VOLIM EKO Festival ekoloških proizvođača Zagrebačke županije: Stavite zdravlje na prvo mjesto i podržite ekološki uzgoj
Sve je spremno za početak manifestacije Gastro Turopolja koji nas očekuje ovog vikenda. Park Plemenite općine Turopoljske u Velikoj Gorici već je prepun štandova na kojima se nude vrhunski proizvodi domaćih proizvođača. U sklopu ovogodišnjeg Gastra, naime, odvijaju se i druge manifestacije - Gastronomski sajam, Dani meda, te Treći Festival ekoloških proizvođača Zagrebačke županije "Volim Eko" koji je točno u podne i svečano otvoren.

Ukupno 14 proizvođača, članova udruge Z-Eko, s područja naše županije u srcu Velike Gorice nudi razne proizvode; od domaćeg do egzotičnog bilja i trava, aronija, šipka do voća i povrća, pčelinjih proizvoda i mediteranskih biljaka, žitarica, lavande... U ponudi je cijeli spektar poljoprivrednih proizvoda kojeg ovog vikenda nikako nemojte zaobići.

Ove vrijedne proizvođače ekološki uzgojene zdrave hrane okuplja spomenuta udruga Z-Eko, jedina takva na području Zagrebačke županije.
-Jedina smo udruga ekoloških proizvođača u našoj županiji i sve nam više prilazi članova iz okolnih županija i Grada Zagreba jer prepoznaju naš rad i našu aktivnost. Zasad imamo 30-ak članova, no proizvođača u županiji ima daleko više. Mi smo ti koji izlazimo na tržište i predstavljamo se kroz sajmove i manifestacije i nadamo se da će i ostali proizvođači prepoznati naš angažman i priključiti se radu udruge - kaže predsjednik udruge Dario Frangen.

Proizvoda bi bilo i više da je potražnja za zdravim proizvodima, uzgojenim bez pesticida, veća. Treba se stoga raditi više na svijesti građanstva koliko je blagodati po zdravlje u ekološki uzgojenim proizvodima. Potražnju za ovakvim proizvodima, ističe Franger, danas na žalost diktira cijena. Ljudi će radije nešto drugo staviti ispred svog zdravlja.

-Da je bolja situacija "u glavama", ali i u džepovima bila bi daleko bolja prodaja. Postoji osviještenost građanstva, ljudi se žele zdravo i ispravno hraniti no problem je u novcu. Neminovno je da je skuplja proizvodnja, a manje količinski dobivamo proizvode, ali činjenice jesu da kad npr. trebamo popraviti automobil ne pitamo koliko nas to košta i odmah trčimo mehaničaru, a kad nam zaškripi zdravlje onda odugovlačimo - kazao je Frangen i dodao:
-Više ljudi ostave novaca za kafiće, kave, cigarete, parking, za to uvijek imamo novaca, a za vlastito zdravlje ćemo "štrajkati" i odgađati. To moramo mijenjati.

Bez obzira na to posljednjih je godina zabilježen porast ekološke poljoprivrede kao i interes za nju. U skladu je to i s ciljevima Zagrebačke županije za naredno razdoblje koja je lider u ulaganju u ekološku proizvodnju na području Republike Hrvatske. Do 2030. godine cilj je da sve površine u Zagrebačkoj županiji budu upravo pod ekološkim uzgojem.
-Poseban naglasak u Zagrebačkoj županiji dajemo za ekološku proizvodnju tako da smo potpore i usmjerili na ekološke proizvođače koji imaju svoje vrste potpora s godišnjim iznosom od 20 000 eura po ekološkom proizvođaču za razliku od konvencionalnog koji može ostvariti godišnji iznos 15 000 eura. Očekujemo da će se kroz 5-6 godina i više ostvariti naši planovi, a glavni cilj i vizija Zagrebačke županije je da ona bude vodeća u ekološkoj proizvodnji hrane i da pokrenemo razvoj pametnih sela. Izradili smo program kojim želimo do 2030. da sve površine županije budu pod ekološkim uzgojem. Ostvarujemo to pomoću promocije, potpora, manifestacija i suradnjom, ali treba više ulagati i u svijest potrošača i njihovo ohrabrenje da potrošnjom i kupnjom hrvatskih ekoloških proizvodnja pomažu proizvodnji i okolišu, a i vlastitom zdravlju - rekao je pročelnik UO Zagrebačke županije za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Josip Kraljičković.

Festival je službeno otvorila direktorica Turističke zajednice Velike Gorice Maja Toth kao njegov domaćin, a u prostorijama Centra za posjetitelje održana su stručna predavanja na temu ekološke proizvodnje u Zagrebačkoj županiji.
Festival se, kako smo spomenuli, održava u sklopu Gastra Turopolja i možete ga posjetiti danas te u dane vikenda od 10 do 18 sati.
(foto: Sandra Sarija)
(Proizvedeno u suradnji sa Zagrebačkom županijom)
Velikogoričani ponovno pokazali veliko srce: U tri dana prikupljene 194 doze krvi, 12 osoba krv darovale prvi put
Turopoljsko-posavska liga stiže u Kuče: Aktualni prvaci u velikom derbiju dočekuju Lazinu
Vrućina ne popušta: Temperature u Velikoj Gorici idućih dana iznad 35 °C, Crveni križ poziva građane na oprez
Medicinski centar Gorica otvorio pulmološku ambulantu, vodit će je dr. Ante Rebić
Večeras pogledajte film „Fanfare“ pod vedrim nebom na Tuđmancu
Visoke temperature nisu ih zaustavile: Volonteri očistili poluotok i južnu obalu jezera Čiče