Novosti Sport Događanja

Sprema se gradnja novog helidroma za hitnu pomoć u Velikoj Gorici

25.07.2025. / Redakcija

Od svog uvođenja početkom 2024. godine helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) pokazala se kao karika koja je nedostajala u pružanju brze pomoći unesrećenim ljudima kojima minute transfera do bolničkih centara nose razliku između života i smrti. Sustav je osmišljen da pokriva područje čitave hrvatske sa četiri baze koje gravitiraju središnjim gradovima – Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, a upravo je ovaj regije Zagreb svoje mjesto za bazu našao u Velikoj Gorici unutar ograde Zrakoplovno-tehničkog centra.

Prvotno zamišljeno kao privremeno rješenje s prilagođenim stacionarom za medicinsko i tehničko osoblje, na način da se koriste postojeća infrastuktura ZTC-a, konačno se realiziraju konkretni koraci koji će dovesti do gradnje helidroma Baze helikopterske hitne medicinske službe (BHHMS) Velika Gorica. Naime, upravo pod ovim nazivom provedena je javna nabava Ministarstva zdravstva za izradu glavnog i izvedbenog projekta, dakle dokumentacije, buduće baze koja bi svoje trajno mjesto dobila na novoj lokaciji, no i dalje unutar ograde ZTC-a. Iz te dokumentacije možemo vidjeti osnovne karakteristike buduće helikopterske baze.

Planirani helidrom BHHMS-a Velika Gorica je novi infrastrukturni zahvat na prostoru veličine oko 23 tisuće metara kvadratnih koji uključuje sve objekte, instalacije i opremu za kretanje, uzlijetanje, slijetanje i boravak helikoptera i timova (zemaljskog, letačkog i medicinskog). Smješten je u južnom dijelu ZTC-a na prostoru između objekata ZTC-a i pročistača otpadnih voda Velike Gorice.

Baza s helidromom tako bi trebala dobiti nove manevarske površine za prihvat helikoptera, stajanku i hangar te smještajno-servisne zgrade za zemaljski, letački i medicinski tim, a iako je referentni helikopter za koji se gradi baza Airbus H145, kakav se i sada koristi u HHMS, od Ministarstva obrane je zatraženo da se nosivost helidroma poveća na 13 tona kako bi mogao primiti i vojni transportni helikopter Mi171Sh koji je još uvijek u službi MORH-a.

Idejni nacrt GISplan d.o.o.

 

Baza će imati i hangar koji mora imati mogućnost smještaja jednog helikoptera H145. Unutar hangara je potrebno smjestiti i dva spremišta, jedno za letačku opremu i jedno za medicinsku opremu. Preporučena veličina hangara je do 400 metara kvadratnih. Smještajno-servisna zgrada za zemaljski, letački i medicinski tim može biti montažnog tipa. U zgradi moraju biti uređeni prostori za rad, smještaj i boravak letačkog tima, medicinskog tima i osoblja baze (administrativno osoblje, održavanje, vatrogasci i sl.).

Republika Hrvatska je helikoptersku hitnu pomoć organizirala kroz ugovor o pružanju usluge na sedam godina koji sada izvršavaju helikopteri i letačko osoblje iz Španjolske, Italije i Hrvatske, a planiranje gradnje trajnih baza pokazuje da i u budućnosti ćemo imati takvu službu s trajnom bazom u Velikoj Gorici.

naslovna fotografija: Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Podijeli