Novosti Sport Događanja

U europskom projektu razvijat će novi nastavni plan za zrakoplovne djelatnosti

03.10.2018. / Ivana Ćurić

Sporazum o suradnji na europskom znanstveno istraživačkom projektu u zrakoplovstvu (KAAT - Knowledge Alliance in Air Transport) između partnera iz Republike Hrvatske potpisali su danas na Fakultetu prometnih znanosti dekan prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, direktor Hrvatske kontrole zračne plovidbe Vlado Bagarić, predsjednik Uprave Croatia Airlinesa Jasmin Bajić i predsjednik Uprave Zrakoplovno-tehničkog centra Ivica Grebenar.

Ovo je prvi puta da tvrtke iz gospodarstva koje su nositelji zrakoplovne djelatnosti u Hrvatskoj aktivno surađuju s akademskom zajednicom na razini značajnog europskog projekta čiji je cilj unaprijediti inovacije u visokom obrazovanju. Projekt KAAT je započeo 1. siječnja 2018., a trajat će 36 mjeseci. Vrijednost projekta je 1 milijun eura.

Cilj projekta je na razini partnera iz šest zemalja EU-a razviti novi nastavni plan i program združenog studija primjenom inovativnih pristupa u nastavi i učenju te pritom uspostaviti čvrstu suradnju između znanstvene zajednice i industrije te gospodarstva.

Direktor HKZP-a tom je prigodom najavio osnivanje Hrvatskog zrakoplovnog instituta koji će od početka do kraja školovati kontrolore zračnog prometa i drugo zrakoplovno osoblje za potrebe HKZP-a, ali i nuditi svoje usluge na tržištu te pritom očekuje uključivanje znanstvene zajednice. Također, istaknuo je da će HKZP stipendirati određeni broj polaznika Fakulteta prometnih znanosti, no da se želi uključiti u selekcijski proces kako bi oni koji se školuju za kontrolore to doista mogli raditi.

Projekt Knowledge Alliance in Air Transport (KAAT) je dio ERASMUS+ KA2 (Cooperation for innovation and the exchange of good practices) koji ima za cilj unapređenje inovacijskih kapaciteta Europe i poticanje inovacija u visokom obrazovanju. Voditelj projekta je Politehnika University iz Bukurešta, a pored partnera iz RH u projektu sudjeluju tvrtke i sveučilišta iz Portugala, Francuske, Italije, Slovačke i Rumunjske (ukupno 6 sveučilišta i 17 tvrtki iz zrakoplovstva i aeronautike).

Projektom KAAT predložit će se združeni studijski program koji će biti usklađen s promjenama zahtjeva društva i gospodarstva, uvažavajući zahtjeve tržišta rada u području zrakoplovstva i time pospješiti mogućnosti (samo)zapošljavanja i poduzetničkog djelovanja. Uz to, studijski program bit će prilagođen potrebama tržišta rada sukladno Hrvatskom kvalifikacijskom okviru s definiranim standardima zanimanja i kvalifikacija te će proširiti suradnju s drugim domaćim i inozemnim institucijama i organizacijama koje djeluju u području zrakoplovstva.

 

 

(Izvor: HKZP)

Podijeli