Novosti Sport Događanja

Ervin Kolarec: Grad je živi mehanizam u kojem je važan svaki kotačić

17.12.2020. / Juraj Odrčić

Zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec kroz svoje mandate bio je posvećen društvenom životu grada, razvio odličnu suradnju s udrugama civilnog društva, a posljednja tri mjeseca vodio je Grad u svim njegovim segmentima. Glavna značajka tog vremena usvajanje je Proračuna koji će nas pratiti u sljedećoj godini, a o tome i drugim temama razgovarali smo za 181 broj VGdanas novina.

 

Preuzeli ste dužnost upravljanja gradom u nikad težim uvjetima, i tu ne mislimo samo na Covid-19 krizu, već istragu zbog koje je gradonačelnik Dražen Barišić u istražnom pritvoru i koja je dovela do toga da je na Vama odgovornost upravljanja Gradom.

U najmanju ruku nezahvalna situacija, ali mi smo izabrani od naših građana da vodimo ovaj grad u svakoj situaciji. Bilo je i prije teških godina, u posljednje vrijeme su nas doduše pratile dobre godine. U sve to vrijeme, a ja sam zamjenik gradonačelnika gotovo 12 godina, ne samo da upoznate sustav i funkcioniranje grada već i svakog čovjeka u gradskoj upravi, rukovodeće ljude u komunalnim poduzećima, voditelje projekata, ljude koji kao dio javnog, društvenog, gospodarskog ili bilo kojeg drugog dijela života rade za boljitak našega grada. Građani očekuju da gradska uprava i cijeli sustav funkcionira i to nema alternative. Nisam tu bitan ja, to je jedan živi mehanizam u kojemu svaki kotačić pokreće onaj drugi. Vjerujem da naši građani imaju jednaku uslugu u svakom segmentu kao i prije šest ili devet mjeseci.

No, izbjegavate odgovoriti na pitanje o Barišiću.

Ne može se to pitanje izbjeći, ono je prisutno. Ali ne može se tu mnogo niti reći zbog same istrage koja je u tijeku. Priznajem bio je početan šok, mnogo krivih i zlonamjernih informacija, ali doista vjerujem da će Dražen Barišić dokazati da nije radio na štetu našega grada.

Dobro, ostavimo institucije da rade svoj posao. Ovih dana donijeli ste temeljni akt funkcioniranja Grada – gradski proračun. Predizborni ili uravnotežen?

Proračun je rekordan u svom iznosu od 551 milijuna kuna, on je izrađen sukladno okvirima Zakona o proračuna pa je svakako uravnotežen. U odnosu na planirani proračun u 2020. godini veći je za „neznatnih“ 17 milijuna kuna rezerviranih za javnu uslugu prijevoza ZET-om. Građane možda buni što je lani, dakle 2019. godine, on bio uvjetno rečeno malih 408 milijuna kuna, pa ovaj izgleda predizborni, no tu se radi u glavnini o povećanju zbog priljeva decentraliziranih sredstava za osnovnoškolstvo koje je središnja država „spustila“ na gradove te se ta namjenska sredstva za škole sada vode kroz gradske proračune.

Prije nego dođemo na konkretne brojke, koje su onda glavne značajke proračuna?

Kao prvo, osiguranje funkcioniranja Grada i svih aspekata života u gradu u složenim uvjetima pandemije COVID – 19. Fokus komunalnih aktivnosti je na održavanju i uređenju prometnica. Unatoč krizi za 2021. g. predviđen je najveći iznos za održavanje cesta u povijesti! Zadržavamo ili povećavamo razinu socijalnih izdvajanja - povećali smo pomoći za umirovljenike te po prvi puta isplatit će se Uskrsnica i Božićnica umirovljenicima, a zadržavamo i razinu stipendiranja učenika i studenata od 3,3 milijuna kuna.

Možemo li biti konkretniji u onim najvidljivim stvarima, prvenstveno vjerujem da se slažete da su to prometnice za koje kažete da će se obnavljati u rekordnoj kilometraži.

