Novosti Sport Događanja

Gorički folkloraši u Zagrebu će zapjevati marijanske hodočasničke napjeve

14.07.2023. / Ivana Ćurić

Ove nedjelje u 19 sati velikogorička folklorna društva sudjelovat će na Marijanskom koncertu u sklopu Međunarodne smotre folklora u Zagrebu.

Sve počinje procesijom od Kapele Ranjenog Isusa do Kamenitih vrata pod nazivom "… da vidimo Mariju, tu je pravi raj!".

Marijanske hodočasničke napjeve ove godine u srcu Zagreba izvodit će Ogranak Seljačke sloge Buševec, Buševec, KUD Nova Zora iz Donje Lomnice, FA Šiljakovina te KUD Pokupljanka iz Bresta Pokupskog.

Za one koje zanima više o ovom koncertu, Tomislav Habulin iz ogrganizacije MFF Zagreb u programu je istaknuo sljedeće:

Tematskim koncertom crkvene glazbe ovogodišnje Međunarodne smotre folklora koja u centar svojih događanja stavlja živu baštinu i prisjećanje na Pokupsku ekspediciju želimo krenuti putem žive baštine i religijskog putovanja – hodočašća. Početkom Domovinskog rata u jeku ratnih razaranja mons. Josip Frkin, tadašnji župnik Župe Navještenja Blažene Djevice Marije – Velika Gorica, zavjetovao se da će, ako Velika Gorica ostane nerazorena, svake prve subote u rujnu sa župljanima pješačiti u Mariju Bistricu. Nekadašnje župno hodočašće pretvorilo se u zavjetno hodočašće Turopolja koje vjernici Turopolja posebno vole i u spomen na zavjet dragoga župnika održavaju i danas.

Upravo stoga koncertnim programom marijanskih hodočasničkih napjeva želimo se prisjetiti tradicijskog nasljeđa koje ima svoju povijest, a ujedno je i dio žive baštine koja traje. Ratne 1991. godine navršio se spomen 260.
obljetnice postojanja svetišta Kamenita vrata. Tadašnji zagrebački nadbiskup i metropolita kardinal Franjo Kuharić 1991. godine proglasio je Majku Božju od Kamenitih vrata zaštitnicom Grada Zagreba. Iste godine po zagovoru mons. Josipa Frkina Turopoljci počinju sa svojim zavjetnim hodočašćem u Mariju Bistricu.



U spomen na ova dva događaja koja su dio žive baštine odabrana je tema, izvođači i mjesto realizacije ovogodišnjeg crkvenog koncerta. Ono što u materijalnom smislu duboko povezuje Turopolje i Pokuplje arhitektura je drvenih crkava i kapela. O njihovoj ljepoti i domišljatosti gradnje govore one same. One su spomen minulog vremena u kojem se zrcali dah prošlosti utkan u našu sadašnjost. Grad Zagreb i Velika Gorica tijesno su povezani tijekom povijesti. Selo Pleso nadaleko je poznato po drvenoj kapeli Ranjenoga Isusa, a ovaj program započet će procesijom od kapele Ranjenog Isusa u zagrebačkom neboderu koja se nalazi na Trgu Bana Josipa Jelačića.

Marijanske popijevke i napjevi nakon božićnih spadaju među najpopularnije crkvene popijevke. S obzirom na to da se prenose usmenom predajom postale su dio marijanskoga pučkog crkvenog repertoara. Većina tih napjeva zapravo su autorska djela kojima se s vremenom izgubio trag o porijeklu. Način izvedbe i višegodišnja izvedbena praksa pomalo su ih modificirale i udaljile od njihovoga početnog oblika. Neizostavni napjevi poput Lijepa si lijepa, Čuj nas Majko, O, mila majko nebeska, O, Marijo zvijezdo mora, O, divna Djevice, Hoćemo Boga, Zdravo Djevo, K suncu prosi kao i one novijeg datuma poput Kao Marija koje hodočasnici s vjerskim zanosom izvode na hodočašću u Nacionalno svetište u Mariju Bistricu mogu se čuti i u drugim marijanskim svetištima u Hrvatskoj, kao i za vrijeme marijanskih
crkvenih blagdana.

 

Podijeli