Novosti Sport Događanja

Bravo Goričani! U prvih mjesec dana novog sustava na odlagalištu otpada završilo 30% manje smeća

13.04.2022. / Redakcija

Prvog dana ožujka na čitavom području Grada Velike Gorice pokrenut je novi sustav gospodarenja otpadom koji počiva na razdvajanju otpada na kućnom pragu kako bi se iz otpada izdvojile korisne sirovine – papir, plastična i metalna ambalaža, biootpad, kao i staklo koje se odvaja u spremnike po naseljima. Sada nakon prvih mjesec dana ovoga sustava stigli su i prvi podaci koji pokazuju koliko su Velikogoričani reciklirali odnosno koliko manje otpada je završilo na Odlagalištu neopasnog otpada u Mraclinskoj Dubravi.

- U prvih mjesec dana je od vrata do vrata prikupljeno 912 tona miješanog komunalnog otpada, što bi značilo oko 11.000 tona na godišnjoj razini s time da tu nisu uračunate količine iz ostalih izvora kao što su reciklažna dvorišta i divlja odlagališta otpada. Već nakon mjesec dana se uočava smanjenje količine miješanog komunalnog otpada za 30% u odnosu na količine sakupljene tijekom 2021. godine, ali još je prerano govoriti o konačnom trendu jer je prošlo tek mjesec dana – govori nam Ivan Rak, predsjednik uprave VG Čistoće.

Podaci pokazuju da su građani kroz svoje žute, plave i smeđe spremnike u prvih mjesec dana odvojeno sakupili 80,12 tona papira, 67,52 tona plastike te 47,2 tone biootpada odnosno gotovo 200 tona materijala koji neće završiti na odlagalištu otpada već će se reciklirati! Putem reciklažnih dvorišta nastavljeno je prikupljanja i ostalih frakcija otpada čime će ukupni rezultati biti još i bolji.

Znači li to da će VG Čistoća novim sustavom na račun zalaganja građana koji razdvajaju otpad ostvariti dodatne prihode, pitamo čelnika VG Čistoće.

- Voljeli bi da je tako, ali ove frakcije otpada nisu više na cijeni dok za plastiku i biootpad moramo plaćati zbrinjavanje, a prije bi to sve završilo na odlagalištu. Građani i sami mogu svjedočiti kada stave plavu i žutu kantu na odvoz da im dolaze dva kamiona, a to je samo manji dio novih troškova kako bi imali ovu razinu usluge – kaže Rak.

Ono što ipak veseli je da polako građani mijenjaju svijest da smo sami odgovorni za otpad koji stvaramo, a odlagališta otpada nemaju neograničene kapacitete. Velika Gorica se tako priključila europskim gradovima koji su se odlučili upravo za odvojeno prikupljanje otpada koji se recikliranjem nastoji ponovno upotrijebiti i tako raditi manji pritisak na okoliš. 

Trenutni pokazatelji pokazuju da smo na dobrom putu da uđemo u društvo gradova koji doista brinu o okolišu u kojem živimo.

- Po ovim brojkama sada svaki stanovnik stvara godišnje 154 kg miješanog komunalnog otpada odnosno 0,42 kg dnevno, što je za grad veličine Velike Gorice gotovo dovoljno za ispunjavanje kriterija „zero waste“ grada čemu težimo – dodaje Rak.

Tijekom ožujka 2021. godine sustav sakupljanja otpada „na kućnom pragu“ uveden je na čitavom području Grada Velike Gorice dovršetkom podjele spremnika nabavljenih kroz projekt nabave spremnika za odvojeno sakupljanje otpada financiran iz Operativnog programa ,,Konkurentnost i kohezija" 2014.-2020. putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Republike Hrvatske. Još je uvijek u tijeku podjela i zamjena posuda, budući da je dio spremnika za odvojeno sakupljanje papira i kartona bio isporučen s tvorničkom greškom, pa su se polomili prilikom manipulacije. Proizvođač je uvažio reklamaciju i izvršio isporuku polovice zamjenskih spremnika, a drugi dio će se isporučiti do 15. travnja, nakon čega će se dovršiti podjela plavih posuda za odvojeno sakupljanje otpadnog papira.

Podijeli