Naravno da smo svjesni stanja pojedinih prometnica, naročito onih van centra Velike Gorice. Pa i mi se svakodnevno vozimo po njima. Nije da prometnice nisu bile prioritet, ali se više radilo na drugim stvarima, iako se svake godine ulažu znatna sredstva i u gradnju, rekonstrukciju i održavanje cesta. Tu se se zapravo radi o planiranju. Uzmimo za primjer naš Mraclin. Neodgovorno bi bilo da smo trošili gradski novac na obnovu cesta recimo lani, prije dvije ili čak pet godina, kada cijelo naselje je u projektu Aglomeracije. Postavljaju se cijevi odvodnje u trup cesta i taj projekt, financiran europskim sredstvima, uključuje i obnovu prometnica tamo gdje cijevi prolaze. Ljudi to u Mraclinu znaju, obnovit će se ceste. No, i uz to nismo ih zaobišli nego je ove godine izgrađena nova zaobilaznica prema gospodarskom području naselja, a najviše će se to vidjeti po izmještanju kamionskog prometa iz naselja, prvenstveno kamiona VG Čistoće.

Zadržimo se na Aglomeraciji kada smo je se već dotakli.

Dozvolite samo da se još nadovežem na prometnice. Projekt Aglomeracije, najveći projekt u povijesti Grada, dovodi radove na sustavu odvodnje u 26 goričkih naselja, govorimo o više od 100 km cjevovoda od koji se najveći dio ugrađuje u trup prometnica gdje će se nakon postavljanja cijevi obnoviti kolnici. Upravo smo na Gradskom vijeću donijeli i odluku po kojoj će se iz gradskog proračuna u sljedeće tri godine nadodati još 21 milijun kuna za sanaciju prometnica. Iskoristit ćemo priliku, kada su strojevi i radovi već tu, ne samo da se uredi ona strana kolnika koja je raskopana uslijed iskopa i postavljanja cjevovoda, već da se gdje god to treba prometnice obnove u punoj širini, kao što je recimo najbolji primjer u Lukavcu. Nismo zaboravili niti na prometnice van projekta Aglomeracije već ćemo u sljedećoj i narednim godinama više ulagati u njih, vidi se to iz Proračuna. Glede samog projekta Aglomeracije, redovito o tome izvještavamo, tri cjeline koje se odnose na mrežu odvodnje po naseljima su u terminskom planu i ulovio se dobar tempo koji je u startu bio poremećen zatvaranjem granica i cijelom Covid-19 situacijom, a očekuje se upravo novi natječaj za središnji pročistač otpadnih voda.

Od ostalih kapitalnih projekta što bi izdvojili? Do sada se uvijek isticao predškolski odgoj kao fokus. Vidimo i u ovom Proračunu da Upravni odjel za predškolski odgoj, školstvo i sport s planiranih 230 milijuna kuna odnosi više od 40% cijelog gradskog proračuna.

Djeca i mladi temelj su svakoga društva i toga smo svjesni u našemu gradu koji iz godine u godinu se potvrđuje kao Grad prijatelj djece. Neću se zadržavati na školstvu jer se ono financira u najvećoj mjeri decentraliziranim sredstvima iz države, no moramo barem kratko spomenuti da su ove godine završili projekti energetske obnove dviju najvećih škola i to one u Vukovini te Nikole Hribara u kojima je znatno podignuta kvaliteta boravka u školama. Na temelju kvalitetno pripremljenih projekata povukli smo značajna sredstva europskih fondova i nastavljamo u tom smjeru. Predškolski odgoj doista je bio u fokusu u prijašnjim godinama i gradnjom novih vrtića, kao što je Velika Mlaka, Cvjetno naselje; a otvarali su se i privatni u kojima sufinanciramo roditeljima program, radili smo u cilju da svako dijete ima svoje mjesto u vrtiću. U tom smjeru i sada nastavljamo s time da je na red došla okolica grada. Tako u sjevernom dijelu grada već su uznapredovali radovi na novom vrtiću u Selnici, a s 3,4 milijuna kuna uređuje se i vrtić u Maloj Buni. Možemo reći prvi vrtić za naše brege. Nakon toga želja je i Lukavec, no o tome drugom prilikom.

Život grada nisu samo građevine već i društveni život, socijalni aspekt jednoga grada.

Kao što smo već rekli, sve stavke su zadržane na istoj razini ili su povećane. Stipendije i ostale potrebe ostaju na razini 3,25 milijuna kuna s time da nastavljamo ove godine uveden program jednokratnih stipendija za više od 2 tisuće srednjoškolaca, kao svojevrsna pomoć od 1000 kuna za početak školske godine, a ostaje i program za nabavku školskih udžbenika i radnih bilježnica osnovnoškolcima. Pojačavamo program pomoći kod opremanja novorođenčadi dok se za umirovljeničku populaciju uz Božićnice uvodi i financijska pomoć u obliku Uskrsnica. Naravno, tu je i niz drugih programa u socijalnom području poput naknada troškova stanovanja ili jednokratnih pomoći građanima.

