
MOST upozorio na odgovornost Hrvatskih voda za stanje vodotoka u Turopolju
Na konferenciji za medije MOST-ovci su se danas dotaknuli stanja vodotoka u Turopolju. Upozorili su kako je prosječni vodostaj u Turopolju zadnjih 40-tak godina pao za čak 2 metra te da su zbog toga presušili mnogi potoci i vodotoci.
- Šteta napravljena neprimjerenom regulacijom rijeke Save, nikad dovršenim oteretnim kanalom Sava Odra Sava, nestručnim iskopima materijala, a u najnovije vrijeme izgradnjom hidrocentrala uzvodno od Zagreba može biti popravljena – istaknuo je Ivan Bekavac, vijećnik u Gradskom vijeću Grada Velike Gorice te dodao kako su u svrhu uređenja vodostaja izrađeni planovi intervencija na rijeci Savi.
- Na primjer izgradnja hidrocentrala na primjerenim mjestima, projekt Zagreb na Savi i kao zadnje umjetnim kaskadama regulirati vodostaj i vratiti ga na stare vrijednosti u našem kraju. Dokaz tome je uspješan porast vodostaja podzemnih voda nakon izgradnje zaustavne stepenice u koritu Save kod toplane na Savici u Zagrebu – objasnio je Bekavac.
Grad Zagreb napaja se iz naših bunara, a njihovi su nebrigom, neplanskom gradnjom i naseljavanjem presušili
Priče o vodotocima na području Turopolja nema bez priče o Zagrebačkom vodonosniku. Riječ je o velikom „spremištu” vode koje se rasprostire od Medvednice do Vukomeričkih gorica i od Podsuseda do Rugvice. Dubina pjeskovito-šljunčanog sloja u kojem se nalazi voda kreće se između 20 i 90 metara, a 70 posto puni se vodom iz rijeke Save, koja se podzemnim tokovima kroz šljunkovito tlo filtrira i dolazi do njega.
MOST-ovka Kristina Čižmek upozorila je kako se grad Zagreb napaja iz naših bunara.
- Dosad je Zagreb imao svoje bunare. Zašto ih više nema? Njihovi bunari su nebrigom, neplanskom gradnjom i naseljavanjem presušili pa su se lijepo spojili na naše bunare – naglasila je Čižmek.
Na konferenciji je upozoreno kako onečišćenje na području vodonosnika upućuje na zagađenje poljoprivrednog podrijetla, ali još je prisutnije zagađenje uslijed propusnosti kanalizacije i neodgovarajućih septičkih jama.
- Pokrivenost sustavom javne odvodnje je 74 posto, a priključenost je 83 posto , a nakon završetka izgradnje „Sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda“ planirana je pokrivenost od 92 posto, a priključenost od 90 posto što znači da svako šesto kućanstvo ostaje nespojeno – dodala je Čižmek.
Upozorili na odgovornost Hrvatskih voda za stanje vodotoka u Turopolju
Gradski vijećnik Ivan Bekavac upozorio je na nezainteresiranost Hrvatskih voda za rješavanje stanja vodotoka u Turopolju.
- Hrvatske vode nikad nisu završile oteretni kanal Sava-Odra-Sava. Međutim, donijele su plan izgradnje tog kanala u potpuno drugom smislu. Kanal se trebao proširiti i produbiti, nije se trebao spajati više na Savu u Lonjskom polju već ranije spojiti na Savu te tako omogućiti da više vode ostane u razini Turopolja. Time bi se podigla razina podzemnih voda, ali Hrvatske vode to nisu nikad provele jer očito nema interesa – bio je rezolutan Bekavac.
Bekavac je najavio kako će MOST-ovi zastupnici u Saboru govoriti o tome i od nadležnog ministarstva zatražiti da se aktivnije uključi u ovaj problem, a od Grada Velike Gorice traži da zastupa interese građana i podrži njihovu inicijativu.

Lokaciju buduće dnevne bolnice u Velikoj Gorici obišla resorna ministrica u pratnji gradonačelnika

Folkloraši okupljeni u KUD "Nova zora" predstavljat će Zagrebačku županiju na 59. Đakovačkim vezovima

Počelo ljetno radno vrijeme Policijske postaje Velika Gorica

Obnavlja se nadstrešnica na tržnici, svoje „kumice” sa svježim proizvodima pronađite kod Muzeja Turopolja

Lazina 'gazi' i dalje: Pobjedom u derbiju s Pešćenicom učvrstila lidersku poziciju, Čička Poljana i Kuče prvi pratitelji

Ribolovci pomažu očuvanju bioraznolikosti: U jezeru Vukovina Marijan Ljubas uhvatio 14 crvenouhih kornjača
