Novosti Sport Događanja

Velika Gorica- od „satelitskog naselja“ do poslovnog središta i jednog od najpoželjnijih gradova za život!

30.12.2021. / Petar Brnada

U desetljeću koje je za nama Velika Gorica značajno je promijenila svoj imidž „spavaonice grada Zagreba“, kako se to često moglo čuti u javnom prostoru, te se u međuvremenu, korak po korak etablirala u šesti najveći grad u Hrvatskoj koji snažno privlači nove žitelje, ali i investitore i gospodarstvenike koji su svoju sreću i poslovne rezultate našli upravo pod turopoljskim suncem. To „odrastanje“ Gorice u ozbiljan grad svakodnevno smo pratili i mi još od prvog broja VGdanas novina koji je izašao odmakle 2012. godine, a sada smo povodom izlaska dvjestotog analizirali koliko se lice Gorice izmijenilo u tih desetak godina

Rezultatu koji Goricu polako profilira u poslovno središte te grad idealnih uvjeta za mlade obitelji koje sve češće doseljavaju, uvelike je doprinio zavidan geostrateški položaj koji je naš grad istaknuo kao prometno najpovezaniji u cijeloj državi, a blizina metropole i zračne luke taj položaj samo je dodatno ojačala.

Početak tog gospodarskog uzleta velikim dijelom označen je 2014. godine otvaranjem poslovne zone u Vukovinskom polju koja se prostire na 105 hektara. Austrijska kompanija, koja razvija svoje projekte u Mađarskoj, Slovačkoj i Ukrajini, projekt u Hrvatskoj nazvala je "Meridian 16 BUSINESS PARK" s ciljem da postane vodeća ekološka i ekonomska industrijska zona u Hrvatskoj. Prva tvrtka koja se tamo udomaćila bila je FAS logistika, a uslijedio je cijeli niz investitora i velikih tržišnih igrača poput Atlantic tradea i hrvatske podružnice njemačke tvrtke Palco d.o.o koji su prepoznali visoku vrijednost lokacije i time do 2020. godine popunili prvu fazu razvoja poslovne zone koja obuhvaća oko 250.000 kvadratnih metara.

Ovog trena, interes za kvalitetnim industrijskim i logističkim prostorima u poslovnoj zoni Meridian 16 nikada nije bio veći. U tijeku je tako i investicija tvrtke Log Expert One koji gradi logistički centar ukupne bruto površine od oko 68.600 kvadratnih metara, a o veličini centra najbolje govori da se gradi na zemljištu veličine 160 tisuće kvadratnih metara, dok će sami objekti biti površinom trostruko veći od susjednog logističko-distribucijskog centra Atlantic trade grupacije. U Vukovinskom polju krajem ove godine otvorenje novog logističkog centra planira i tvrtka cargo-partner Hrvatska, a u fazi realizacije je i projekt tvrtke Eurospin koja u poslovnoj zoni gradi objekt tlocrtne površine od oko 29.000 kvadratnih metara. Tako bi u skorijem vremenu s gradnjom trebale započeti kompanije Alcu, Bertol, AGS, Astreja te CTO, obzirom da su ishodili potrebne dozvole, a još nekoliko budućih korisnika je u fazi ishođenja dozvola.

Dovršetkom navedenih projekata, u zoni Meridian 16 biti će zaposleno oko 1500 ljudi, a nakon cjelokupnog dovršetka razvoja zone planirano je da će tu raditi i nekoliko tisuća ljudi, pa je tako u planu gradnja i dodatnih sadržaja u samoj zoni poput restorana, caffe bara, fitness centra itd., ali i gradnja dodatne infrastrukture, kao i uvođenje javnog gradskog prijevoza.

Nova vrata Hrvatske

Investitorima iz prvog dijela teksta od ogromnog interesa svakako je i novi terminal Zračne luke Franjo Tuđman koja je od njihovih proizvodnih pogona i skladišta udaljena tek 10 minuta vožnje. Nova zračna luka u ožujku 2017. godine otvorila je i nova vrata Hrvatske u svijet.

