
SDP i MOŽEMO: "Treba se više baviti pitanjima i problemima mladih"
Koalicija SDP-a, MOŽEMO!, GLAS-a i DOSiP-a predvođena kandidatkinjom za gradonačelnicu Velike Gorice Ivanom Mlinar na današnjoj se konferenciji za medije dotaknula tema i politika vezanih za mlade te položaja mladih u Hrvatskoj i Velikoj Gorici. Sadržaji za mlade i o mladima, prvo zaposlenje, osamostaljenje i stambeno pitanje – neke su od tema koje su istaknuli, a kojima, smatraju, na razini lokalne vlasti treba dati više prostora i podrške.
O mladima u zajednici i problemima koji ih muče trebao bi govoriti Savjet mladih, kaže kandidatkinja za gradonačelnicu Ivana Mlinar, no Savjet mladih u Velikoj Gorici nije aktivan.
-Savjet mladih nije organizirao niti jedan okrugli stol, niti sjednicu, niti išta što je bitno mladima koji bi navodili teme koje ih muče i koje smatraju bitnima – kazala je Mlinar.
-Od 11 članova Savjeta mladih u ovom sazivu, 10 ih je bilo članova Mladeži HDZ-a, nadamo se da ćemo to promijeniti i da će budući Savjet mladih biti aktivan i otvarati teme koje muče mlade i da će u njemu biti članovi raznolikog sastava – rekla je Mlinar.
-Nadam se da ćemo svi politički akteri nakon izbora sjesti i dobro promisliti i započeti s novim sazivom savjeta mladih i pokrenuti projekte – dodala je.
Da mladi ljudi ne žele isključivo zabavu, upozorava kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnice, Ivana Novković dodajući kako takvo razmišljanje nije slušanje s razumijevanjem stvarnih potreba mladih.
-Mi se trebamo fokusirati na to da mladi imaju adekvatne i dostojanstvene životne uvjete, međutim i način na koji provode vrijeme utječe i oblikuje njih u buduće odrasle osobe – rekla je Novković.
-Treba pokušati vratiti autonomiju mladima, da mogu samostalno odlučivati o svom životu – kaže saborski zastupnik platforme Možemo! Marin Živković.
Smatra da im u Velikoj Gorici nedostaje Centar za mlade - mjesto gdje se besplatno i kvalitetno može provoditi vrijeme.
-Mišljenje mladih na uzima se u obzir i ne uključuje ih se u procese, u donošenje odluka, oni imaju sve manje društvene moći, a time dolazimo do manje pojedinačne moći da osiguraju sredstva i kvalitetno žive. Posljedica toga je odlazak velikog broja mladih iz Hrvatske – dodao je Živković.
I mladi Velikogoričani iz redova SDP-a i Možemo ovom su prilikom podijelili svoja mišljenja i probleme koje muče njihovu populaciju.
-Velika Gorica kao Grad nema definiranu viziju razvoja koja bi uklopila mlade kao ravnopravne sugrađane – kaže Matija Dražetić, član lokalne grupe Možemo! Velika Gorica i član Možemo! Tematske grupe Mladi.
Dodaje kako Grad mora promicati društvenu solidarnost, ulagati u kulturne i obrazovne sadržaje i sadržaje za mlade, centre za mlade u kojima bi se mogli okupljati.
-Kao mlada osoba želim istaknuti da nam je izuzetno važno da imamo istinsku participaciju, a ne deklarativna tijela koja zapravo nisu aktivna. Savjet mladih Velike Gorice dobio je 700 eura iz proračuna. Kako može bilo koji Savjet mladih u bilo kojem sazivu napraviti nešto konkretno sa 700 eura godišnje? - pita se Dražetić.
A problem priuštivog stanovanja pitanje je koje najviše ističe Anamaria Orečić, predsjednica Foruma mladih SDP-a Velike Gorice i Zagrebačke županije.
-Mladi Velike Gorice su suočeni s velikim problemom što se tiče priuštivog stanovanja, a Grad na žalost nema niti jednu mjeru kojom bi pomogao mladima. Nemamo poticajnu stanogradnju, niti povoljne uvjete najma. Smatramo da Grad mora pomoći mladima, za to je krajnje vrijeme i to je prioritet i ove i nadolazećih gradskih uprava. Primjeri i manjih gradova pokazuju da su mjere moguće, a to su: manje kamate, povoljnije kamate, POS-ovi stanovi, manje cijene komunalnih davanja i to bi pomoglo mladima da dođu do svog prvog doma – rekla je Orečić.
-Važno je da mladi u ovom gradu ostanu i da to treba biti prioritet gradskim vlastima i u nadolazećim godinama– dodala je i uputila poziv Gradu da pogleda što sve muči mlade u Velikoj Gorici.
Galerija slika

Općina Orle: Pokrenuta javna nabava za izgradnju vrtića, a Veleševec dobiva dječje igralište!

SDP i MOŽEMO: "Treba se više baviti pitanjima i problemima mladih"

Gradonačelnik nagradio članice Cheerleading kluba Vegasice: „Ponosan sam što predstavljate naš grad”

Jedan od najmodernijih dječjih parkova otvoren u Velikoj Gorici: Sprave prilagođene svim dobnim uzrastima i djeci s teškoćama

Finderle i Bekavac na Čiču ukazali na važnost sklada prirode i društva

Koncert Gibonnija i otvorenje Goričkih večeri prebačeni na petak!
