Novosti Sport Događanja

Vijećnici MOST-a nakon sjednice koju su napustili zabrinuti za proračun i gospodarenje otpadom

29.10.2021. / Maja Peranić

Drugi dio oporbe koja je napustila treću sjednicu Gradskog vijeća održanu ovaj utorak, onaj vijećnika MOST-a tiskovnu konferenciju je održao jutros u prostorijama MOST-a Velike Gorice. Teme o kojima su govorili, a o kojima su si tu priliku uskratili na samoj sjednici koju su u utorak napustili, ticale su se Polugodišnjeg izvještaja o izvršenje Proračuna za 2021.godinu te nove odluke o sustavu gospodarenja otpadom. Uz vijećnike Ivana Bekavca, Damira Slojšeka Karmen Rak te Zorana Lovrića presici je prisustvovao i saborski zastupnik Nikola Grmoja koji je tom prilikom pružio podršku goričkim mostovcima.

Prvi se obratio koordinator Mosta za Veliku Goricu Damir Slojšek osvrnuvši se na ponašanje gradonačelnika Krešimira Ačkara koji ih je nazvao „populistima” i „cirkusantima” jer su tražili točke koje su bitne za grad, kaže Slojšek, a tiču se Statusa aneksa ugovora Grada i ZET-a koji ističe krajem godine poručivši kako se napokon treba početi baviti gradom i njihovim problemima.

-Mještani naselja Kušanec su prije mjesec i pol dana poslali gradonačelniku peticiju o njihovim problemima kojih ima mnogo. Od fekalne odvodnje do zapuštenosti samoga naselja. Gradonačelnik ih nije kontaktirao. Isto tako je sastanak tražila i VG podružnica Hrvatske udruge dadilja o raspravi sporazuma o sufinanciranju predškolskog odgoja. Ni njih nije kontaktirao-tvrdi Slojšek pitajući se čiji je on gradonačelnik.

Na sjednicama predsjedništva nema nikoga iz kluba HDZ-a istaknuo je Slojšek pa ističe kako im one vjerojatno nisu bitne.

Bekavac zabrinut za Proračun

Ivan Bekavac komentirao je Polugodišnji izvještaj o izvršenju Proračuna Grada Velike Gorice za prvu polovicu 2021. godinu.

-Iz ovog izvješća proizlazi kako je gradske blagajna 30-ak milijuna kuna uprihodila manje, nego li je bio planirani prihod do polovine godine, što iznosi oko 18-ak posto godišnjeg planiranog prihoda. Uzme li se u obzir manjak prihoda od gotovo 17 milijuna kuna u odnosu na rashode i tome se nažalost mora pribrojiti preneseni manjak iz prošlog razdoblja dolazimo do gotovo 45 milijuna kuna minusa-upozorava Bekavac.

Kazao je kako su podbacili prihodi od poreza na imovinu te od imovine, dok su u rashodima oni za postrojenja i opremu gotovo dvostruko veći nego lani. Ako se trendovi nastave za očekivati je kako će prihodi koncem godine biti u manjku između 60 i 80 milijuna kuna, dodao je.

-Postavljam pitanje ima li Grad projekciju prihoda do kraja godine? Naime već je jedan rebalans proračuna za nama i ta okolnost dodatno ograničava manevarski prostor. Ne treba zanemariti kako je naš grad u prvoj polovici ove godine primio gotovo 50 milijuna kuna pomoći iz državne riznice što je više nego u cijeloj lanjskoj udesnoj godini-kazao je Bekavac.

Zabrinjava činjenica kako je za određene stavke koje se tiču zaštita okoliša, gospodarenja otpadom, vodoopskrbe, rasvjete i drugo uložena tek jedna četvrtina do jedne trećine planiranih sredstava u ovoj godini.

Osvrnuo se i na izdatke za otplatu glavnice primljenih kredita i zajmova Grada.

-Vidljivo je kako je u prvoj polovici godine otplaćena tek četvrtina planiranog godišnjeg iznosa, što nije dobar pokazatelj. Početkom iduće godine dolazi na naplatu prva rata kredita teškog 47,5 milijuna kuna uzetog lani, a iz kojeg nije iskorištena niti polovica sredstava-istaknuo je.

-Podsjećam da kreditno opterećenja Grada Velike Gorice iznosi gotovo 80 milijuna kuna plus jamstva VG Vodoopskrbi 28 milijuna kuna, dakle jedan godišnji realni proračun-podsjetio je Bekavac.

Rak: Novu odluku o gospodarenju otpadom ne bismo podržali!

U nastavku su vijećnici MOST-a komentirali Izvješće o radu VG Čistoće kao i novu Odluku o gospodarenju otpadom.

