
Matičin četvrtak na bednjanskom govoru
Velikogorički Ogranak Matice hrvatske prošlog četvrtka ugostio je Dragicu Žimbrek koja je kroz zabavno predavanje predstavila jedan vrlo poseban govor. I dok su neki manje, a neki više razumjeli o čemu je gđa. Žimbrek govorila, svima je bilo zanimljivo iz prve ruke poslušati kako zvuči Bednjanski mjesni govor.
Ovaj najstariji hrvatski pradijalekt, s kojim su Hrvati došli u ove krajeve, teško razumiju ostali kajkavci, a kamoli govornici današnjeg književnog standarda. Baednjunska prakajkavica osebujan je kajkavski govor (subdijalekt) sjeverozapadnog ruba Hrvatskog Zagorja uz slovensku granicu Štajerske, uglavnom u dolini gornje Bednje između Strahinjščice i Macelja, a govori se u selima oko Bednje, Jesenja, Trakoščana i u okolnim zaselcima.
Baednjunska prakajkavica među današnjim je hrvatskim govorima razmjerno bliska češkom i poljskom jeziku, pa je to vjerojatno najbliži ostatak našeg prajezika iz karpatske Bijele Hrvatske u ranom srednjovjekovlju. Godine 2007. bednjanski govor postao je hrvatsko kulturno dobro te ga je Ministarstvo kulture upisalo na Listu zaštićenih dobara, a pokrenute su i aktivnosti kojima će Bednjanci svoj materinski govor uvrstiti u nastavne programe osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja.
Ana Peternac Bučan

Velikogorička priča o Draženu Kurilovčanu, maestru koji je ostao svoj

Ribnica 'pokvarila' feštu u Lazini, Kučani ponovno ispred svih, Drnek u nedjelju dočekuje Turopoljsko-posavsku ligu

Huđber zabio za nastavak savršenog niza Velike Bune, derbi Novog Brda i aktualnih prvaka bez pobjednika

U jezeru Čiče se utopio muškarac

Završnica Festivala Drvenih kapela večeras u Jakuševcu

Gorica okrenula Klafurićev Široki, Halilović napustio Turopolje i otišao u - Iran
