
Pisci i pjesnici kao turistički proizvod
Kako pisci i pjesnici mogu kreirati književni turizam u Zagrebačkoj županiji u petak je na predavanju u Centru za posjetitelje dočarala dr.sc. Romana Lekić.
Cilj ovoga turističkog projekta je uz pomoć interpretacije i "storytellinga" ukazati na bogatstvo književne i pjesničke baštine Zagrebačke županije. Ono se istraživalo i kroz znanstveni rad koji je proučavao poznate i intimne crtice iz života naših pisaca i pjesnika, a glavni cilj rada je povezati lokalnu zajednicu s vlastitom poviješću te im pružiti model za interpretaciju književne baštine u turizmu i osmišljavanju kulturno-turističkog proizvoda prema pravilima struke i održivom turističkom razvoju.
-Kada će zaživjeti ovisi o turističkim zajednicama Zagrebačke županije koje su glavna karika i koje tu priču s ove platforme moraju realizirati i popularizirati u javnost da funkcionira online i offline o čemu smo govorili u predavanju. Sadržaj će moći kreirati i lokalna zajednica ljudi koji su zainteresirani za književnost, koji možda imaju detalje,neke crtice dokumente moći će podijeliti taj sadržaj. Bilo je bitno da s književnicima i književnosti uđemo u taj projekt i to bude jedna opozicija turbofolk kulturi da pokažemo mladima da imamo bogatu književnost s kojom se možemo ponositi u svijetu i da ta radnja tih likova i djela nam je interesantna kroz priče uživo-rekla je dr. sc. Romana Lekić, pomoćnica dekana za studije turizma na Bernaysu.
Ističe kako je od turističkih priča temeljenih na književnosti i književnicima u našem kraju najdirljivija priča o Augustu Šenoi i njegovoj ženi Slavici rođenoj Ištvanić koja je bila Turopoljka.
-On je poznat, ekraniziran, pitak, još je u lektiri i mislim da je ta priča interesantna-dodaje dr.Lekić.
Uz Šenou Turopolje ima potencijala i u pričama o Mariji Jurić Zagorki čija se radnja romana "Kći Lotrščaka" u velikoj mjeri odvija u Turopolju i Starom gradu Lukavcu. Posredno je uz Turopolje vezana i radnja njena romana "Republikanci".
Staro Čiče dom je pisca i leksikografa Jurja Habdelića koji je imao nemjerljiv utjecaj na kajkavsku književnost i borio se da Zagrebačko učilište bude uzdignuto na sveučilište.
Još jedan pisac koji bi mogao postati turistički brend je Slavko Kolar koji je u svojoj "Brezi" opisao turopoljskog seljaka-neukog, pobožnog, bojažljivog, okrenutog samom sebi i sredini u kojoj živi.
Svi oni su dali veliki doprinos hrvatskoj književnosti, a iskoriste li se njihova povezanost s Turopoljem mogla bi se kreirati zanimljiva turistička ponuda za domaće i strane posjetitelje.
Galerija slika

Mladi trubač Tibor Rajtarić niže uspjehe: Zasjao na tronu "Dalekih akorda" s maksimalnim brojem bodova

Vito Čaić - velikogorički Dinamovac jedva čeka nedjeljni okršaj s Hajdukom: Pokazali smo im i prošli put koliko smo neugodni

Krenuli radovi u Bratstvu I: Ulicu očekuje kompletna rekonstrukcija, a radi se i u drugim dijelovima grada

Počinju VG FEST i Dani mladih i obitelji: Koncerti, radionice, plesne i sportske aktivnosti za sve generacije

Veliko priznanje za goričku kulturu: Za izložbu „Kruženje” u Galeriji Galženica Dubravka Rakoci primila nagradu „Vladimir Nazor”

Vatrogasna vježba u nedjelju u Orlima!
