Novosti Sport Događanja

Prvi Aktualac novog saziva Vijeća: O Dnevnoj bolnici, pedijatrima, tržnici... Predložen "live" prijenos sjednica

09.07.2025. / Maja Peranić

Prva radna sjednica Gradskog vijeća u novom sazivu započela je jutros u 9 sati. Na aktualnom satu koji prethodi Dnevnom redu sjednice vijećnici postavljaju pitanja Gradskoj upravi. Prva pitanja na prvom Aktualcu novog saziva Vijeća postavila je vijećnica Ivana Mlinar (SDP) predloživši da se sjednice Gradskog vijeća javno prijenose.

-Ne mislim na to da s nama tu trebaju biti predstavnici medija koji odrađuju velik posao i o njima izvještavaju. Mislim da je dužnost Gradskog vijeća i onih koji ga vode osigurati prijenos sjednica - kazala je Mlinar navevši primjere gradova poput Zagreba i Rijeke u kojima se sjednice Gradskog vijeća javno prenose.

Također predložila je da se umirovljenicima s područja Velike Gorice osigura besplatan prijevoz ZET-ovim autobusa jednako kao što je to u Gradu Zagrebu.

Live prijenos sjednica Vijeća?

Što se tiče prijenosa sjednica predsjednik gradskog vijeća Darko Bekić odgovorio je da postoji faktografski prijenos tako da Sjednice zapravo jesu javne te da je forma zadovoljena. Novitet je i audio zapis Sjednica od ovog saziva, a u razmatranje će se staviti i video prijenos, kazao je Bekić.

Na pitanje o ZET-u odgovorio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

- Kad sam postao gradonačelnik ZET je za 100 posto povećao subvenciju da bi tada Velikogoričanima karta ostala 4 kune. ZET-om vlada MOŽEMO!, oni su s vama u koaliciji. Dvolično je i nekorektno prema građanima Velike Gorice tražiti ovako nešto. Lokalni prijevoz je najjači argument u Velikoj Gorici i on je besplatan za sve, i sve što smo mogli napraviti kako bismo našim građanima olakšali je učinjeno. Međutim od strane SDP-a i MOŽEMO govoriti o ZET-u u Velikoj Gorici, riješite problem u "vašoj kući" - kazao je Ačkar.

Mlinar je kazala kako njezin prijedlog nema veze s politikom ZET-a i kako doista argumentirano napada ZET, no smatra da velikogorički umirovljenici zaslužuju besplatnu ZET-ovu iskaznicu.

Dnevna bolnica

Drugo pitanje postavio je vijećnik Vedran Zobec (HDZ) kojeg je zanimalo u kojoj fazi je projekt dnevne bolnice te kakvo je pitanje prometne sigurnosti u našem gradu te biciklističkim stazama.

-Prijavili smo projekt nove biciklističku staze s kojom ćemo spojiti istok i zapad grada, a koja će biti duga oko 2 kilometra. Odsjek za promet dao je svoje mišljenje kako dodatno osigurati sva raskrižja koja će biti sigurna i za korištenje osobama s invaliditetom. Dobili smo sufinanciranje od 85% sredstava i uskoro počinje gradnja - rekla je resorna pročelnica Gordana Mikulčić Krnjaja.

O dnevnoj bolnici odgovorio je gradonačelnik Ačkar:

-Šesti grad po veličini zaslužuje bolju i kvalitetniju zdravstvenu skrb koja nije isključlivo vezana uz Grad jer je u ingerenciji Zagrebačke županije. Definirali smo projektne zadatke, o izradi idejnog rješenja, lokacija je poznata, preko puta HNS-ovog kampa. Ta bi bolnica trebala zadovoljiti sve potrebe koje su naši sugrađani obavljali u Zagrebu. Govorimo o dijagnostici, specijalističkim ambulantama, maloj kirurškoj ambulanti. Čeka nas prenamjena prostorom urbanističkim planom i reakcija resornog ministarstva kako bi se što prije to realiziralo - kazao je gradonačelnik.