Kao sportaš zasigurno bi htjeli građanima nešto reći i po pitanju sporta?

Svakako, naši sportaši doista zaslužuju da ih se ne samo pohvali nego i podrži u njihovom radu. Ne mislim tu samo na prvoligaške sportove, a koji za sobom nose i omladinske pogone prema većoj kvaliteti, nego i na svjetske rezultate u pojedinačnim sportovima, odnosno ukupno na sport i rekreaciju. Naši klubovi mnogo napora, znanja i želje ulažu u mlade i naravno da mi kao Grad to podupiremo i o rezultatima možemo s veseljem čitati ne samo u lokalnim već i nacionalnim medijima. Zajednica sportskih udruga na raspolaganju će imati 7,5 milijuna kuna za klubove, športske udruge od posebnog značaja 2,25 milijuna kuna, izdvajamo i 1,8 milijuna kuna za vrhunski sport, a financiramo i sve sportske saveze s naglaskom na Sportski savez osoba s invaliditetom. I to je samo za udruge bez 9,1 milijuna kuna namjenjenih radu Športsko rekreacijskog centra odnosno gradskog stadiona, dvorane i bazena.

Tijekom svojih mandata često vas se viđalo na društvenim događanjima, od kulture do vatrogastva. Čini se da vam je taj segment izuzetno važan?

Apsolutno. Kultura grada od amaterskih do profesionalnih udruga, pojedinaca i institucija čini naš grad raznovrsnim i bogatim. Važno je svima njima posvetiti i pažnju i vrijeme, ali i sredstva u kolikoj mjeri je to moguće. Spomenuo bih tu i osobe s invaliditetom koje su okupljene i u brojnim kulturnim, ali i sportskim udrugama, i činili smo puno za izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom kroz financiranje njihovih programa rada do prilagođavanja pristupnih ulaza i prometnica gdje je god to bilo moguće. Svake četiri godine usvojimo Strategiju prema kojoj radimo i mislim da na tome trebamo i dalje jačati naše potencijale. A vatrogastvo je nešto što nema mjerila. Naime, naši vatrogasci kako profesionalni tako i oni u dobrovoljnim vatrogasnim društvima naša su najjača snaga civilne zaštite što su dokazali nebrojeno puta i u brojnim situacijama, od one velike poplave 2010. pa i u sadašnjoj situaciji COVID-a gdje su bili prvi u pružanju nužne pomoći. Na tome svemu im zahvaljujem i ovim putem i vjerujem da će suradnja i dalje biti na istom nivou kao i do sada.

A gospodarstvo, korona kriza ostavlja posljedice na obrtnike i poduzetnike. Čini li Grad tu dovoljno?

Najavio sam na sjednici Gradskog vijeća da razgovaramo i s našim komunalnim poduzećima koji moraju izaći u susret našim obrtnicima i poduzetnicima, nikome nije u interesu da se u ovih nekoliko mjeseci krize zagasi gospodarska aktivnost. I u ovlastima Grada nastojat ćemo olakšati im situaciju. Naša Vlada i premijer Andrej Plenković na vrijeme su prepoznali potrebe i uveli mjere za pomoći gospodarstvu i mi ćemo to kao Grad pratiti. Povećali smo stavku za poticanje poduzetništva na 2,25 milijuna kuna, a tu govorimo o izravnim sredstvima pomoći uslijed Covid-19 krize. Pratit ćemo stanje i spremni smo, ovisno o situaciji, naći mjesta za uštede u drugim područjima kako bi se ova spomenuta sredstva po potrebi i povećala. Nadamo se da ćemo se što ranije vratiti predkriznom razdoblju zbog čega smo i projekt gradnje Poduzetničkog inkubatora, koji prate EU sufinanciranje od 20 milijuna kuna, pomaknuli za drugi dio godine kako bi vidjeli hoće li tu biti potrebne intervencije u proračun.

I za kraj opet u politiku. Izbori su pred vratima, kakva je politička budućnost?

Ostavimo to za neki drugi razgovor, fokusiran sam na svoje zadatke kao zamjenik koji obnaša dužnost gradonačelnika i dok je tako bit ću predan tome poslu. Naš tim, a tu mislim na kolegu Krešimira Ačkara i druge, uhvatio se u koštac sa svim problemima koji muče naše građane, radimo na njima i promišljamo o budućnosti i razvoju Velike Gorice. Izborna tematika može još malo pričekati.

(VGdanas broj 181, 10. prosinca 2020.)

 

Podijeli