Novosti Sport Događanja

Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja

09.12.2021. / Maja Peranić

„Od rata do potresa – Pokupska župna crkva 1991.-2021.” naziv je izložbe koja je jučer otvorena u Muzeju Turopolja. Riječ je o izložbi koja priča jednu povijesnu priču župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije (sv. Ladislava) u Pokupskom, s naglaskom na njezina stradavanja u Domovinskom ratu 1991. godine, evakuaciji umjetnina, obnovi, ali i oštećenjima nastalima u petrinjskom potresu 29. prosinca 2020. godine.

Trideset godina prošlo je od početka Domovinskog rata, a u tom ratnom vihoru stradalo je i Pokupsko te je znatna oštećenja pretrpjela tamošnja župna crkva. Riječ je tada bila o ciljanom uništenju kulturne i sakralne baštine koja je spašavana u evakuaciji koja je uslijedila, nakon čega je i u poslijeratnim godinama doživjela svoju obnovu. No prst sudbine, ovoj pokupskoj ljepotici niti nakon obnove nije dao mira te je prije godinu dana, u strašnom petrinjskom potresu 29. prosinca, ponovo stradala.

Burna prošlost puna stradavanja

„Kada bi kamenje crkve moglo govoriti, a još više kule i zidovi koji je opasuju bila bi to pripovijest burna i krvava, puna borbe za goli život i novih početaka” riječi su nekadašnjeg pokupskog župnika Marija Jurakovića koje stoga najbolje opisuju priču ove crkve.

Nju je u Muzej Turopolja postavila autorica izložbe Valentina Radoš koja je prilikom jučerašnjeg otvorenja i predstavila te istaknula njenu važnost.

-Izložba je podijeljena u nekoliko cjelina koje obuhvaćaju povijest opremanja župne crkve, jedna od najznačajnijih je cjelina barokne umjetnosti u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, stradavanje u Domovinskom ratu 1991., evakuaciju umjetnina, obnovu nakon Domovinskog rata i sada najrecentnija oštećenja nastala u petrinjskom potresu-predstavila je Radoš.

Izložba prikazuje deset predmeta iz župne crkve Uznesenja BDM, slike iz likovne zbirke Muzeja Turopolja, dokumentarni film „Podvizi i sudbine – ratna sudbina crkve sv. Ladislava u Pokupskom“ urednice Maje Gregl te brojne fotografije iz fotodokumentacije Muzeja i institucija poput Schneiderovog fotografijskog arhiva Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Instituta za povijest umjetnosti.

-Crkva u Pokupskom predstavlja primjer ciljanog uništavanja kulturne baštine u Domovinskom ratu, ali i snažnu povezanosti ljudi s vlastitim identitetom i zajedništvo koje je pobudila u lokalnom stanovništvu, djelatnicima Muzeja, novinarima, djelatnicima različitih zavoda i službi koji su se sami organizirali u spašavanju sakralnoga blaga. U teškom životu ove crkve istaknuta je uloga Muzeja Turopolja u očuvanju baštine identiteta-istaknula je Radoš.

Muzej Turopolja tada na čelu sa Višnjom Huzjak i novinarom Aleksandrom Božićem bili su glavni inicijatori evakuacije crkve u vihoru ratnih aktivnosti. Osim sudjelovanja u evakuaciji Muzej se snažno trudio komunicirati i prezentirati javnosti povijest i aktualnu situaciju u pokupskom putem izložbi, kataloga, aukcija 1996., radova u Zborniku i Monografiji Pokupskog, a ova izložba objedinjuje sve to, potresnu povijest pokupske ljepotice.

Simbol identiteta koji se bori za opstanak

-Ova ljepotica zaista utjelovljuje sve ljude koji su je podigli, pohodili i čuvali, sve izazove koji su je zadesili i snažan osjećaj identiteta koji se bori za opstanak. Time i očuvanje naše baštine. Ova izložba postavljenja je s nadom u što bržu i kvalitetniju obnovu kako i ove crkve tako i brojnih drugih crkava, objekata i domova koji su nastradali u potresu-dodala je autorica zahvalivši posebno pokupskom župniku Franju Ćuku i Marti Drenjančević koji su pomogli da se izložba podigne na jednu višu razinu.

-U kratkom razdoblju zadesile su nas dvije nesreće, no ono što nas čini jakim i neustrašivim to je naša kulturna baština, naši sakralni objekti, predmeti, kipovi slike, a također se možemo podičiti jednom bibliotekom iz 16. stoljeća koja je sačuvana kroz povijest, to čuvamo kao biserje. Obnovit ćemo naše objekte, naše crkve i sve što je porušeno, ali ćemo i čuvati našu povijest i našu tradiciju, to je ono na što možemo bit ponosni-rekao je prilikom otvorenja izložbe mons. Franjo Ćuk, župnik pokupski.

Izložbu je otvorio zamjenik gradonačelnika Neven Karas, a ostat će otvorena do 18. ožujka 2022. godine.

Galerija slika

Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja Potresna povijest pokupske župne crkve na izložbi u Muzeju Turopolja

Podijeli