Vijećnica Sanja Barišić (SDP) pitala je o problemu nedostataka pedijatara u Domu zdravlja.

- Mjera subvencioniranje pedijatara s 1200 eura nije dala rezultate. Koliko nam je poznato jedna pedijatrica je zaposlena, otišla je na godišnji i trenutačno je na porodiljnom - kazala je vijećnica upitavši kada će biti donesene konkretne mjere usmjerene na osiguravanje kvalitetne zdravstvene skrbi za naše najmlađe sugrađane.

Drugo njeno pitanje je bilo zašto se subvencioniranje troškova odvoza fekalne kanalizacije odnosi samo na Grad Veliku Goricu, "dok sela u okolici koja još nekoliko godina neće imati adekvatnu infrastrukturu nisu uključena u tu subvenciju", kazala je vijećnica na što joj je odgovoreno da Grad Velika Gorica subvencionira sve troškove na području Grada u što spadaju i prigradska naselja.

Gradonačelnik Ačkar odgovorio je na pitanje o pedijatrima, a i komentirao način na koji su postavljena vijećnička pitanja:

-Ne razumijem u čemu je problem što je pedijatrica otišla na porodiljni? Svi se kunemo u demografiju, a Vi to spominjete kao problem. Postavite pitanje u Županijskoj skupštini u čijoj je ingerenciji Dom zdravlja. Mi ćemo nastojati i davati više novaca u tu mjeru koju smatramo i demografskom i zdravstvenom i nećemo odustati od toga. A kada postavljate pitanja postavljajte ih konstruktivno i vodite računa da se radi o temama koje su u ingerenciji Grada Velike Gorice.

Nova nadstrešnica i oborinska odvodnja na tržnici

Ivanu Belošević (HDZ) zanimalo je što konkretno obuhvaća projekt uređenja gradske tržnice te stanje s ilegalnim odlagalištima otpada na području grada, na kojim su sve lokacijama i je li bilo prijava DORH-u.

Pročelnik Dubravko Katulić objasnio je da se tržnica zbog izrade nove nadstrešnice privremeno premjestila na prostor kraj Muzeja Turopolja. Objasnio je kakva će se nadstrešnica izraditi.

-Bit će od čelične konstrukcije, čeličnih panela, imat će brisoleje za zaštitu od sunca. Pozicionirana na osam čeličnih stupova te ćemo morati napraviti novu oborinsku odvodnju jer se postojeća ne uklapa. Radovi su započeli 30.6. te će biti gotovi za 90 dana. Oni su vrijednosti 410 000 eura. Nadamo se da ćemo dobiti na kvaliteti i imati novih korisnika na tom prostoru tržnice - rekao je Katulić.

O divljim deponijima je govorila resorna pročelnica.

-Grad Velika Gorica je za podnošenje kaznene prijave angažirao odvjetnika te je podnesena kaznena prijava protiv većeg broja osumnjičenika da su na području Kosnice, Mičevca, Ščitarjeva i Obrezina odvozili veću količinu otpada građevnog i komunalnog. Kaznena prijava je zaprimljena, no zbog Zakona ne možemo imati uvid u predmet i daljnju informaciju čekamo od odvjetnika - odgovorila je pročelnica Mikulčić Krnjaja.

O autobusnim stanicama

Branimir Mikšić (SDP) pitao je o stanju autobusnih stajališta tj. na koji način je određeno što je sve postavljeno na stajalištima te je upozorio da su neka stajališta zapuštena. Drugo pitanje bilo je vezano za Mraclin.

-Stanovnici koji imaju u svom selu odlagalište otpada Mraclinsku Dubravu koja će se sada proširiti, što mi kao stanovnici dobivamo kao povećanu kvalitetu života? Obećano nam je puno toga, a asfaltiranje ceste kroz selu ne smatram povećanom kvalitetom života - rekao je vijećnik.

