Pijanistica Sabrina Zelić pred goričkom publikom izvest će djela velikog ruskog skladatelja Skrjabina
Pijanistica Sabrina Zelić u našem će gradu održati koncert u potpunosti posvećen velikom ruskom skladatelju Aleksandru Nikolajeviču Skrjabinu.
U ponedjeljak, 27. siječnja, s početkom u 19 sati u Koncertnoj dvorani Umjetničke škole Franje Lučića (Slavka Kolara 39) izvest će Skrjabinov znameniti ciklus 24 preludija za klavir, op. 11 te 2. sonatu u gis-molu, op. 19, "Sonatu-fantaziju". Ulaz na koncert je slobodan.
"...fina muzikalnost, jednostavnost geste, lirski senzibilitet, virtuozitet, promišljena interpretacija, osjećaj za glazbenu formu i zvuk, bogat unutarnji svijet, pijanistički smisao vještina savladavanja boja kao određenog parametra, izuzetan dinamički potencijal, temperament, interesantnost osobnost...", neke su od karakteristika kojima Sabrinu opisuju kritičari i njeni bivši pedagozi i profesori.
Sabrina Zelić rođena je 1967. godine u Sarajevu. Završila je osnovnu i srednju glazbenu školu u klasi prof. Nede Stanković. Diplomirala je 1990. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi istaknute pijanistice Pavice Gvozdić. Tijekom školovanja održala je solističke i komorne koncerte te sudjelovala na mnogim republičkim, državnim i međunarodnim natjecanjima, na kojima je osvajala brojne nagrade, pobjede i priznanja.
Muzikalnost, temperament i visok stupanj tehničke spremnosti donose joj državnu stipendiju za studij na prestižnom moskovskom Konzervatoriju „ P.I.Čajkovski“, gdje 1991/92. pohađa specijalizaciju u klasi prof.G. Mirvis, uz asistenciju I. Plotnikove. Na istoj ustanovi završila je 1996. godine postdiplomski studij u klasi velikog ruskog pijanista prof. Nikolaja Petrova, koji ju opisuje kao „kvalitetnog muzičara s dobrim osjećajem za formu i zvuk.“ Svoja je znanja stjecala i u radu s renomiranim umjetnicima kao što su Evgenij Timakin, Rudolf Kehrer, Arbo Valdma, Alexander Satz i Elizaveta Ginzburg.
Od prvog solističkog recitala, održanog s 13 godina, pa sve do danas, Sabrina Zelić neprekidno je prisutna na pijanističkoj sceni. Održala je brojne recitale, nastupajući u kulturnim središtima Hrvatske, Italije, Austrije, Njemačke, Rusije, Tatarstana, Slovenije, Srbije, Makedonije, te Bosne i Hercegovine. Kao solistica nastupala je sa Sarajevskom filharmonijom, a surađivala je i u projektima Zagrebačke filharmonije.
Članica je Klavirskog dua East West (Sabrina Zelić- Rustem Kudoyarov) s kojim je ostvarila zapažene izvedbe. Gostovala je na festivalima: Europski dani muzike u Münchenu, Ohridsko ljeto, Sarajevska zima, Oktobarski dani kulture, Festival suvremene glazbe Europa-Azija u Tatarstanu, te na Međunarodnom festivalu komorne glazbe „ Lubeničke glazbene večeri“. Snimala je za potrebe Hrvatske radiotelevizije, te Radiotelevizije Moskva, Brjansk, Detmold, Firence, Udine, Sarajevo, Priština, Beograd, Mostar, Skopje.
Za niz uspješnih nastupa u jubilarnoj Chopinovoj godini te za svoje zalaganje i doprinos radu Društva „Fryderyk Chopin“, Ministarstvo kulture Republike Poljske odlikovalo ju je ordenom „Zasluga za poljsku kulturu“ 2010. godine.
Također, pozorno radi na predstavljanju ruske pijanističke škole i pripadajuće pedagoške literature. Njezini prijevodi objavljeni su u časopisu Hrvatskih glazbenih i plesnih pedagoga „Tonovi“. (S. Ajzenštadt: „Čajkovski, Dječji album“, Tonovi, br. 61)
Uz koncertnu djelatnost, s posebnom se posvećenošću bavi i pedagoškim radom na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, spajajući tradiciju zagrebačke i ruske pijanističke škole.
"Bitno je, po završetku studija ne zaklopiti poklopac klavira, već klavir učiniti sastavnim dijelom života!"
Počinje Jurjevski sajam knjiga, brojna djela po povoljnim cijenama
Novo biljno ruho Poštanske
Andro Lopac predvodio s devet komada: Solidna partija Gorice, Zagrebaši ipak suvereno do bodova
Carević: Hajduk je u nekoliko zadnjih kola rasterećen, automatski im je izvedba puno bolja
Svih šest Air Tractora spremno za protupožarnu sezonu 2026.
Otvoren je novi KTC u Velikoj Gorici: Supermarket, restoran, poljoljekarna i benzinska postaja na jednom mjestu!