FOTO Turopoljci u Normandiji odali počast vojnicima hrvatskog porijekla, pridružili se obilježavanju događaja u kojem sudjeluje cijeli svijet
Članovi Oldtimer kluba Turopolje s prijateljima iz Slovenije, ljubiteljima ratnih vozila iz II svjetskog rata te članovima HVIDRA-e sudjeluju na obilježavanju 80. obljetnice Dana D u Normandiji. Ovih su dana odali počast američkim saveznim vojnicima hrvatskog podrijetla na nekoliko lokacija. Overlord je bila najkompliciranija i najteža vojna operacija drugog svjetskog rata koja je dovela do konačnog oslobođenja Francuske od nacističke okupacije stoga je obilježavanje ove obljetnice značajan događaj za cijeli svijet. Obilježavanje se održava uz nazočnost predsjednika SAD-a Joa Bidena u mjestu Colleville-su-Mer i na jednoj od poznatih ratnih plaža u Normandiji (Omaha).
Već nekoliko dana Turopoljci uz hrvatsku delegaciju borave u Normandiji. Posjećuju izložbe, priredbe, kampove za posjetitelje koji ih vraćaju u neka davna vremena, u duhu razdoblja koje je posebno obilježilo svjetsku povijest. Za ljubitelje starodobnih vozila, koji i sami posjeduju nekoliko njih iz doba II svjetskog rata boravak u Normandiji ima veliko značenje.
-Ono što nam se dojmilo je to što je cijela Normandija, svako mjesto koje smo posjetili je jako lijepo uređeno, ukrašeno zastavicama, po svim mjestima su organizirane priredbe, sajmovi, izložbe koje zorno prikazuju to vrijeme Drugog svjetskog rata. Organizirani su i brojni kampovi za posjetitelje tako da je organizacija zaista na vrhunskom nivou. Sve je lijepo isplanirano. Najveći dojam na nas su ostavili avioni Dakota, Speedfire i Mustang koji stalno nadlijeću uz obalu po svim plažama gdje su se zbivale te ratne operacije i prenose na neki način osjećaj tog vremena u današnji dan – rekao nam je Vladimir Štarkelj, predsjednik OTK Turopolje koji nam se osobno javio iz Normandije.
Ponosni su Turopoljci što mogu biti dio obilježavanja ovog važnog dana čijem se obilježavanju hrvatska delegacija u organizaciji HVIDRA-e pridružila prije 5 godina. Predsjednik HVIDR-e NZI-NZZ, pukovnik u miru Valentino Rajković ističe kako se radi na postupku identifikacije poginulih američkih vojnika hrvatskog porijekla.
-Za razliku od 75. godišnjice pomalo smo tužni je nekolicine preživjelih veterana, sudionika iskrcavanja u Normandiji koji su s nama sudjelovali na toj proslavi je preminulo, a za sada jedini živući zbog bolesti nije mogao nazočiti ni ovogodišnjoj proslavi. Iako smo ovim Projektom počeli prije pet godina, kao i to da smo tek do sada u sklopu postojećeg popisa identificirali 340 poginulih američkih vojnika hrvatskog porijekla na tri groblja jer sam postupak iziskuje dosta vremena i sati istraživanja razne arhivske građe, stoga će se u ovih par dana odali počast samo onima sahranjenim na Normandy American Cemetery, Colleyville-sur-Mer,kao i u Lorraine American Cemetery and memorial, Saint- Avold i Epinal American Cemetery, Dionize - kaže pukovnik Rajković.
-Ovdje treba posebno napomenuti da se trenutačno radi na postupak identifikacije na još 23 američka groblja iz II. svjetskog rata jer ih sveukupno 25 na cijelom području Francuske. Osim navedenih američkih groblja ono što je još ostalo za istražiti su engleska groblja na području Francuske, poglavito kada su u pitanju postrojbe iz Kanade i Australije na kojima se u sklopu popisa poginulih nalazi određen broj kanadskih i australskih vojnika hrvatskog porijekla – rekao je pukovnik Rajković.
Posebno su ponosni što su u sklopu 80. obljetnice iskrcavanja u Normandiju postavili hrvatske zastavice pored američkih i francuski ispred spomenika svakog poginulog američkog vojnika hrvatskog porijekla kao i što su hrvatske zastavice zašivene uz američke na povijesnoj odori iz II. svjetskog rata koju su članovi delegacije nosili za vrijeme samog obilježavanja obljetnice. Također hrvatske su zastave postavljene na povijesna vozila koja su došla i iz turopoljskog kraja u Normandiju te sudjelovala na mimohodu vojnih vozila u sklopu obilježavanja 80. Godišnjice Dana-D.
Hrvatski predstavnici u Normandiji vjeruju kako će se podrobnije istražiti dio povijesti koji govori da je bilo mnogo hrvatskih vojnika u odorama pobjednika II svjetskog rata.
-Nadam se da ćemo uz pomoć hrvatskih državni institucija i povjesničara koji se bave izučavanjem II. svjetskog rata kao i otvaranjem određenih arhiva u Americi, Kanadi, Australiji i samoj Europi u narednom periodu podrobnije istražiti ovaj dio “izostavljene“ hrvatske vojne povijesti i još jedno odati počast svim Hrvatima koji su ovom slučaju kao američki, kanadski i australski vojnici svojim znanjem i hrabrošću prenosili slavu hrvatskog vojnika – zaključio je pukovnik u miru Valentino Rajković.