-Imamo preko 320 stajališta na području Velike Gorice što se tiče prijevoza na području grada i onog koji ide prema Zagrebu. Nama je bitno da u komunikaciji s mjesnim odborima i gradskim četvrtima dobijemo informaciju o potrebnoj obnovi i popravcima na stajalištima. S obzirom na veličinu grada i dužinu prometnica od 500-600 kilometara cesta, bitna nam je komunikacija. Stajališta nisu savršena, ona jesu funkcionalna. Svake godine ih obnavljamo preko redovnih programa održavanja i postavljanja novih. Trava se kosi, programe košnje imamo 2-3 puta godišnje, a ako to nije dovoljno, mjesni odbori bi mogli iskoristiti svoja sredstva da te uvjete poboljšaju - rekao je pročelnik Katulić.

Direktor VG Čistoće Ivan Rak odgovorio je na drugo pitanje:

-S obzirom na to da dolazi do proširenja odlagališta u Mraclinu održali smo javne tribine na područjima tih naselja kako bismo saslušali naše mještane i čuli njihove probleme. Do izmjene prostornih planova tog odlagališta dolazi ne zbog primanja otpada iz drugih gradova već zbog nedostatka kapaciteta postojećeg odlagališta. Trebalo je biti zatvoreno kroz par godina, no to nije zbog ne postojanja Centra za gospodarenje otpadom kamo je otpad iz Velike Gorice trebao ići. No Grad Zagreb je 4 godine držao papire u ladici i nisu htjeli potpisati ugovore sa Zagrebačkom županijom i iz tog razloga mi moramo ići u postepeno širenje odlagališta - rekao je Rak dodavši da je rekonstrukcija ceste Braće Radić jedan od primarnih zahtjeva mještana i da se u tim naseljima radi sukladno onome što se dogovorilo na tribinama s građanima.

Problem Kromosovog naselja je oborinska odvodnja

Koji je plan za obnovu ulice Matice hrvatske i koji su rokovi te koji je plan za obnovu prometnica u Kromosovom naselju zanimalo je vijećnika Mihaela Kuliša, a na pitanja mu je odgovorio pročelnik Dubravko Katulić.

S radovima u ulici Matice hrvatske kreće se u ponedjeljak, kaže pročelnik, a predviđena je kompletna zamjena vodovodne mreže, fekalne kanalizacije te je potrebno izraditi novu oborinsku kanalizaciju s obzirom na to da postojeća ne dozvoljava potrebe. S obje strane prometnice izgradit će se pješačko biciklističke staze, a sama cesta bit će širine 7,10 metara, a u dužini 230 metara će se kompletno obnoviti. Za vrijeme trajanja radova cesta će biti u potpunosti zatvorena za promet koji će se preusmjeravati obilazno na ulicu A.K Miošića vraćajući se na postojeću trasu.

-To je jako prometna cesta i glavni tranzit kroz Veliku goricu. Rok za radove je 120 dana, a njihova vrijednost je 544 000 eura. Nadamo se da ćemo je završiti i prije roka, i prije početka školske godine kako bismo u novu školsku godinu mogli krenuti bez problema - dodao je Katulić.

-U Kromosovom naselju projektiramo dvije ulice. U proračun za sljedeću godinu planiramo staviti Pančićevu za izvedbu kako bismo mogli dalje aplicirati na fondove, pa je nužno imati građevinsku dozvolu - kazao je pročelnik Katulić istaknuvši kako je najveći problem Kromosovog naselja oborinska odvodnja.

-Želimo je kroz ovo razdoblje riješiti, moja predviđanja je da će se kroz narednih 8 godina riješiti pitanje oborinske odvodnje i ulica u Kromosovom naselju - dodao je.

Nezadovoljstvo radovima u Zagrebačkoj

Referirajući se na izvješća o izvršenju gradskog proračuna potpredsjednik Gradskog vijeća Ivo Jelušić (SDP) obratio se Gradskoj upravi kazavši da se gradski novac iz godine u godinu troši više nego što se uprihodi. Pitao je hoćete li se i dalje raditi s minusima, i hoćete li se pristupiti rebalansu? Raspitivao se i o kvaliteti radova u Zagrebačkoj ulici koji traju, po njegovom mišljenju, predugo, a od Kolodvorske ulice radovi nisu dobro obavljeni, tvrdi Jelušić.

