FOTO: Sara Pukanić u Galženici predstavila svoju izložbu: „Obiteljskom fotografijom želim doprijeti do dubljih sfera svoje osobnosti“
U Galeriji Galženica sinoć je, u sklopu Noći muzeja, otvorena izložba mlade fotografkinje Sare Pukanić „Toga su dana svi u kući bili sretni“. Mlada autorica studentica je diplomskog studija fotografije pri Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, a ovom svojom samostalnom izložbom donosi tri serije analognih fotografija (Jedna za dušu, 2019.; Roza, 2020.; Oni i ja, 2021.) koje obilježava intimistički pristup obiteljskom naslijeđu, sjećanje na preminule članove obitelji i ispitivanje fragmentarnosti vlastita identiteta. Svaka je serija jedan „čin“ priče o gubitku, bliskosti, nedovršenosti i čežnji, ali u cjelini funkcioniraju kao prolog za budućnost.
Izložba je jučer otvorena u prisustvu brojnih posjetitelja, a predstavile su je kustosica Galerije Galženica Antonija Vodanović, kustosica izložbe Jozefina Ćurković te sama autorica Sara Pukanić.
Kroz kratak razgovor s autoricom doznali smo kako je nastajala izložba, što ju je inspiriralo prilikom rada i što je radovima željela poručiti.
Ovo je Vaš iskorak iz fotografije modnog svijeta u neke druge sfere, kako ste se na to odlučili i što vas je inspiriralo u radu?
Sara Pukanić: Kad sam se prijavljivala na Akademiju dramskih umjetnosti prije godinu dana osjetila sam da trebam napraviti nešto drugačije od modne fotografije i zagrebati malo ispod površine pa sam se odlučila za jednu drugu vrstu fotografije kao što možete vidjeti na ovoj izložbi. Tada sam i pohađala radionicu fotografije „Drugi kadar“ gdje su nas tražili da radimo foto vježbe. U tom periodu je moj tetak bio bolestan, kasnije je i na žalost preminuo. No prije toga, kroz druženje s njim, odlučila sam spojiti ugodno s korisnim i napravila to tako da nas dvoje obilazimo mjesta koja je volio, prirodu. Tako sam radila portrete i tako je nastala serija „Jedna za dušu“. Zatim sam odlučila fotografirati seriju „Roza“ predmete koji mene najbolje opisuju i tu su autoportreti, što je isto nešto različito od modne fotografije. I za ispit na Akademiji nastala je serija fotografija „Oni i ja“ gdje sam spojila arhivske fotografije sa svojim autoportretima gdje se zapravo referiram na svoje roditelje.
Sam naslov izložbe je intrigantan, što ste njime željeli poručiti?
Sara Pukanić: To je motiv iz serije radova „Roza“. Kao što sam fotografirala škampe, to bi moja mama radila za posebne prigode, badnjak, rođendan i druge i tog bi dana svi u kući bili sretni. Iz tog razloga smo došli do tog imena izložbe.
Preferirate analognu u odnosu na digitalnu fotografiju, nije li to na neki način vaš protest prema digitalnoj fotografiji?
Sara Pukanić: Nije. Analognom se fotografijom bavim od početka svog zanimanja, već osam godina. Koristim fotoaparate moga oca koje je on kupio 80-ih godina. Volim taj proces razvijanja i čekanja toga, a iz iskustva mi analogne fotografije uvijek ispadnu bolje od digitalnih.
Koji su vaši planovi za budući rad?
Sara Pukanić: Svakako se želim baviti fotografijom koja ide u neke dublje sfere moje osobnosti, a koja dokumentira moju obitelj na umjetnički način. Obiteljska fotografija me jako zanima i mislim da će to biti okosnica moga rada. Uz to se bavim modnom fotografijom što je moja prva ljubav, no ovo je ipak nešto drugo.
Što biste željeli da publika doživi kroz ove vaše radove?
Sara Pukanić: Htjela bih da dožive emociju, barem dio onog što sam uložila u taj rad, da oni to osjete i vide.
Izložbeni prostor galerije pretvoren je u mali salon gdje posjetitelji mogu sjesti i prolistati katalog Sarinih radova s kojima se mogu pobliže upoznati. U sklopu izložbe održat će se i razgovor s umjetnicom najavljen za 17. veljače kada ćete i sami imati prilike postaviti pitanja mladoj autorici o njezinom radu, a sama izložba ostaje otvorena do 4. ožujka.