Uz sve benefite za gospodarstvenike i izvoznike, novi terminal omogućio je da gradovi poput Dubaija, Pariza, Istanbula, Atene, Toronta, Londona i Madrida…Velikogoričanima budu nadomak ruke i tako naš grad povežu sa cijelim svijetom. Prva faza u razvoju zračne luke je dostizanje 5 milijuna putnika godišnje dok bi do kraja koncesijskog razdoblja 2042. godine kapacitet trebao iznositi čak 8 milijuna putnika u godini.

Doselila i Hrvatska pošta

Svoj dom u Velikoj Gorici pronašla je i Hrvatska pošta koja je u rujnu 2019. godine otvorila sortirni centar i u njega preselila ukupno četiri lokacije u Zagrebu. Investicija je to od 350 milijuna kuna koja je donijela automatizirani sustav za sortiranje pismenih pošiljaka, automatizirani sustav za sortiranje paketskih pošiljaka te kompletan novi centar, odnosno u konačnici sve u jednom mjestu. I to u našoj Velikoj Gorici.

U Veliku Goricu tako je stiglo 1500 radnika Hrvatske pošte, a otvorenju centra čija je izgradnja započela 2017. godine prisustvovali su brojni ugledni uzvanici iz svijeta politike i gospodarstva što je najbolji pokazatelj da je događaj označen kao povijesni, kako za Hrvatsku poštu tako i za cijelu Hrvatsku i naš grad. No tu nije bio kraj- Hrvatska pošta ljetos je započela drugu fazu izgradnje Novog sortirnog centra u Gorici čime će u potpunosti završiti taj kompleks. Iz Pošte doznajemo kako će se izgraditi nova poslovna zgrada neto površine 5 600 kvadrata s parkiralištem, a nakon što se objekt u potpunosti stavi u funkciju, sjedište Uprave Hrvatske pošte seli se u Veliku Goricu.

Boom stanogradnje

Sav taj gospodarski rast i dolazak investitora doveo je i do građevinskog „booma“ koji se posebice intenzivirao zadnjih godina. Prije nego što se na gradilištu „zakopa“ prva lopata, gotovo svi stanovi već su prodani- tako bismo u najkraćim crtama i slikovito najlakše mogli opisati trenutnu situaciju oko stanogradnje u Velikoj Gorici. Iako se u naš grad uvijek doseljavalo te se Gorica kontinuirano širila, zadnjih nekoliko godina svjedočimo znatnom porastu stanogradnje, odnosno potražnji za novim i atraktivnim nekretninama.

Još početkom 2020. godine, pisali smo da se u tom trenutku u Velikoj Gorici gradilo tri stotine stanova, dok je u najavama građevinskih dozvola stajalo još oko 400 stanova, a i u proteklih godinu dana unatoč koroni, otvoreno je još nekoliko velikih gradilišta.

Tu ponovno do izražaja dolazi činjenica da je Velika Gorica definitivno prometno najpovezaniji grad u cijeloj Hrvatskoj. Od centra grada, istoka i zapada, na koju god stranu hoćete krenuti, tamo ćete najprije doći iz Gorice. Primjerice, svakako ćete na putu iz Gorice do Zagreba potrošiti puno manje vremena nego na putu s Trešnjevke u Dubravu ili iz Gajnica u Sesvete, a upravo su to najčešći razlozi zbog kojih mlade obitelji s područja Zagreba doseljavaju u naš grad. Uz njih, za veliku Goricu kao svoj novi dom odlučuje se sve više zaposlenika čija su radna mjesta otvorena ili preseljena na gorički teritorij, poglavito u sklopu spomenute poslovne zone.

Sportska dvorana, bazen, pump track…

Rast odnosno širenje grada pratio je i kvalitetniji standard života Velikogoričana koji su dobili razvijeniju infrastrukturu koja danas nudi društveno-kulturno-rekreativne sadržaje. Tu se svakako ističe Gradska sportska dvorana otvorena 2013. godine. Prvi je to sportski objekt izgrađen u gradu od Univerzijade 1987. godine, te u trenutku otvorenja ujedno je bio prvi gradski objekt izgrađen u 17 godina koliko Velika Gorica ima status grada.

