
Predstavljen projekt 'Judo inkluzija': "Nadam se da smo uspjeli uzdrmati barem Veliku Goricu"
U prepunoj Gradskoj vijećnici danas je i službeno predstavljen projekt Judo inkluzija koji obuhvaća zajedničku suradnju i treninge djece s poteškoćama i bez poteškoća kako bi se djeca s teškoćama u razvoju ili s invaliditetom kroz sport uspješno integrirala u društvo.
Riječ je o projektu vrijednom 1.218.513,14 kuna, od kojih 1.035.736,17 sufinanciraju europski fondovi, a nositelj je Judo klub osoba s invaliditetom ‘Fuji’, s partnerima Judo klubom ‘Pinky’, Gradom Velika Gorica i Sportskim savezom osoba s invaliditetom Velike Gorice.
Projekt Judo inkluzija kojemu je ključni utjecaj integracija djece s teškoćama u sportske aktivnosti s djecom bez teškoća, s provedbom je započeo 21. prosinca prošle godine, a u glavnoj ulozi čitave ove lijepe priče je Marina Drašković koja je s radom kluba krenula prije 6,5 godina, a sada je najzaslužnija za ovaj projekt koji bi itekako mogao pokrenuti velike promjene u cijelom sportskom svijetu kada je riječ o osobama s raznim poteškoćama ili invaliditetom.
-Djeca su apsolutno oduševljena jer je to projekt koji je nastao na našem dosadašnjem iskustvu, ali uz pomoć ovog projekta malo smo povećali obim te inkluzije i uspjeli smo već na samom početku uključiti još više djece bez teškoća u naš rad, a primili smo i neku novu djecu s teškoćama, tako da vjerujem da će nakon ove tri godine projekt biti iznimno uspješan. To je jedna potpuno prirodna i normalna atmosfera i to je ono što je meni najviše drago. Djecu s teškoćama u razvoju mi ne žalimo i nitko ih ne tretira posebno zbog toga što imaju poteškoća ili invaliditet već se svi prema njima odnosimo najnormalnije kao prema bilo kome drugome. To je najveća vrijednost projekta- istaknula je Marina.
Predstavljanju projekta nazočili su i gradonačelnik Dražen Barišić, predsjednica Hrvatskog judo saveza, Sanda Čorak, Marija Crnković iz Središnjeg državnog ureda za sport te Sanja Delladio iz Judo kluba Pinky koji su za projekt, kao i za Marinu, imali samo riječi hvale i ohrabrenja za daljnji rad.
-Ovo je jedan krasan primjer kako kroz sport, kroz judo i kroz neke sadržaje i programe, udruge i stil života koji zapravo imamo u našoj Velikoj Gorici, na čelu s našom Marinom koja to živi cijeli svoj život, kako smo uspjeli uključiti jednu ranjivu skupinu, vrlo bitnu, u jedan projekt kao što je ovaj. Marinu znam od malih nogu i sigurno nećete i nećemo pogriješiti s njom, treba samo slijediti njezinu hrabrost- rekao je gradonačelnik Barišić.
Predsjednica Hrvatskog judo saveza, Sanda Čorak, istaknula je da je motiv juda od samih njegovih početaka da unaprjeđuje i duh i tijelo te dodala da se glas o Marini o svemu što ona čini za tu djecu pročuo daleko u Europu te prenijela pohvale Europske judo unije.
-Izuzetno mi je drago kada imamo primjere kao što je ovaj projekt koji nam pokazuje kako se pojedinci mogu kroz judo bolje uključiti u društvo i kako se i djeca i mladi i oni s poteškoćama i oni bez njih mogu zajedno družiti i zajedno pridonijeti nekom napretku- rekla je Čorak.
"Ne radimo ništa revolucionarno"
Iako je iza nje uistinu veliko djelo i ogroman projekt čija se natječajna dokumentacija proteže na 70 stranica, Marina je kao i uvijek do sada, u cijeloj priči potpuno skromna.
