Glagoljaštvo u Hrvatskoj i dalje živi
Velikogorički Ogranak Matice hrvatske posjetiteljima je na prošlotjednom susretu u Muzeju Turopolja predstavio suvremeno glagoljaštvo. Nešto više o ovoj zanimljivoj temi rekla je dr. sc. Ana Kovačević iz Staroslavenskog Instituta.
- Slaveni su u svojoj povijesti pisali trima pismima, latinicom, ćirilicom i glagoljicom i ta se tri pisma razlikuju po svojem nastanku i upotrebi – rekla je gošća predavanja.
Dr. Kovačević istaknula je kako glagoljica nije pismo koje bi imalo status muzejskoga artefakta niti je glagoljaštvo praksa iz povijesti. Glagoljanje i glagoljaštvo u Hrvatskoj i dalje žive sadržajnim životom, ne samo na radnim stolovima filologa, povjesničara ili liturgičara. Suvremeni su glagoljaši umjetnici, društveni i politički aktivisti, sportaši, nogometni navijači, poduzetnici, estradnjaci, ali i brojni drugi pojedinci koji nisu sudionici javnoga života. Oni glagoljaju u oblicima i na medijima drukčijima od onih povijesnih.
Ana Peternac Bučan
Dan otvorenih vrata Umjetničke škole Franje Lučića: „Dođite, zasvirajte i zaplešite!”
Zanimanje budućnosti u Velikoj Gorici: Naučite stvarati za Rimac, Marvel i gaming industriju
Priče, dekice i mašta pod krošnjama – ČičaMiča seli priče u prirodu!
DVD Šćitarjevo otvorio vrata najmlađima: Velik interes za buduće vatrogasce u godini 100. obljetnice
Biciklom uz "Turopoljsko more": Radovi na novoj pješačko biciklističkoj stazi napreduju
Srijemski biskup Fabijan Svalina zaredio za svećenika Ivana Malića župljanina župe Navještenja BDM