Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje'

12.11.2019. / Petar Brnada

Malo koji borilački klub u Hrvatskoj može se pohvaliti takvom doslovce hrpom državnih i međunarodnih medalja koje su mladi članovi Taekwondo kluba Velika Gorica uspjeli poosvajati u posljednjih sedam godina koliko je prošlo otkad su krenuli od nule.

Samo u posljednjoj godini cure iz kluba osvojile su 43 medalje, a onim vrijednim priznanjima, među kojima su i naslov europske viceprvakinje te svjetska juniorska medalja, ove se godine fenomenalnim rezultatom pridružila i mlada Sara Anđelić koja je u listopadu u Španjolskoj na Europskom kadetskom prvenstvu osvojila brončanu medalju. Za sve njih, na čelu sa dvjema Sarama, Sarom Anđelić i Sarom Habijančić, jutros je u prostorijama Gradske uprave organiziran svečani prijem kako bi im se Grad i javno zahvalio i čestitao na svemu što čine za promociju naše Velike Gorice.

-Posebno nam je drago kada možemo upriličiti prijem u gradu za naše sportašice i sportaše jer to znači da su ostvarili sjajne rezultate, kako na domaćem tako i na međunarodnom planu. Ja vam od srca zahvaljujem na vašem angažmanu i prezentaciji te prije svega na onome što činite za grad Veliku Goricu, za županiju za našu Hrvatsku u vidu promocije. Tu se moram zahvaliti Igoru Matiću što je zaista lavovski posao odradio kako bi se brojni naši sugrađani uključili u rad Taekwondo kluba Velika Gorica koji je sada već prepoznat i na međunarodnom planu i na to smo izuzetno ponosni- rekao je danas na prijemu zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec istaknuvši kako je Grad Velika Gorica na čelu s gradonačelnikom Barišićem imao tijekom ovih deset godina otkada vode odgovornost za grad itekako kvalitetnu viziju i strategiju velikogoričkog sporta, najprije kroz stvaranje sportske insfrastrukture.

Klub je osnovan 2010. godine mada zapravo postoje od 2005. godine, no tada su imali sekciju kao zagrebački klub. Od 2012. godine su u sustavu natjecanja pod ingerencijom Hrvatskog taekwondo saveza i nastupaju kao samostalni klub, a u tih sedam godina napravili su strašno velike rezultate.

Tako već otprije imaju europsku viceprvakinju iz 2013. godine Nataliju Lovrić, a 2016. godine imali su svjetsku juniorsku medalju iz Kanade, Kristine Čorine. U tih sedam godina osvojili su i šest ekipnih plasmana na prvenstvima Hrvatske i mogu se pohvaliti sa dva puta po trećim mjestom među kadetima (2012., 2019.), dok su 2015. i 2016. godine bili viceprvaci Hrvatske sa juniorskom selekcijom, 2017. godine su bili treći, a 2016. godine imali su najveći rezultat mlađe seniorske generacije koja je bila prvak Hrvatske do 21 godinu što je stvarno veliki rezultat s obzirom da su mali klub u Hrvatskoj gdje djeluje 141 klub.

Kao što je spomenuo i zamjenik Kolarec, zasluge za sve ove rezultate, uz mlade i marljive vježbače, teško bi bile zamislive bez glavnog aktera cijele priče- trenera i tajnika kluba, Igora Matića koji je i sam ostao iznenađen nekim sjajnim statističkim podacima.

-Grad nas stvarno dobro prati i rezultati su nam vrhunski i bit će još bolji jer mi svake godine rastemo sve više i više. Mogu samo reći jedan podatak koji je i mene iznenadio, a to je da smo u tih sedam godina prvenstveno na državnim natjecanjima osvojili 52 medalje, kao i veliki broj medalja na turnirima iz Grand Prix serije koji su inače najjači turniri na svijetu- otkrio je Matić sjajne rezultate svojih vježbača.

-Mi jesmo ženski klub, Velika Gorica uvijek strepi ženskom sportu, a ja vam mogu reći da smo mi baš ženski sport. Ja vam mogu demonstrirati da su to sve cure napravile i da smo lani osvojili impozantnu brojku od 43 medalje. To je jedna velika stvar u rangu Lige prvaka ako gledamo nogomet koji je populacijski puno veći- rekao je Matić.

Kako je nastavio Matić, usprkos tome ne smije se zanemariti da je Taekwondo populacijski najveći sport na svijetu jer taj sport trenira preko 100 milijuna vježbača.

-To je korejski sport i njih ima puno, ali kažem populacijski je to jedan od najvećih rekreativnih sportova u svijetu, ako ne i najveći. U Hrvatskoj smo u prva tri sporta, ali kao pojedinačni sport smo najjači sport u Hrvatskoj i osvojili smo najviše svjetskih medalja. Moj plan je bio do 2028. godine doći na Olimpijske igre, to je i jako daleko i jako blizu- kazao je Matić.

Iznimno sretna i zadovoljna dosegnutim uspjesima jutros je bila i mlada Sara Anđelić koja nam je otkrila kako je bilo na Europskom natjecanju u Španjolskoj te kako izgleda njezin radni tjedan.

-Jako sam sretna i zadovoljna. Sada ću još više trenirati i više ganjati veća natjecanja. U Špalnjolskoj je bilo super, ali i konkurencija je bila jaka. Ja sada treniram sedam godina, a svaki dan sam na treningu od 20 do 22 sata, od ponedjeljka do petka, a onda vikendom slijede natjecanja. Malo mi je to naporno, ali planovi su mi samo trenirati pa ići na veća natjecanja- kazala je Sara.

Trenutno u klubu imaju oko 100-110 članova, svake godine se tako kreće brojka i sa takvim brojem ljudi napravili su veliku kvalitetu u samom natjecanju pa se tako mogu pohvaliti da su među prvih pet klubova u Republici Hrvatskoj.

-Imamo stvarno veliki interes mladih. Mi imamo oko 25-30 natjecatelja, a sve ovo ostalo su nam više-manje predškolarci početnici i mlađi kadeti. Imamo i vrtićku grupu od 4-7 godina u kojoj je 24-ero djece, a početnika imamo 40-ak. Sve u svemu stvarno velika brojka. Da se nešto posebno reklamiramo, to baš i ne. Uglavnom nas pratite vi na portalima i na tome vam se zahvaljujem. Ljudi nam se javljaju i dosta nam je pomogla Noć borilačkih sportova gdje se i mi predstavljamo sa svojim točkama i egzibicijama pa nas ljudi primijeti i dođu se upisati u 9. mjesecu- završio je Matić.

Današnjom prigodom popričali smo i sa desetogodišnjom Petrom Prlić koja je u klubu već četiri godine, a iako još uvijek malena, pokazala je da itekako zna prepoznat onu pravu vrijednost sporta.

-Na treninzima mi je lijepo jer se tučemo, ali se i družimo i tamo imam jako puno prijatelja i nemam nijednog neprijatelja. Nastupila sam na jednom natjecanju, bilo je teško, ali dobila sam medalju. Bitno je baviti se sportom dok su medalje u drugom planu. Teško je kad izgubiš, tužno se osjećam i želim pobijediti. Ali zato moram trenirati- sjajno je rezimirala Petra.

Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje' Dvije Sare i goričke taekwondoistice na prijemu: 'Rezultati su strašni, samo lani osvojili smo 43 medalje'