Novosti Sport Događanja

PŠ Rakitovec stigla do zlatnog statusa Eko-škole: 'Naša djeca od prvog dana razvijaju ekološku svijest'

07.10.2020. / Petar Brnada

Korak po korak i Područna škola Rakitovec stigla je do zlatnog statusa međunarodnih Ekoškola. Bio je to logičan slijed događaja nakon godina i godina koje su djelatnici škole i učenici proveli u promicanju ekološke svijesti i brizi za okoliš.

Njihov angažman u ekologiji počeo je daleke 2003. godine, a prvi status eko škole donijela im je 2010. godina kada su se službeno našli u društvu 64 države svijeta koje povezuju 49 000 škola. Sve je krenulo sakupljanjem starog papira po čemu su već dugo vremena prepoznatljivi doslovce diljem Hrvatske.

-Mi smo postali eko škola zbog sakupljanja staroga papira, radi toga smo krenuli i po tome smo već godinama uglavnom prvi ili drugi u županiji, a već nekoliko godina zaredom osvajamo prvo mjesto. Jedno vrijeme smo sakupljali i plastične boce. Sada to više ne radimo, ali zato za humanitarnu akciju sakupljamo plastične čepove. To je za udrugu oboljelih od limfoma i leukemije odnosno za njihove lijekove koji nisu osigurani preko HZZO-a, a uz to već godinama sakupljamo i stare baterije. To su te naše ekološke sakupljačke akcije koje rado provodimo- kazala nam je učiteljica Tatjana Mikulin iz PŠ Rakitovec.

Inače, u školi imaju i pravi mali vrt, četiri gredice koje se upravo sada spremaju obnoviti i to namjeravaju financirati sredstvima koje su dobili od Grada Velike Gorice za prošlu školsku godinu kao nagradu u iznosu od 9000 kuna. Od tih nagrada koje redovno dobivaju za prikupljanje starog papira već godinama uspješno opremaju školu u vidu pametnih ploča, računala, namještaja i slično. Njihovo dvorište krasi i prekrasan stari hrast lužnjak koji je zaštićen 2001. godine kao spomenik prirode i tako označen kao rijedak primjerak drveća. 

Prošle godine povodom Dana planeta Zemlje školarci su kraj njega zasadili i mlađeg mu brata kako bi i na taj način pobudili svijest i svoja razmišljanja o zaštiti prirode i očuvanju našeg planeta.

                                            (Dan planeta Zemlje 2019. godine, učenici zasadili hrast lužnjak)

Osim toga, kao područna škola sudjeluju u projektu Edutopija 21 koju provode Udruga ZMAG i Grad Velika Gorica koja završava u travnju iduće godine, a ujedno su i jedna od rijetkih škola koja ima začinsku spiralu, međutim i ona je dotrajala pa i nju namjeravaju obnoviti. Izazova pred sobom uvijek imaju, ali upravo im to omogućava kontinuirani napredak.

'Normalan svijet'

Kako nam je pojasnila učiteljica Mikulin, zlatni status kojim su se nedavno okitili stječe se nakon određenog broja godina, ali oni na to ne gledaju kao na nešto posebno jer im je takav način djelovanja i ponašanja već odavno postao svakodnevnica.

-Svake dvije godine se promovira novi status. Eto mi smo sada već na zlatnom statusu, a svake godine se mora proći sedam koraka. Moraju se izvješća dostaviti kako to sve skupa škola obavlja i koji su projekti koji se provode. Mi smo na taj način stekli taj status. To je zapravo jedan, kako bi rekla, „normalan svijet“ međutim, moglo se dogoditi da ne ispunimo tih sedam koraka i onda ne bismo mogli obnoviti status. Naš uspjeh je što uspijevamo svake godine ispuniti traženo- kazala nam je Mikulin naglasivši da sada, očekivano, ciljaju na onaj najviši, dijamantni status.

-Nakon dijamantnog statusa mislim da smo onda već mirni što se tiče ispisivanja te silne dokumentacije vezane za tih sedam koraka. Dobivanjem dijamantnog statusa postajemo stalni članovi udruge i dobivamo stalni status eko škole- objasnila je Mikulin.

No njihove eko akcije nisu vezane isključivo uz školu već i za širu zajednicu, pa je upravo iz tog razloga njihov angažman od goleme važnosti za cijelo Turopolje i Rakitovec koji tako dobivaju sve više i više ekološki osviještenih generacija.

                           (Tatjana Mikulin prilikom uručenja nagrade za najviše prikupljenog papira 2018. godine)

-Kod nas ovdje ljudi iz oba sela, jer je škola i u Turopolju i u Rakitovcu, svi skupljaju stari papir za školu. Djeca donose, roditelji donose, a mi odlazimo po papir kada nas pozovu bake djedovi, susjedi itd. Postigli smo taj jedan nivo angažmana što nam je zapravo bilo bitno. Cilj te akcije od početka je da osvijestimo tu potrebu sakupljanja starog papira radi zaštite šuma. U svijetu je zadnjih par godina poseban naglasak na očuvanju šuma i naša djeca zapravo su toga jako svjesna. To je ono što smo mi postigli i što nam je drago da jesmo. Naši mališani od prvog razreda nadalje zapravo znaju zašto sakupljaju stari papir i ponose se time-zaključila je učiteljica Mikulin.

Podijeli