-Je li to išlo na račun izvođača radova ili na račun gradskog trgovačkog društva? - pitao je Jelušić.

-I dalje ćemo raditi po zakonu i u interesu građana. A izbori su pokazali da tako i treba raditi - odgovorio je gradonačelnik na prvo pitanje dodavši da je i ulica Seljine brigade, u kojoj vijećnik Jelušić živi, uređena i asfaltirana, što je on sam i pohvalio te nije pitao ima li Grad novaca za to ili nema, kazao je gradonačelnik Ačkar.

Što se tiče radova u Zagrebačkoj odgovor je dao pročelnik Katulić.

-Najveći problem je od Podbrežnice do Fizirove, izvođač će to kao i sve radove koji nisu dobro izvedeni popraviti o svom trošku - rekao je Katulić.

Nove škole i vrtići

U kojoj je fazi izgradnja OŠ Rakarje-Pleso te OŠ Kurilovec te izgradnja dječjih vrtića u Kolarevoj i u Pokupskoj ulici zanimalo je vijećnika Petra Spajića.

Resorna pročelnica Lana Krunić-Lukinić odgovorila je kako sve ide prema planu. Kroz nekoliko dana projektanti će Gradu predati glavni projekt za OŠ Kurilovec, a Grad će ga potom uputiti na Ministarstvo. Za OŠ Pleso-Rakarje napravljeno je idejno rješenje i provedena javna nabava po pitanju izrade plana glavnog projekta. Ugovor s projektantima bit će potpisan kroz nekoliko dana, a predaja projekta očekuje se u rujnu.

-To su nove škole koje će imati nove kapacitete, učionice, sadržaje i sve što treba imati moderna škola - kazala je pročelnica Krunić-Lukinić.

Što se tiče dječjeg vrtića u Pokupskoj za njega je gotova javna nabava te uskoro kreće potpisivanje ugovora s izvođačem i sama izgradnja vrtića, dok za dječji vrtić u Kolarevoj ulici uskoro kreće javna nabava i potpisivanje ugovora, izvijestila je pročelnica.

Vijećnik Platforme nezavisnih Ivan Godinić pitao je postoji li plan Grada da se u školske jelovnike uvede hrana domaćih OPG-ova. "Time bi se djeci osigurala svježa hrana i podržali domaći OPG-ovi", kaže vijećnik.

-Obavljeno je niz razgovora s ravnateljima škola gdje sam im kazala da sam apsolutno za to da se uvedu zdrave namirnice tako da pojedine škole to i rade. Zdravstveni djelatnici po pravilima rade jelovnike u školama kao i u našim vrtićima - odgovorila je pročelnica Lana Krunić-Lukinić, podsjetivši da je besplatna školska prehrana u ingerenciji Države te da se po pitanju namirnica provodi javna nabava.

Raspisan natječaj za obnovu Centra za odgoj i obrazovanje

Drugo vijećnikovo pitanje odnosilo se na štićenike Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica. Upitao je što Grad radi da se djeci omogući adekvatan rad i bolji uvjeti koje zaslužuju. Gradonačelnik Ačkar s time se slaže te objašnjava kako, iako ovo pitanje nije u ingerenciji Grada Velike Gorice već Ministarstva, od strane Grada su već učinjeni značajni koraci i napori da se ubrza proces povratka djece u adekvatne prostore za rad.

-Održao sam niz sastanaka s roditeljima i djelatnicima Centra. Otišli smo zajedno kod resornog ministra Piletića po informacije kako bi se pronašla adekvatna skrb te djece koja je nužna i prioritetna. Prema informacija koje imamo raspisan je natječaj za obnovu toga Centra, no nismo ni mi zadovoljni brzinom tog procesa. Grad Velima Gorica je, iako to nije u našoj ingerenciji, ponudio sva financijska sredstva za bilo koju lokaciju da zamjeni onu neadekvatnu u blizini Zračne luke u kojoj se djeca trenutno nalaze. Situacija je kompleksna toliko da zajedno nismo došli do rješenja tog problema. Mi ćemo kao Grad i dalje davati podršku rješavanju tog pitanja kako bismo pomogli našim sugrađana kojima je to najviše potrebno, a pozivam i Vas da nam se u tome pridružite - rekao je gradonačelnik.

