
MOST o otpadu: "Divlja odlagališta niču posvuda, koliko je zagađivača kažnjeno?"
MOST Velike Gorice održao je jutros konferenciju za medije kojoj je tema bila otpad i stvaranje divljih deponija kako izvan grada tako i u samim gradskim naseljima. Na konferenciji su govorili gradski vijećnik Ivan Bekavac te članice velikogoričkog mosta Kristina Čižmek i Nada Finderle.
-U očekivanju odgovora gradonačelnika i gradske uprave, koji je izostao u zakonskom roku, želimo javnosti aktualizirati problem odlaganja otpada na za to nepredviđena mjesta, takozvana divlja odlagališta otpada diljem grada Velike Gorice – istaknuo je za početak Ivan Bekavac.
Kaže kako još nije dobio odgovore na vijećnička pitanja postavljena na sjednici 17. veljače, a na koje bi se, prema zakonu, trebalo odgovoriti u roku od 30 dana. Pitanja su se odnosila na broj rješenja komunalnog redarstva te iznos naplaćenih sredstava u korist gradskog proračuna zbog neodržavanja čistoće i reda unutar objekta tržnog centra.
No na nečistoću, upozoravaju iz MOST-a, može se naići na svakom koraku na području grada i prigradskih naselja, pa MOST-ovci kažu kako oni, kao ni sami građani nisu zadovoljni provedbom mjera zaštite okoliša od štete koju uzrokuju divlja odlagališta otpada. Kristina Čižmek ističe kako je u Registru odlagališta otpada Agencije za zaštitu okoliša registrirano 20-ak divljih deponija na području Velike Gorice, no da je taj broj danas, na žalost i veći.
-2020. godine utrošeno je gotovo pola milijuna kuna na čišćenje miješanog komunalnog otpada s divljih deponija u 20-ak naselja našeg grada. Proteklih godina, a do konca 2020. utrošeno je gotovo 2 milijuna kuna u čišćenje i sanaciju divljih odlagališta otpada. Cilj Plana gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice između ostalog je i sanirati lokacije onečišćene otpadom i spriječiti stvaranje novih – upozorava Čižmek.
Bekavac dodaje kako divlja odlagališta niču i u samom gradu. Okoliš i prilazne ulice reciklažnog dvorišta, područje oko stare zgrade Velkoma, divlji deponij na privatnoj parceli u Domjanićevoj ulici, samo su neki od primjera koje navodi i tvrdi kako su građani o tome više puta obavijestili nadležna tijela.
Finderle: Zeleni otoci u Velikoj Mlaki su smetlišta
Nada Finderle, inače vijećnica Mjesnog odbora Velika Mlaka, upozorava na problem zelenih otoka u tom naselju koji se, kako kaže, na žalost ne mogu tako nazvati već su to, kaže, prava smetlišta. Ondje građani odbacuju razne vrste otpada, a odnedavno su se tamo počeli gomilati i olupine starih automobila. Da stvar bude još gora, radi se o lokaciji u samom središtu Mlake u neposrednoj blizini trgovine i dječjeg igrališta.
-Budući da je ovo lokacija na kojoj su smješteni kontejneri, neki neodgovorni mještani na tu lokaciju, izvan kontejnera bacaju razno smeće koje tamo ne pripada, a koje onda raznose životinje i vjetar, pa tako smeće leti po dječjem igralištu i okolnim ulicama. Čak su na tu lokaciju ljudi počeli dovoziti i ostavljati neregistrirane i napuštene stare automobile, koji su tamo neki ostavljeni i više od godinu dana. Kada su tako dugi period automobili devastirani i napušteni na istom mjestu, s ili bez registracije, pretpostavljamo da ih treba ukloniti – ističe Finderle i dodaje kako je i sama u tri navrata uputila dopis komunalnom redarstvu Grada Velike Gorice, u dva navrata prošle te posljednji puta 14. veljače ove godine, no do dana današnjeg automobili i dalje tamo stoje.
- Dobila sam jedan kratak odgovor u jesen prošle godine da traje postupak javne nabave i kad to bude riješeno poduzet će se potrebni koraci - odgovorila je na naš upit gospođa Finderle.
Dodala je i kako je još jedan problem odvoz glomaznog otpada koji se gomila u mjestu te ističe kako je njegov odvoz neprofesionalan i neorganiziran.
- Oni dolaze po njima poznatim terminima, i kad dolaze isprazne kontejnere i počiste okolo njih. No problem je što su mještani sad već stekli naviku i to shvaćaju kao njihovo smetlište. Još nismo shvatili dinamiku odvoza otpada – kazala je Finderle.
MOST: Koliko je zagađivača kažnjeno?
Nakon svega iz MOST-a zaključuju kako je potrebno povući konkretne poteze od strane Grada i gradskih službi ne bi li se problem otpada na području grada i prigradskih naselja riješio. Osim što upozoravaju da je potrebno uložiti veće napore u djelovanju na ljudsku svijest, kažnjavati neodgovorne zagađivače okoliša, kažu kako Velika Gorica prema broju stanovnika zaslužuje imati i dva reciklažna dvorišta.
-Tražimo konačno provjeru videozapisa nedopuštenog odlaganja otpada zabilježenih na 8 lani kupljenih i postavljenih videokamera koje prate pojedine lokacije, kao i slanje rješenja o kažnjavanju nesavjesnih građana, kao i postavljanje kamera na mjestima na kojima se učestalo nedozvoljeno odlaže otpad, što je i najavljeno. I konačno tražimo izgradnju davno najavljenog pogona za prihvat i obradu građevinskog otpada koji neodgovornim odlaganjem u okoliš nepovratno onečišćuje naš zavičaj – zaključio je Ivan Bekavac.

Veliki uspjeh za Carevića i njegovu Goricu Ostvarili smo cilj i moram čestitati svojim igračima!

Prvoligaški ostanak proslavljen bodom protiv Hajduka: Pajaziti opet zabio, Krizmanić se oprostio od navijača

Get Together u Velikoj Gorici - judo inkluzija iz prve ruke: Svi dijelimo isti cilj – podržati, potaknuti i proslaviti različitosti kroz sport!

VE-GO-RA organizira radionicu "Kako sklapamo ugovore?", poduzetnici prijavite se!

„Euro plati i knjigu uhvati” - od ponedjeljka do srijede ispred Gradske knjižnice

Uhićen 38 - godišnjak zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda članici obitelji
