Novosti Sport Događanja

HEP Toplinarstvo: Ugasili smo tri kotlovnice na lož ulje, gradimo još 3 km mreže

15.12.2020. / Juraj Odrčić

Sezona grijanja oduvijek je vruća tema u Velikoj Gorici, barem u zimskim mjesecima kada nas računi za grijanje podsjete na sirovu realnost koliko smo ovisni o centralnom toplinskom sustavu HEP-Toplinarstva. Mišljenje građana o usluzi toplinarstva jednako je onom o prijevozu ZET-om - mora biti bolje i jeftinije!

Sve se dodatno zakompliciralo zakonskom obvezom uvođenja razdjelnika kojima je cilj bio racionalnija potrošnja energenata, što direktno utječe na stanje okoliša, no razdjelnici dobrom dijelu stanara umjesto ušteda su donijeli samo hladnije stanove. Problemu se nastojalo doskočiti energetskom obnovom zgrada koja je poboljšala stanje zgrada, ali ne stanje u novčaniku stanara niti potrošnju energenata. Iako će rijetki priznati da su prije razdjelnika toplinu u stanu regulirali otvaranjem prozora, nezadovoljstvo razočaranih stanara je više nego opravdano! To nezadovoljstvo ključa na relaciji stanari - GSG VG - Brunata (i drugi koji su ugrađivali razdjelnike) - gradska uprava. No, nas je zanimalo što za to cijelo vrijeme radi HEP Toplinarstvo?

- HEP-TOPLINARSTVO d.o.o. kontinuirano radi na obnovi i unapređivanju toplinskog sustava grada Velike Gorice kroz obnovu postojeće mreže, a isto tako i izgradnjom novih toplovoda. U proteklih pet godina obnovljeno je približno 3,5 km dotrajale toplinske mreže te je izgrađeno 2,5 km nove toplinske mreže, dok je 3 km nove mreže u fazi projektiranja i pripreme za izgradnju - odgovara nam na naš upit Zdravko Zajec, direktor tvrtke.

Posebno ističe Zajec izgradnju nove mreže koja ima svrhu povezivanja svih krajnjih kupaca toplinske energije u jedinstveni centralni toplinski sustav grada Velike Gorice, a s ciljem što racionalnijeg raspolaganja toplinskom energijom i smanjenjem emisije stakleničkih plinova.

Stara mreža koja se rekonstruira već je proslavila 30 rođendan pa je jasno da je treba zamijeniti, a u HEP-u se osim starih cijevi rješavaju i stare tehnologije.

- Provodimo i rekonstrukcije proizvodnih postrojenja s ciljem potpunog izbacivanja lož ulja kao energenta i povećanja energetske efikasnosti na strani proizvodnje toplinske energije. Sukladno ovom planu, samo u ovoj godini je broj kotlovnica smanjen za tri kotlovnice koje su koristile lož ulje, a koje su zahvaljujući povezivanjem s ostalim proizvodnim jedinicama prestale s radom - dodaje Zajec kako i u idućoj godini planiraju nastavak provođenja ovih aktivnosti.

Treba podsjetiti da je HEP-Toplinarstvo Goričanima ponudilo rješenje za skupo grijanje, govorimo o projektu BE-TO toplane-energane na drvnu sječku koja je, nakon što su uloženi milijuni u razvoj projekta, dobila odbijenicu Gradskog vijeća. Oduvijek je ostalo visjeti u zraku pitanje jesmo li se zato "zamjerili" HEP-u? Iz odgovora direktora, odgovor je - ne!

- Što se tiče dugoročnog planiranja investicija, HEP i dalje radi na razvoju nekoliko tehničkih rješenja, no kako se radi o investicijama koje iziskuju duži period, naročito po pitanju rješavanja imovinsko pravnih odnosa, u ovom trenutku je preuranjeno govoriti koji model i u kojem vremenu će biti realiziran. Uz sve navedeno, želimo istaknuti, kako na osnovu trendova u energetici i postojećih EU direktiva, HEP-TOPLINARSTVO d.o.o. sustavno radi i na razvoju implementacije obnovljivih izvora toplinske energije te se nadamo da će do realizacije ovakvih projekata ubrzo doći - odgovorio nam je direktor Zdravko Zajec da se radi, ali ne i na čemu se radi.

Prijašnjih godina razmatrala su se dva moguća rješenja izvora topline za cijeli sustav – nova energana ili spajanje na zagrebački sustav. Pritom se u izgradnji nove energane govorilo o ulaganjima na razini oko 150 milijuna kuna dok bi spajanje vrelovoda na TE-TO Zagreb na Savici, prema prvim procjenama, dosezalo 300 milijuna kuna. Izglednija mogućnost je ona jeftinija, no o tome još nema službenih informacija.

Podijeli