Radovi na uređenju Čič Biča

Stipo Duvnjak (HDZ) postavio je pitanje o jezeru Čiče, kad kreću radovi na uređenju jezera, a zanimala ga je i geotermalna energija odnosno koraci koji slijede nakon ispitivanja koje se provodilo na geotermalnoj bušotini u Velikoj Gorici.

-Dulje razdoblje komuniciramo s ministarstvima, koncesionarom i došli smo do toga da jednim djelom područje jezera možemo izdvojiti iz eksploatacijskog polja kako bismo krenuli u uređenje tog dijela. Angažirali smo geodetu, jedan dio puta je malčiran kako bi on mogao snimiti prostor. Taj dio je snimljen, uređen, no moramo dobiti suglasnost za izdvajanje. Nakon toga i prijedlog uređenja da bi sve bilo legalno i uređeno - odgovorila je na prvo pitanje pročelnica Gordana Mikulčić-Krnjaja.

Što se tiče geotermalnih ispitivanja pročelnica je istaknula kako taj projekt provodi Agencija za ugljikovodike koja trenutno obrađuje podatke istraživanja.

Briga za sigurnost

MOST-ova vijećnica Nada Finderle ponovo je aktualizirala problem divljih deponija, upitavši što je konkretno poduzetno na području Velike Kosnice, na deponiju koje se nalazi u neposrednoj blizini vodocrpilišta. Drugo njezino pitanje odnosilo se na sigurnost te je pitala zašto do sada nije i kada će Grad Velika Gorica napraviti veliku studiju sigurnosti koja će uključiti preventivne analize na području prometa, zbog velikih nesreća, područja kaznenih i prekršajnih djela, izazove s migrantima te skloništa kojih u gradu imamo za manje od 8 posto stanovništva.

-Napravit ćemo sve što je u našoj ingerenciji kako bismo zaštitili građane Turopolja i Velike Gorice - kratko je o sigurnosti odgovorio gradonačelnik.

Pročelnica Mikulčić-Krnjaja podsjetila je na kaznenu prijavu koju je podnio Grad kad su u pitanju ilegalna odlagališta posebice ono u Kosnici, podsjetila je i na radnje komunalnih redara koji su stalno prisutni na terenu, a kojima se i prijetilo. Grad je zatražio i izvid na toj lokaciji, a predmet je trenutno na Županijskom državnom odvjetništvu.

Rekonstrukcija istočnog ulaza u grad kreće u kolovozu

Posljednje pitanje postavio je Milivoj Dijanežević, a zanimalo ga je koji su planovi za rekonstrukciju istočnog ulaza u Veliku Goricu, koliko je postavljeno novih kamera za nadzor prometa te hoće li se postaviti i u Donjoj Lomnici.

-Rekonstrukcija istočnog ulaza je investicija Hrvatskih cesta koje planiraju radove započeti u kolovozu. U planu je proširenje trake za skretanje koja je bila najveći generator prometnih nesreća, da se neće omogućiti skretanje prema ZTC-u, semafor će biti instaliran kod auto kuća kako bi promet bio siguran. Vrijednost radova je 573 000 eura plus pdv, a radovi bi trebali trajati 90 dana - odgovorio je pročelnik Katulić.

Kamere za nadzor brzine su postavljene u velikoj Buni i u Lukavcu, a još pet postavit će se u Donjoj Lomnici, Starom i Novom Čiču, Ogulincu te u Velikoj Gorici na raskrižju Kačićeve i Vukomeričke. Grad je s Ministarstvom unutarnjih poslova potpisao sporazum kojim Grad daje kapitalnu pomoć za nabavku jedne kamere i pet kućišta a vrijednost je 5 000 eura, dodao je pročelnik Dubravko Katulić.

 

 

 

 

Podijeli