-Iz izvješća je vidljivo kako je u 2020. godini 2000 novih korisnika usluge prikupljanja komunalnog otpada u kategoriji kućanstva više nego u 2019. godini. Taj podatak govori  nam puno, a još više  bi trebao govoriti pročelnicima i gradonačelniku, jer će biti potrebno prilagoditi komunalnu infrastrukturu potrebama novih građana o čemu se nažalost govori premalo, a najčešće nimalo-kaže Bekavac.

Istaknuo je kako VG Čistoća ima 155 zaposlenika od čega ih 50 radi na uredskim i drugim poslovima pa se pita je li to opravdano dok tvrtka posluje s 2,5 milijuna kuna minusa.

-Postavljam opravdano pitanje ima li posla za ovih 50ak zaposlenih na drugim poslova, pretpostavljam administraciji, osobito u svjetlu rezultata poslovanja s 2,5 milijuna minusa te smatra da ima posla za nadzorni odbor.

Zanimaju ga i pitanja divljih deponija, odlagališta u Mraclinskoj Dubravi i druga.

-Zanima nas  i koliko je rješenja donijeto u 2020. godini u slučaju prekršaja prethodno navedenih propisa na području odlaganja otpada u prirodu i divljih deponija i koliko je kazni naplaćeno te u kolikom iznosu? Zanima nas kome je predano i gdje s primarne reciklaže gotovo 2600 tona otpada na daljnju obradu?-pitao je.

Vijećnica Karmen Rak komentirala je odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Velike Gorice koju smatraju spornom te bi, da su ostali na vijeću glasali protiv te odluke, kazala je.

-Na početku moram reći da sam razočarana što izrijekom ne stoje druge veličine spremnika za prikupljanje otpada kod korisnika već samo veličina od 120 litara što je protivno zakonskom načelu onečišćivač plaća nadalje u Članku 7. te 14. Davatelj javne usluge se obvezao korisniku osigurati mogućnost odvojene primopredaje komunalnog otpada putem spremnika odgovarajućih veličina, a ne odgovarajuće veličine od 120 litara-rekla je Rak.

-Onemogućujete korisnike da imaju manje spremnike te ih se prisiljava da koriste manje spremnike. S time se ne potiče ljude na recikliranje i odvajanje otpada-dodala je.

-Mišljenja sam da umanjenje cijene minimalne javne usluga za 7 kuna mjesečno samo za bio kompostiranje neće znatno povećati bio kompostiranje, a niti odvojeno prikupljanje što je nedovoljno za provedbu ciljeva plana gospodarenja otpadom znamo li da je odvajanje reciklabilnog otpada i bio kompostiranje nažalost na siromašnih 18 posto u ukupnoj masi otpada. A znamo kako postoje gradovi i sredine u kojima je taj udio i veći od 50 posto-rekla je vijećnica Rak.

-Građani imaju minimalni utjecaj na svoj račun jer je varijabilni dio na koji mogu utjecati je prepisan i nemaju mogućnost manjeg spremnika-zaključuje Karmen Rak.

Zoran Lovrić je dodao:

-Cijelo vrijeme pričaju o umanjenju računa no sada ispada da će naši umirovljenici koji će dobiti povećanje božićnica, no kroz samo povećanje u fiksnom dijelu komunalnog otpada sramotno je što Grad radi. Nezakonite su stvari ulazak sakupljača otpada u dvorišta protuzakonito i bez dozvole - dodao je na kraju o odredbi na koju je u e-savjetovanju dat prigovor te koja je maknuta iz Odluke. 

Javno savjetovanje nije za vijećnike?

Budući da je odluka o sustavu gospodarenja otpadom prije nego se našla na gradskom vijeću 30 dana bila na javnom savjetovanju, upitali smo vijećnike Mosta jesu li uložili ove prigovore o kojima govore.

-Na javnom savjetovanju bio je prijedlog ove odluke i na njemu je bio prijedlog ove odluke te je bilo primjedbi i drago nam je da su građani te probleme uočili u prethodnoj odluci, a koji su prepisani u novu odluku ponovo protuzakonito -kaže Bekavac tvrdeći kako prijedlozi građana nisu uvršteni u novu odluku. Pitamo ga je li i sam dao neku primjedbu:

-Nije običaj da politički vijećnici se poput građana referiraju u e-savjetovanjima, mi imamo drugu govornicu za ono što želimo reći-kazao je Bekavac, no tu su govornicu u utorak napustili.

-Kod donošenja prošle odredbe prilikom Gradskog vijeća govorili smo o svemu ovome kao i danas, možete prelistati zapisnik, no nisu se osvrnuli na našu raspravu niti uvažili bilo kakve primjedbe – rekla je Karmen Rak, a Zoran Lovrić je dodao kako web stranice grada nisu dovoljno transparentne te da je put do ulaganja primjedbi u sustav e-savjetovanja prekompliciran.

Podijeli