Novosti Sport Događanja

MOST: Kuda ide Aglomeracija?

10.12.2018. / Juraj Odrčić

Gradski vijećnici MOST-a Velike Gorice Alan Šembera i Karmen Rak danas su u novim prostorijama MOST-a u Kurilovečkoj ulici održali konferenciju za medije na kojoj su izrazili zabrinutost dinamikom provedbe projekta Aglomeracija Velika Gorica, a zbog čega su i zatražili ostavke članova Uprave gradske tvrtke VG Vodoopskrba.

Radi se o najvećem i najvažnijem projektu u povijesti Turopolja, vrijednosti od preko 500 milijuna kuna, od čega oko 60% bespovratno financiran od EU, istaknuo je Šembera kako se tim sredstvima treba izgraditi novih 160 km kanalizacijske mreže, 5 tisuća besplatnih priključaka, potpuno sanirati 80 km lokalnih cesta te obnoviti i proširiti pročistač otpadnih voda.

- Mi bi iz europskih fondova trebali povući blizu 300 milijuna poklonjenih kuna kako bi riješili svoj problem kanalizacije. Projekt je bitan i jer smo bazen pitke vode za nas i Zagreb te nepostojanje kanalizacije za tisuće septičkih jama dovodi u pitanje opstojnost čiste pitke vode. Velike pripreme su rađene i prve najave imamo za početak radova iz 2016. godine, stalno najavljujemo bagere na cestama, a na pragu smo 2019. godine i nema informacija da će u sljedećih šest mjeseci tih bagera i biti - rekao je Šembera.

Ponavljanje natječaja

Raspisani su natječaji, u srpnju je bilo otvaranje ponuda i 19. studenoga VG Vodoopskrba poništava natječaj budući da su sve ponude bile daleko više od predviđenih 290 milijuna kuna, podsjetio je Šembera kako je najniža ponuda bila 170 milijuna kuna skuplja od procjene vrijednosti radova za prvi segment projekta koji se odnosi na samu kanalizacijsku mrežu.

- Na stranu što je došlo do povećanja cijena u međuvremenu, ali bitna stvar vođenja projekta je kontrola svakog elementa. Drugi element je izgradnja pročistača i situacija je tu još gora. Taj projekt je vrlo kompliciran i kompleksan, srce je novoga sustava iz kojega otpadne vode treba pročistiti i vratiti u prirodu, po tom natječaju Grad nije pozvao na prethodno savjetovanje, a to je faza prije raspisivanja javnog natječaja. Mi ne vidimo na vidiku rok ni trenutak kada će ti radovi krenuti - rekao je Šembera.

Završetak projekta 2021. godine

Gorički MOST ističe da se ova prilika europskog sufinanciranja ne smije propustiti neadekvatnim vođenjem projekta jer sljedećega kruga prijave ne EU fondove ovakvih projekata neće niti biti s obzirom na to da se prema tzv. Junckerovom planu sljedeća faza EU projekata više ne bavi osnovnom infrastrukturom već daljnjim razvojnim i gospodarskim projektima.

- Svi radovi po tom programu moraju biti gotovi do 31. siječnja 2021. godine. Postoji mogućnost za produženje dvije godine samo kada postoje opravdani razlozi da se takvo produženje dobije, malo ih je bilo u Hrvatskoj, a to nas dovodi do velike opasnosti penalizacije projekta - naglasio je Šembera kako se moraju poštivati odredbe po kojima je Europska unija odobrila sufinanciranje projekta.

Zbog cijele situacije MOST Velike Gorice od vodstva Grada i VG Vodoopskrbe zatražio je da im se odgovori: koje su kompetencije članova Uprave i izvršnog tima VG Vodoopskrba da mogu efikasno voditi ovakav megaprojekt; kako to da su cijene dobivene s javnog natječaja za kanalizacijsku mrežu i do 100% više od planiranih; što je s kanalizacijom naselja koji gravitiraju Novom Čiču te hoće li neka naselja zbog više cijene radova ispasti iz projekta; zašto kasni projekt pročistača otpadnih voda; koja su poduzeća do sada dobila provedene natječaje te ima li grad analizu i procjenu rizika projekta?!

- Zbog evidentne blokade projekta MOST NZ Velike Gorice traži hitnu smjenu Uprave VG Vodoopskrbe i odvodnje, ekipe koja očito nije dorasla ovakvom projektu, te imenovanje kompetentnih stručnjaka za ovo područje - zaključio je Šembera.

Grad: Rok neće biti probijen

Zastoj zbog ponavljanja jednog natječaja iz gradske uprave ne drže kritičnim problemom te ugovoreni rok neće biti probijen niti će biti penala. Očekuju da će na ponovljeni natječaj ipak stići povoljnije ponude potencijalnih izvođača radova koje bi Grad mogao isfinancirati s 40 umjesto 80 posto više od prvotno predviđene vrijednosti radova.

- Zbog opsežnosti projekta dugo se pripremala dokumentacija i u tom razdoblju osjetno je porasla cijena materijala, a pogotovo građevinske operative kojoj sve više nedostaje radnika - odgovor je iz Grada kako su to objektivne okolnosti zbog kojih se natječaj ponavlja dok će onaj za pročistač biti uskoro objavljen.

Podijeli