
"Sigurno u prometu" u velikogoričkoj Gimnaziji: Učenici prošli kroz projekt, najbolji osvojio besplatan tečaj za vozača B kategorije
Velikogorički gimnazijalci sudjelovali su u projektu „Sigurno u prometu” koji za cilj ima senzibilizirati javnost o stanju mladih u prometu. Projektom koji je dio Nacionalnog programa sigurnosti na cestama mladima su prezentirana pozitivna ponašanja u prometu na koja ih se nastoji potaknuti, a kroz predavanja, radionice, kviz znanja i poligon imali su prilike dodatno naučiti o prometnoj sigurnosti. No ovaj dan nije za njih imao samo edukativni karakter, već i natjecateljski dio u kojem je pobjednik nagrađen besplatnim tečajem za vozača B kategorije.
Riječ je o projektu koji se u organizaciji Art Hill d.o.o. uspješno provodi od 2018. godine svake godine u pet hrvatskih gradova. Od ove godine uključen je u Nacionalni program cestovnog prometa čime je organizatorima omogućeno da u godini dana obiđu više gradova i uključe još više srednjoškolaca s ciljem da ih potaknu na pozitivna i uzorna ponašanja u prometu. Prva stanica ove godine bila im je Velika Gorica.
-Cilj je osvijestiti mlade, potaknuti ih na razmišljanje o opasnostima koje slijede u njihovoj budućnosti kad postanu prometni sudionici u ulogama mladih vozača. Cilj je bio osvijestiti ih o tome da su oni kreatori svoje sigurnosti i sudjelovanja u prometu – rekao je Mario Salopek iz Ravnateljstva policije.
Želja organizatora projekta je smanjiti stradavanja mladih u prometu na najmanju moguću mjeru. Kroz kratko predavanje mladima su prezentirani najčešći načini stradavanja te su dobili upute kako se primjerenim ponašanjem i poštivanjem prometnih propisa postaje savjestan i uzoran vozač.
-Imamo četiri glavne ubojice u prometu od kojih nisu ni zaštićeni niti mladi. To su brzina, alkohol, distrakcija koju uzrokuju mobiteli, ne vezanje pojasom. Mladi su vrlo dobro upućeni u to što se u prometu događa i nadam se da ta upućenost neće prestati kada jednog dana sjednu za volan – dodao je Salopek.
-Iskustva su takva da naša djeca slušaju i pozorno predavanje i vrlo su aktivni na radionicama te ih očekuje zaista velika motivirajuća. Vjerujemo da svaka edukativna akcija je dodatni poticaj prema tome da stradavanje mladih u prometu bude manje – kaže organizatorica projekta – Iva Šalamon Reškovac.
Nakon odslušanog predavanja velikogorički gimnazijalci pristupili su kvizu znanja, a kasnije poligonu kojeg su trebali proći sa „pijanim naočalama” i tako prikupljali bodove.
-Pijanim naočalama pokazujemo djeci koliko ne mogu kontrolirati pokrete, iako nema kemijskog djelovanja već onog fizičkog djeca dobiju sliku o tome kako s određenim brojem promila u krvi teško mogu nesmetano funkcionirati. Pokazujemo im da piti i voziti ne mogu. Ovo je najplastičniji način da djeci pokažemo što sve ne mogu pod utjecajem alkohola – dodala je Šalamon Reškovac.
Sudjelovanje u programu srednjoškolcima je bilo zabavno, ali i poučno. Pohvalili su ovaj projekt i rado mu pristupili.
-Jako mi se svidjelo jer su nam pokazali neke slučajeve prometnih nesreća i upozorili nas da trebamo biti jako oprezni u prometu. Pokazali su nam danas da vožnja nije bezazlena stvar – rekla nam je Helena koja je uspješna bila u kvizu znanja, ali i u ovom „pijanom dijelu”.
-S naočalama je čudan je osjećaj, kao da su predmeti udaljeni, mutno je, ali nije bilo toliko teško. Ulazak u autu s njima i vezanje pojasa je malo kompliciranije, ali dobro je osmišljeno – dodala je Helena koja je na kraju osvojila treće mjesto.
-Bilo je fora, pričali su nam o pravilima i jako edukativno je bilo. Pitanja na kvizu bila su vezana uz predavanje koje su nam održali. Kroz naočale vidiš duplo izgleda čudno ali je zabavno – rekao nam je Nikola koji je na kraju i odnio današnju nagradu.
Već idući tjedan Nikola će sjesti za volan Autoškole AK Velika Gorica i potpuno besplatno proći osposobljavanje za vozača B kategorije.
- Zadovoljstvo nam je da smo se mogli priključiti ovom projektu koji ima zadatak educirati i osvijestiti mlade na važnost sigurnosti koja je najbitnija u prometu. Dodjeljujemo ovu vrijednu nagradu besplatno osposobljavanje za B kategoriju što predstavlja inače trošak za roditelje, pa smo je odlučili pokloniti najboljem učeniku u današnjem natjecanju – rekao nam je Toni Lukačević, tajnik Autokluba Velika Gorica i stručni voditelj Autoškole AK Velika Gorica koja se priključila projektu kao glavni sponzor.
U veselom i vedrom raspoloženju gimnazijalci su prošli današnju edukaciju i dobili upute o ponašanjima u prometu koje su obećali slijediti.
Galerija slika

Lokaciju buduće dnevne bolnice u Velikoj Gorici obišla resorna ministrica u pratnji gradonačelnika

Folkloraši okupljeni u KUD "Nova zora" predstavljat će Zagrebačku županiju na 59. Đakovačkim vezovima

Počelo ljetno radno vrijeme Policijske postaje Velika Gorica

Obnavlja se nadstrešnica na tržnici, svoje „kumice” sa svježim proizvodima pronađite kod Muzeja Turopolja

Lazina 'gazi' i dalje: Pobjedom u derbiju s Pešćenicom učvrstila lidersku poziciju, Čička Poljana i Kuče prvi pratitelji

Ribolovci pomažu očuvanju bioraznolikosti: U jezeru Vukovina Marijan Ljubas uhvatio 14 crvenouhih kornjača
