Novosti Sport Događanja

Jedan od najboljih hrvatskih saksofonista gostuje u Gorici

23.01.2017. / Nefertum IT
Lovro Merčep, jedan od najboljih i najnagrađivanijih hrvatskih saksofonista, održat će koncert i seminar u Umjetničkoj školi Franje Lučića.

Uz klavirsku suradnju Krešimira Starčevića u utorak, 24. siječnja, u 20 sati izvest će koncert pod nazivom "Umijeće transkripcije" sa skladbama obrađenima za sopran saksofon i klavir velikih skladatelja kao što su Bach, Schumann, Poulenc, Ravel i Bartók. Dan nakon koncerta, u srijedu 25. siječnja od 12 do 15 sati Merčep će održati seminar za mlade velikogoričke saksofoniste, ali i sve zainteresirane. Ulaz na oba događaja je slobodan!


mercepuvg1.jpg

Lovro Merčep (27) inače je magistrirao saksofon 2014. godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Dragana Sremca te 2016. na Konzervatoriju u Amsterdamu, u klasi Arna Bornkampa, gdje je boravio kao stipendist Zaklade Adris. Paralelno sa studijem u Zagrebu studirao je na Konzervatoriju u Lyonu u klasi Jean-Denis Michata, a potom na Konzervatoriju u Versaillesu u klasi Vincenta Davida, kao stipendist Francuske vlade. Trenutno živi u Amsterdamu gdje se kao član Ardemus kvarteta usavršava u programu komorne glazbe Netherlands String Quartet Academy u klasi Sven Arne Tepla i Marc Danela.

Dobitnik je Rektorove i Dekanove nagrade Sveučilišta u Zagrebu, a za svoja postignuća u 2013. godini nagrađen je Plaketom grada Samobora. Jedan je od dobitnika nagrade Mladi glazbenik godine Zagrebačke filharmonije za umjetnička postignuća u 2016. godini. Laureat je brojnih državnih i međunarodnih natjecanja.

Umjetnički surađuje s najboljim mladim hrvatskim glazbenicima u različitim komornim sastavima, nastupajući na Samoborskoj glazbenoj jeseni, Vukovarskom festivalu komorne glazbe, Danima Milka Kelemena, ciklusu Virtuoso, ciklusu Zlatni Zagreb, ciklusu koncerata iz salona Očić, na 27. Muzičkom biennalu Zagreb te ciklusu Trinitas ansambla Antiphonus.

Kao član kvarteta saksofona Ardemus nastupio je na brojnim festivalima po Europi, a u studenome 2016. godine Kvartet je odsvirao prve koncerte u vlastitom koncertnom ciklusu koji održava u Amsterdamu uz organizaciju i potporu udruge Stadsherstel, dok će u ožujku 2017. godine debitirati u berlinskom Konzerthausu.

Kao solist nastupio je uz Hrvatski mnogobrojnim domaćim festivalima.

Velikogoričan Krešimir Starčević (29) klavir je počeo učiti tek sa 12 godina u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici u razredu Andreje Markulin. Godine 2007. upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u razredu Đorđa Stanettija. Preddiplomski studij završio je 2011. godine Magna cum laude, dok je diplomski studij završio 2013. U sklopu programa studentske razmjene Erasmus, akademsku godinu 2012./2013. proveo je na Sveučilištu za glazbu i primijenjene umjetnosti u Beču u razredu Stefana Vladara. Za postignuća u toj godini nagrađen je Dekanovom nagradom..

Dobitnik je prvih i drugih nagrada na Županijskim i Državnim natjecanjima učenika i studenata glazbe, kao i druge nagrade na Međunarodnom pijanističkom natjecanju Zlatko Grgošević, 2007. Na 9. Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Ferdo Livadić 2012. godine osvojio je Nagradu grada Samobora za najbolje izvedeno djelo hrvatskog skladatelja. U dva navrata osvojio je treću nagradu, Nagradu grada Rovinja, na Pijanističkom natjecanju Zaklade Dino Škrapić (2012., 2014.). Starčević je 2014. i 2015. obnašao je funkciju umjetničkog voditelja Zagrebačkih ljetnih večeri. Menadžer je i jedan od osnivača tvrtke CristoforiumArt. Više puta bio je gost radijskih i televizijskih emisija, a bio je i suradnik radijske emisije Glazbena kutijica.

Suradnik je Međunarodnog tjedna udaraljkaških ansambala u Bjelovaru, gdje je među ostalima svirao sa uglednom tajvanskom marimbisticom Pei-Ching Wu, kao i korejskom udaraljkašicom Hyeji Bak. Nastupio je na festivalima kao što su Muzički biennale Zagreb, Samoborska glazbena jesen, Riječke ljetne noći, Senjske glazbene večeri, Dani Matice hrvatske u Sarajevu, ciklus Pianofortissimo te projekt 24 sata Chopina u HGZ-u. Solistički je nastupio uz Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar HRT-a i Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu, pod vodstvom dirigenata Saše Britvića, Pavla Dešpalja i Mladena Tarbuka.

Podijeli