara te o nepostojanju pokosa obala jezera, što ga čini izrazito podložnim za odrone- navodi Šembera u pismu koje će, kako kaže, u sličnom sadržaju danas biti dostavljeno i županu Zagrebačke županije, te ministrima Ćoriću i Horvatu, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

U pismu navode da je zapadna strana jezera Čiče odlaskom koncesionara napuštena te da nitko o tom području ne vodi računa, a ne postoje niti službene geodetske snimke koje bi definirale dubinu iskopa i izgled pokosa obale.

-Sve to stvara jednu potencijalnu ekološku i prirodnu bombu, nekontroliranu golemu rupu, koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja i naše sugrađane. Planirana izgradnja novog pročistača, znatno većeg od postojećeg, gotovo na samoj obali jezera, kroz prizmu zadnjih razornih potresa u našoj okolici, postavlja pitanje smisla i održivosti takve odluke. Zbog svega toga, stručni tim Udruge Jezero Čiče – Turopoljsko more tražio je od grada Velike Gorice već nekoliko puta da se napravi geodetski snimak cijelog jezera. Time bi se utvrdilo činjenično stanje iskopa te po potrebi pokrenuo proces hitne sanacije jezera uz odobrenje i podršku Vlade Republike Hrvatske, te uz pomoć fondova EU. Međutim, unatoč dogovorima, potrebna sredstva za geodetski snimak opet nisu predviđena u proračunu grada Velika Gorica za 2021. godinu- ističe Šembera u pismu uz dodatak da se nakon ovih zadnjih potresa i odrona na jezeru nadaju da je svima nadležnima i odgovornima jasno da se po pitanju iskopa na jezeru Čiče mora hitno reagirati i poduzeti odgovarajuće korake.

 

Galerija slika

Šembera: Čiče je nekontrolirana golema rupa koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja Šembera: Čiče je nekontrolirana golema rupa koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja Šembera: Čiče je nekontrolirana golema rupa koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja Šembera: Čiče je nekontrolirana golema rupa koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja Šembera: Čiče je nekontrolirana golema rupa koja svaki čas može u svoje dubine povući okolna naselja

Podijeli