U sklopu cijelog objekta, postoje zapravo dvije sportske dvorane. Velika dvorana u prizemlju za rukomet, košarku, odbojku, koja ima i teleskopske tribine za tristotinjak gledatelja. U prizemlju se nalazi i osam svlačionica. Na katu je dvoetažna dvorana za borilačke sportove, stolni tenis, badminton i ples, a izgrađena je i posebna etaža na kojoj će biti smješten boksački ring. Na katu se nalazi i veliki prostor za teretanu, te uredski prostori za Zajednicu sportskih udruga. Dvorana je od velikog značaja za sve velikogoričke sportaše, kako amaterske tako i za profesionalne, kojima se također imamo pravo pohvaliti. Velika Gorica danas ima prvoligaške predstavnike u tri najpopularnija sporta: nogometu, košarci te rukometu, a svojim rezultatima visoko odskaču i brojni pojedinci u individualnim sportovima.

Prepoznatljiva je Velika Gorica danas i po Pump tracku otvorenom u proljeće ove godine u sportskoj zoni u Rakarskoj. Velika Gorica tako je dobila moderan sportsko rekreacijski sadržaj i stala uz bok europskim metropolama u kojima su ovakve staze pravi hit! U Hrvatskoj je, naime, ovo najveći pump-track poligon, a riječ je i o jednom od tri najveća u Europi.

Nakon dugog iščekivanja dobila je Gorica u prosincu 2018. godine i Gradski bazen ukupne vrijednosti 39,5 milijuna kuna, a koji se gradio 19 mjeseci. U njemu plivaju mladi gradski plivači okupljeni u plivačke klubove, ali i brojni građani rekreativci koji zbog plivanja više ne moraju „potezati“ sve do Novog Zagreba.

Kako je rastao grad tako su rasle i potrebe građana, posebice po pitanju školskog i predškolskog odgoja i djece. U rujnu 2015. tako je u Novom Čiču izgrađena jedna od najmodernijih škola u Hrvatskoj, sa 13 učionica opremljenih projektorom, pametnom pločom te računalima za nastavnike, čija je vrijednost ukupno 30 milijuna kuna. Zadnjih godina u potpunosti je energetski obnovljena i najveća škola na velikogoričkom prostoru, ona Nikole Hribara, a novo ruho dobila je i OŠ Vukovina te kompletan Srednjoškolski centar. Povećani su i vrtićki kapaciteti otvaranjem novih objekata u Lukavcu, Selnici, a u Velikoj Buni iduće godine trebao bi biti izgrađen novi vrtić za tri odgojne skupine. Kako smo već istaknuli, u Veliku Goricu doseljavaju obitelji s djecom rane i predškolske dobi, što konstantno otvara potrebu za novim vrtićkim kapacitetima. Iz Grada je stoga najavljeno proširenje područnog objekta vrtića u Podbrežnici, ali i izgradnja novog objekta u centru grada.

U proteklom desetljeću svjedočili smo značajnim promjenama u prometnoj infrastrukturi čiji rezultati su poslovni i demografski razvoj Turopolja. Mnogo se promijenilo i u potrebama za kojima se svakako kaska- prije svega u neadekvatnom Domu zdravlja, nekvalitetnom javnom prijevozu i sve većim pritiscima na okoliš koje nam se vraćaju vremenskim ekstremima koje na kušnju stavljaju cijeli sustav.

Pred šestim gradom u Hrvatskoj po veličini još je puno posla i izazova koji će zahtijevati još jednako toliko znanja, volje i sredstava kako bi ih uspješno nadišlo, no sasvim je sigurno da Velika Gorica iz dana u dan postaje sve poželjnijim mjestom za život i gradom po mjeri malog čovjeka.

Podijeli