-Morat ću vas razočarati, ali mi ne radimo ništa revolucionarno. Mi smo samo omogućili stvaranje prijateljstva skupini djece s teškoćama s djecom bez teškoća. To je nešto što bi trebalo biti prirodno. Kada bi posebne potrebe postale redovne potrebe svima bi nam bilo puno lakše i drugačije bi gledali ovaj svijet. Mi smo postigli to da moji klinci koji nemaju teškoće dođu na trening i ne tretiraju moje klince u kolicima uopće posebno. Mi smo dostigli jedan standard koji bi ja voljela da mi preslikamo ne samo na druge judo klubove nego i na druge sportove- rekla je Marina te dodala da bi voljela da poneki sportovi u Velikoj Gorici otvore po jednu grupicu djece s teškoćama u razvoju jer ako se judo, jedan borilački sport može adaptirati za većinu teškoća onda se može i odbojka, i nogomet i rukomet i čitav niz sportova.
Što se tiče samih projektnih aktivnosti one obuhvaćaju treninge u kojima sudjeluju dva trenera na plaći i tri asistenta u provedbi treninga. Isto tako organiziraju se i tri turnira godišnje, a sada će im biti puno lakše i jer će moći svojim natjecateljima konačno kupiti pehare.
Najveća stavka dokumentarac
Tu su naravno i razni izleti te utrka Wings For Life, izložba fotografija i knjiga, a Marina je otkrila da najveći dio budžeta projekta odlazi na dokumentarni film koji bi trebao biti vrhunske produkcije.
-Mi želimo napraviti pomalo šokantan dokumentarni film koji će reći i stvari koje možda nisu politički korektne, ali upravo zato da bi uzdrmali javnost i da bi napravili nekakvu promjenu. Želim da se moja djeca o kojoj god teškoći da se radi, da se pokazuju one stvari koje oni mogu, a ne one stvari koje oni ne mogu. Jer oni mogu jako puno toga- rekla je Marina.
Konferenciji su danas nazočili i članovi Fuji kluba koji su oduševljeni onime što su tamo dobili i što je uistinu promijenilo njihov život nabolje.
-Nekim spletom okolnosti sam počeo trenirati u Fujiju i kad sam prvi put došao to mi se činio kao neki SF. Moja prva reakcija na trening je bila kako ćemo mi to sve izvršavat i pomalo sam osjećao strah. Ali kad sam vidio sve svoje prijatelje i sve trenere koji su se jako trudili oko nas i omogućavali nam da treniramo vidio sam da zapravo svi mi to možemo i da to nije nikakav problem- rekao je judaš Fran.
Novi dom za Fuji i Pinky
Uz Frana je bila i njegova kolegica Lana koja je spomenula da još uvijek nemaju svoju dvoranu te da treniraju zajedno s članovima judo kluba Pinky. Time je potaknula i gradonačelnika da najavi izgradnju nove dvorane koja bi postala novi dom i Pinky i Fuji klubu.
-Mi projektiramo prostor. Nalazit će se pored OŠ Eugena Kvaternika. Bit će u sastavu škole, ali autonomno za sebe. Dakle, bit će sa svim kapacitetima i resursima za judo. Judo je jedan od većih i jačih promotora našeg grada. Fuji i Pinky će dobiti svoj dom. Ja se nadam prije prvog rođendana ovog projekta da ćemo već vidjeti zidine tog objekta- otkrio je Barišić na oduševljenje cijele dvorane.
Na kraju konferencije nezaustavljiva Marina Drašković od srca je zahvalila svima okupljenima i poručila da joj ovo daje nadu da su uspjeli uzdrmati barem Veliku Goricu te da je ovo sve samo početak. U što niti najmanje ne sumnjamo.
Galerija slika

Derbi Dinama i Turopolja u Novom Čiču, Posavec u Leknenom s Rakovcem igra za vrh ljestvice

Slavko Goluža: Gorica je puno bolja ekipa u odnosu na prošlu sezonu

Stigla je Noć borilačkih sportova!

Odavanjem počasti kod Spomen obilježja kraj Sajmišta GČ Kurilovec obilježit će svoj Dan

Pješak pod utjecajem alkohola neoprezno prelazio cestu 153. brigade HV-a, udario ga auto i teško ozlijedio

“Očuvajmo baštinu naših predaka”: Održana Etno radionica sekcije veza i tkanja
